Partnerzy serwisu:
Pasażer

Linia kolejowa Kraków – Zakopane ponownie otwarta. Jaki będzie czas przejazdu?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-06-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Linia kolejowa Kraków – Zakopane ponownie otwarta. Jaki będzie czas przejazdu?
fot. M. SzymajdaStacja Zakopane
Jak co roku, na linię z Krakowa do Zakopanego na okres letni wracają pociągi. Trasa wciąż jest modernizowana, do eksploatacji oddano kolejne nowe odcinki torów, przejazdy kolejowego oraz przystanki i stacje. Sprawdzamy, czy czas przejazdu pociągów uległ poprawie.

Od 26 czerwca na trasie Kraków – Zakopane ponownie pojawią się bezpośrednie wakacyjne połączenia dalekobieżne m.in. z Gdyni, Gdańska i z Warszawy oraz kursy regionalne. Prace na jednotorowej linii Chabówka – Zakopane oraz między Skawiną a Suchą Beskidzką zaplanowano tak, by podróże pociągiem były możliwe latem i zimą, gdy turystyka na Podhalu kwitnie.

Nowymi torami będziemy podróżować ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej oraz między Sieniawą a Nowym Targiem i Szaflarami. Podróżni łatwiej wsiądą do pociągów z nowych peronów w Lasku i w Nowym Targu. Letnie podróże kolejową zakopianką ułatwi również dodatkowy przystanek Radziszów Centrum, który od grudnia zwiększył mieszkańcom dostęp do kolei. Podróżni skorzystają też z wcześniej oddanych stacji i przystanków w lokalizacjach: Rzozów, Radziszów, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie i Stryszów. Między Skawiną i Suchą Beskidzką zmodernizowano także aż 60 przejazdów kolejowo-drogowych.

EIC Tatry z Krakowa do Zakopanego w 3 godziny i 2 minuty

Choć toczące się od kilku lat prace mają na celu obniżenie czasu przejazdu między Zakopanem i stolicą Małopolski, ten wciąż pozostaje długi. Najszybszy pociąg między Krakowem a Warszawą – EIC Tatry, przejedzie odcinek w 3 godziny i 2 minuty, niewiele dłużej – w 3 godziny i 8 minut – TLK Małopolska. Najwolniejszy pociąg osobowy – w 4 godziny i 3 minuty. Łącznie par pociągów na całej trasie z Krakowa do Zakopanego w dzień powszedni będzie 7, a w weekendy – 8.

Zaletą połączenia kolejowego jest jednak uniezależnienie od częstych na drogowej zakopiance korków oraz, na przykład, możliwość przewiezienia roweru. Dla porównania: czas przejazdu autobusów między Krakowem a Zakopanem waha się od 2 godzin do 2 godzin i 20 minut. Oczywiście: w sprzyjających warunkach drogowych. 

Niestety tylko w wypadku EIC Tatry podróż pociągiem w dłuższych relacjach, np. z Warszawy, będzie konkurencyjna czasowo (5 godzin i 59 minut). Inne pociągi w tym sezonie letnim mają ze stolicy długi czas przejazdu, a na dodatek pociągi nocne nie prowadzą wagonów-kuszetek i sypialnych z uwagi na obostrzenia pandemiczne, co sprawia, że podróż będzie nie tylko długa, ale i niewygodna.

Co dalej z kolejową zakopianką?

Roboty budowlane pomiędzy Skawiną a Suchą Beskidzką już się zakończyły. Po wakacjach prace będą kontynuowane na linii Chabówka – Zakopane. Rozpocznie się także realizacja trzeciego odcinka między Suchą Beskidzką a Chabówką. Umowę na jego naprawę PLK podpisały w grudniu 2019. PKP PLK w komunikacie zapowiada zakończenie wszystkich prac w 2023 r.

Na modernizację kolejowej zakopianki, w ramach projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98, 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka –- Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5