Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

ŁKA ma otrzymać hybrydy przed startem połączeń do Opoczna

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
26-04-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
ŁKA ma otrzymać hybrydy przed startem połączeń do Opoczna
fot. Kasper FiszerPociąg Newagu w barwach ŁKA
Choć na razie nie znamy szczegółów kontraktu, który ŁKA zawrze z Newagiem, wiemy, że przewoźnik nie spodziewa się problemów związanych z terminami dostaw hybrydowych jednostek trakcyjnych. Spółka musi być gotowa do przejęcia obsługi trasy z Łodzi do Opoczna w 2023 r. Tylko do końca 2022 r. jej operatorem będzie bowiem Polregio.

ŁKA rozstrzygnęła niedawno przetarg na zakup trzech hybrydowych spalinowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych. Jedyną ofertę w postępowaniu złożył Newag i, choć spółki nie podpisały jeszcze umowy, należy spodziewać się, że nowosądecki producent dostarczy pojazdy łódzkiej spółce. Zamawiane właśnie jednostki będą pierwszymi pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, które mogą poruszać się po liniach niezelektryfikowanych.

Oferta Newagu objęta tajemnicą

Jak zapowiedział organizator połączeń, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, hybrydy mają zostać skierowane na linie do Opoczna i Spały. Samorząd przewiduje, że w 2022 r. obsługę pierwszej ze wskazanych tras zakończy Polregio. Zgodnie z pierwotnymi zapisami dokumentacji przetargowej termin dostawy nowych pojazdów dla ŁKA miał jednak przypadać około połowy 2023 r. Tworzyło to potwncjalny problem z realizacją przewozów w okresie przejściowym.

Przed zawarciem kontraktu zarówno przewoźnik, jak i producent wypowiadają się o szczegółach oferty bardzo ostrożnie. – Informacje o terminie dostaw i innych szczegółach będziemy mogli przekazać dopiero po podpisaniu umowy i sfinalizowaniu uzgodnień technicznych – powiedział nam jedynie Łukasz Mikołajczyk, rzecznik prasowy Newagu. – Ze względu na objęcie części oferty tajemnicą przedsiębiorstwa nie możemy przedstawić szczegółowych informacji – stwierdziła natomiast Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Nie będzie problemów po przejęciu przewozów

Dodała ona natomiast, że wykonawca dostarczy jednostki w terminach zgodnych z opisanymi w dokumentacji przetargowej. – Umożliwi to przejęcie obsługi linii opoczyńskiej od 2023 r. – zapewniła nasza rozmówczyni. Przewoźnik nie spodziewa się więc problemów z funkcjonowaniem połączeń w okresie po zmianie operatora.

Przejęcie obsługi linii opoczyńskiej przez ŁKA oznaczać będzie kolejne zmniejszenie roli Polregio w systemie transportowym województwa. W grudniu zeszłego roku znacznie zmniejszyła się liczba kursów międzywojewódzkich z Łodzi do Częstochowy (zamiast nich realizowane są połączenia przesiadkowe ŁKA Łódź – Radomsko i Polregio Radomsko – Częstochowa). Z rozkładu jazdy wypadły też bezpośrednie pociągi z Łodzi do Wrocławia. Dwie pary połączeń z Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiego uruchomiła wówczas ŁKA. Tam zapewnione zostały skomunikowania w kierunku stolicy Dolnego Śląska.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5