Partnerzy serwisu:
Pasażer

Nowe przystanki dla nowych pociągów z Zamościa do Bełżca

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
19-01-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

Ponad 120 pociągów zatrzymało się na nowym przystanku w Żurawnicy między Zamościem a Szczebrzeszynem. To kolejny, piąty obiekt po Wólce Niedzieliskiej, Niedzieliskiej Kolonii, Szczebrzeszynie Miasto i Długim Kącie wybudowany na linii kolejowej 69 w ramach programu przystankowego.

Jak informują Polskie Linie Kolejowe, w oparciu o fundusze z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” pasażerowie od 2 stycznia 2024 r. korzystają z nowego przystanku w Żurawnicy między Zamościem a Szczebrzeszynem na linii kolejowej 69. Jednokrawędziowy peron umożliwia podróże w kierunku Zamościa, Rzeszowa oraz Lublina. Przy peronie ustawiono stojaki rowerowe, jest pochylnia od strony przejazdu kolejowo-drogowego. Budowa kosztowała ok. 2 mln zł.

W styczniu, na tej samej linii kolejowej, PLK oddała do użytku zmodernizowany przystanek w Wólce Niedzieliskiej. Wartość prac w tej lokalizacji to ok. 2,9 mln zł.

Nowe przystanki i reaktywacja pociągów

Między Zamościem a Bełżcem, w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oddały do użytku w 2023 r. przystanki: Wólka Niedzieliska, Niedzieliska Kolonia, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt. Do niedawna taka inwestycja nie miałaby wielkiego sensu, ponieważ ruch na linii prawie nie istniał, jednak od stycznia z Zamościa do Bełżca cztery razy dziennie jeździ Polregio (w weekendy nawet do Hrebennego). Pomogło w tym obniżenie stawek za dostęp do infrastruktury, który wobec przewoźnika zastosowały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zamość Starówka

Od końca 2023 r. pasażerowie korzystają również ze zmodernizowanego przystanku Zamość Starówka na linii kolejowej nr 72. Peron Zamość Starówka po przebudowie jest dłuższy. Taka zmiana umożliwi przewoźnikom sprawniejsze planowanie postojów na przystanku, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Dodatkowo przystanek został dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zbudowano pochylnię, system ścieżek naprowadzających, zamontowano nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne.

Jak podają PLK, obecnie w woj. lubelskim trwają prace przy budowie i modernizacji 5 kolejnych przystanków z Programu Przystankowego. Są to przystanki w Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Jaskach, Aleksandrowie na linii kolejowej nr 30, między Lublinem a Łukowem. Projektowany jest również przystanek w Chełmie Miasto.

Program Przystankowy w woj. lubelskim

W województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Są to przystanki w Chełmie, Grabowie Szlacheckim, Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Szczebrzeszynie, Długim Kącie, Zamościu, Jaskach, Aleksandrowie, Łagiewnikach, Żurawnicy, Leopoldowie, Sarnowie, Bystrzycy koło Lublina, Kraśniku, Wólce Niedzieliskiej, Chotyłowie oraz w Zaklikowie. Podróżni korzystają już z efektów programu w następujących lokalizacjach: Leopoldów, Sarnów i Grabów Szlachecki (lk26), Chotyłów (lk2), Wólka Niedzieliska, Niedzieliska Kolonia, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt i Żurawnica (lk69), Kraśnik (lk68), Bystrzyca koło Lublina i Łagiewniki (lk30), Zamość Starówka (lk72). Wartość Programu Przystankowego w woj. lubelskim to ok. 57 mln zł.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5