Partnerzy serwisu:
Pasażer

ŁKA z rekordowymi wynikami nawet na trasie z komunikacją zastępczą

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-06-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
ŁKA z rekordowymi wynikami nawet na trasie z komunikacją zastępczą
fot. WU
Pierwsze miesiące tego roku są najlepszym okresem w historii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pod względem liczby przewiezionych podróżnych. Spółka pozyskała w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy tysiące nowych klientów, którzy korzystają z jej usług nawet tam, gdzie pociągi zostały zastąpione autobusami. Sukces to zdaniem przewoźnika efekt głównie konsekwentnie prowadzonej polityki wydłużania relacji kursów zarówno na terenie samej Łodzi, jak i na odcinkach peryferyjnych i międzywojewódzkich.

Prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski poinformował niedawno, że marzec tego roku był rekordowy pod względem liczby przewiezionych podróżnych. Z usług samorządowego przewoźnika skorzystało wówczas ok. 890 tys. pasażerów. W pierwszych miesiącach 2023 r. spółka osiągnęła wzrosty frekwencji na wszystkich swoich najważniejszych trasach w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. 

Również kwiecień był dla spółki bardzo korzystny - przewieziono o 15% więcej pasażerów, co łącznie daje wzrost o 26% względem ubiegłego roku i aż ok 74% względem okresu sprzed pandemią. 
Autobusy nie odstraszyły pasażerów

Skala zwiększonego zainteresowania jest w niektórych przypadkach imponująca. – Pomimo wprowadzenia od połowy marca br. zastępczej komunikacji autobusowej za wszystkie pociągi na odcinku Zgierz – Łowicz odnotowaliśmy 10-procentowy wzrost liczby podróżnych na linii łowickiej – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Porównała ona łączne wyniki z okresu styczeń – kwiecień 2023 z tymi osiągniętymi w analogicznym okresie rok wcześniej. Aż o 50 proc. zwiększyła się natomiast popularność połączeń z Łodzi do Kutna, Włocławka i Torunia. Przewoźnik wskazuje, że decydujące o sukcesie było wydłużenie relacji części kursów do Torunia.

Niemal tak samo, bo o 46 proc., zwiększyła się liczba korzystających z pociągów z Radomska do Łodzi. – To wynik wydłużenia relacji do Łodzi Fabrycznej. W czasie budowy wiaduktów na linii nr 17 część kursów była realizowana w skróconej relacji do i z Koluszek – przypomina nasza rozmówczyni. Opóźniona inwestycja jeszcze trwa i ma zakończyć się jesienią, ale rozkład jazdy jest obecnie bliższy standardowemu. Jeszcze w czerwcu zakończą się natomiast utrudnienia związane z budową przystanku Zgierz-Rudunki na linii łowickiej, dzięki czemu wznowiony zostanie tam ruch kolejowy.

Duże znaczenie współpracy z miastem

– Ponadto w 2023 r. zwiększyliśmy liczbę uruchamianych pociągów – podkreśla przedstawicielka ŁKA. W dzień roboczy przewoźnik realizuje obecnie średnio 227 kursów, podczas gdy rok wcześniej – 210. Duży wpływ na atrakcyjność oferty ma zdaniem ŁKA także kontynuacja współpracy z miastem Łodzią i z PKP Intercity w zakresie wzajemnego honorowania biletów. Zwłaszcza porozumienie z samorządem istotnie wpływa na liczbę przewożonych podróżnych, bo w praktyce oznacza ono, że pociągi regionalne stanowią część systemu komunikacji miejskiej, a posiadacze dowolnego biletu tramwajowego mogą korzystać z nich bez żadnych dopłat i ograniczeń.

O 39 proc. wzrosła liczba korzystających z aglomeracyjnej linii Łódź-Widzew – Zgierz przez Stoki (od stycznia do kwietnia podróżowało tam 175 tys. osób). O jedną piątą pasażerów więcej zanotowano natomiast pomiędzy Łodzią Kaliską a Widzewem (łącznie 355 tys.). Najpopularniejszym odcinkiem miejskim pozostaje zaś ten z Widzewa do Łodzi Fabrycznej (492 tys. pasażerów, wzrost o 28 proc.). Wśród tras regionalnych i międzywojewódzkich na uwagę zasługuje zaś m.in. 30-proc. wzrost zainteresowania kursami do Sieradza i Poznania.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5