Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Leo Express wjeżdża na pierwszą dotowaną linię na Słowacji

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
07-11-2023
Ostatnia modyfikacja:
07-11-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Leo Express wjeżdża na pierwszą dotowaną linię na Słowacji
Fot. Leo ExpressLint należący do Leo Express
Prywatny czeski operator kolejowy Leo Express będzie obsługiwał dotowaną przez państwo słowackie regionalną linię z Bratysławy do Komarna przy granicy węgierskiej.

Linia Bratysława – Komarno to pierwsza linia na Słowacji, która została „uwolniona” do przetargów. Od 2012 roku przewozy na niej prowadził czeski operator RegioJet, który wygrał przetarg na obsługę linii, a później doprowadził do zwielokrotnienia przewozów, co poskutkowało skokowym wzrostem liczby pasażerów. Np. w 2019 roku liczba pasażerów korzystających z pociągów wzrosła na tej trasie 6-krotnie w stosunku do roku 2011 i konieczne stało się organizowanie dla pasażerów taboru piętrowego.

Pomiędzy rokiem 2020 a grudniem 2023 do obsługi, w efekcie źle zorganizowanych przetargów, skierowano tymczasowo państwowego operatora ZSSK, który był wspomagany taborem Kolei Austriackich. Od grudnia 2023, czyli od obowiązywania nowego rozkładu jazdy, na linię wchodzi już kolejny prywatny operator. Będzie nim czeski Leo Express.

Przewoźnik zaoferował podróżnym (bilety są już w sprzedaży) m.in. bilet roczny za 365 euro, którego posiadanie umożliwia korzystanie z poczekalni o podwyższonym komforcie, a także wejście na pokład pociągu w pierwszej kolejności. Bilet jednorazowy, normalny, na dystansie z Bratysławy do Komarna (100 kilometrów) będzie kosztować 5,25 euro.

Leo Express będzie wykonywał rocznie 1,688 mln kilometrów na linii. Dopłata do jednego przejechanego kilometra wyniesie 10,2 euro. Należy jednak zaznaczyć, że Słowacja posiada bardzo rozbudowany system ulg, który wpływa na taką, dość wysoką dopłatę.

Do obsługi linii Leo Express wykorzysta sprawdzone z Niemiec dwuwagonowe zespoły trakcyjne Alstom Lint, które będzie łączyć ze sobą do maksymalnie potrójnej konfiguracji.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5