ŁKA podsumowała pierwszy okres funkcjonowania nowego przystanku Izabelów. Zatrzymują się tam pociągi z Sieradza i Zduńskiej Woli do Łodzi. Z postojów korzysta kilkadziesiąt osób dziennie.
W marcu tego roku PKP Polskie Linie Kolejowe
otworzyły nowy przystanek położony przy linii 14, stanowiącej najważniejszą trasę wybiegającą z Łodzi na zachód, a więc w kierunku Sieradza. Nosi on nazwę Izabelów i znajduje się między Zduńską Wolą a Męcką Wolą. Przystają tam głównie pociągi ŁKA, a także kursujące w dłuższych relacjach do Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania składy Polregio.
Pasażerów stopniowo przybywa
Wiodącą rolę w obsłudze ruchu pełni jednak niewątpliwie spółka należąca do samorządu województwa łódzkiego. Zgodnie z przekazanymi nam przez przewoźnika danymi w pierwszym okresie po wprowadzeniu nowego postoju przystanek cieszy się sporą popularnością. – Z przystanku Izabelów w maju 2025 r. skorzystało ponad 2100 osób – mówi Iwona Borowińska, dyrektor Biura Marketingu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Przekłada się to na ok. 70 podróżnych wsiadających lub wysiadających w Izabelowie w skali doby, licząc średnią z dni roboczych i weekendów. – Od momentu uruchomienia przystanku widoczna jest tendencja wzrostowa, jeżeli chodzi o liczbę pasażerów: 1500 osób w marcu i niemal 2000 w kwietniu – wylicza nasza rozmówczyni. Największą popularnością mają cieszyć się przy tym poranny kurs w kierunku Łodzi wyjeżdżający przed 8:00 i popołudniowy pociąg powrotny wyruszający ze stacji Łódź Fabryczna przed 15:00 (jego trasa biegnie także przez Łódź Kaliską).
Krótsza droga na pociąg
– Dane z pięciu miesięcy 2025 r. wskazują, że wymiana na przystanku Izabelów odbywa się kosztem wymiany na stacji Zduńska Wola – zaznacza przedstawicielka ŁKA. Inwestycja skróciła więc drogę dojścia lub dojazdu na pociąg dotychczasowym pasażerom kolei. Do niedawna mieszkańcy wsi Izabelów i Czechy, w pobliżu których zlokalizowany jest obiekt, musieli docierać na własną rękę lub autobusem do najbliższego większego miasta, by dopiero tam wsiąść do składów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej bądź innych operatorów.
Przypomnijmy, że początkowo przystanek w Izabelowie miał zostać otwarty jeszcze w 2024 r. Na opóźnienie wpływ miały
przede wszystkim względy proceduralne. PLK rozwiązały umowę z pierwotnie wybranym wykonawcą, PRI Diag-Most, i ogłosiły nowe postępowanie, w którym zwycięzcą okazał się PORR. Warte ok. 7,7 mln zł roboty zostały sfinansowane w ramach rządowego programu przystankowego.