Partnerzy serwisu:
Biznes

Krzysztof Mamiński nowym prezesem PKP

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
03-03-2017
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
MIB, RK, TVN24, PAP, Gazeta Wyborcza, jm, lm

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Krzysztof Mamiński nowym prezesem PKP
Fot. PR
Zarząd grupy PKP został dziś zdymisjonowany przez ministra Adamczyka. Nowym prezesem został Krzysztof Mamiński dotychczas kierujący Przewozami Regionalnymi.

Zarząd PKP SA do dymisji. Mamiński nowym prezesem

Zmiany to wynik dzisiejszych zarzutów dla zarządu PKP, które postawiła prokuratura. Nowym prezesem spółki został Krzysztof Mamiński. Dotychczas kierował spółką Przewozy Regionalne. – W związku z zarzutami postawionymi przez prokuraturę Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło decyzję o odwołaniu prezesa i członków zarządu PKP SA. Jednocześnie NWZ PKP SA podjęło decyzję o powołaniu na stanowisko prezesa pana Krzysztofa Mamińskiego – poinformował w siedzibie MIB rzecznik Szymon Huptyś. – Kwestia praworządności nie może być obiektem jakiegokolwiek kompromisu – dodał.

– Sprawa przejrzystości funkcjonowania podległych spółek jest dla nas fundamentalna, a kwestia praworządności nie podlega żadnym negocjacjom i nie może być nigdy obiektem jakiegokolwiek kompromisu – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

CBA bada umowę z Sensus Group

Działania podejmowane przez Prokuraturę i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) mają związek z wnioskiem o zbadanie procedury podpisania umowy obejmującej realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016, zawartej w maju 2016 r. pomiędzy spółką PKP SA a Sensus Group, który do CBA 5 lipca 2016 r. skierował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

W zawiadomieniu przesłanym do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wskazano, że mogło dojść do przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, pośrednio mogącego mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne, jak również mogło być to działanie na szkodę spółki. W związku z tymi wątpliwościami, jeszcze w sierpniu 2016 r. MIB polecił Prezesowi PKP S. A. wstrzymanie wypłat z tytułu umowy z Sensus Group. Tym samym nie wypłacono 70% wartości zamówienia. Jak przypomina TVN24, gdy zarząd PKP podpisywał umowę z tą spółką, ta faktycznie nie była nawet jeszcze zarejestrowana w sądzie gospodarczym. Nie posiadała nawet siedziby, numeru telefonu, pracowników czy koncesji na działalność detektywistyczną i certyfikatów bezpieczeństwa. Więcej o sprawie, którą opisała jako pierwsza „Gazeta Wyborcza”, pisaliśmy tutaj.

Jedna osoba złożyła wyjaśnienia

Rzecznik prokuratury Michał Dziekański poinformował Polską Agencję Prasową, że zarzuty postawiono Mirosławowi P., Markowi M., Cecylii L. i Michałowi B., oraz że w śledztwie ustalono, że "podejrzani jako członkowie zarządu PKP podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na zlecenie zamówienia na »Realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym«, a następnie Mirosław P. i Cecylia L. zawarli umowę z wybranym bez przetargu usługodawcą".

– Przed podjęciem decyzji o realizacji zamówienia podejrzani nie zweryfikowali rzeczywistych potrzeb spółki i konieczności zawarcia umowy, jak również nie przeprowadzili, ani nie zlecili analizy rynku w powyższym zakresie – powiedział prokurator. Jak poinformował, jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia, pozostali podejrzani nie przyznali się i odmówili złożenia wyjaśnień.

Oświadczenia odwołanych członków zarządu PKP SA

Oświadczenie w sprawie w mediach społecznościowych złożył Michał Beim. W tekście podkreśla, że postawione mu zarzuty są krzywdzące i nieuzasadnione. Twierdzi także, że w tej sprawie już w czerwcu zlecił działania kontrole. Pełna treść oświadczenia w tym tekście.

Wieczorem odrębne oświadczenie opublikowali wspólnie pozostali członkowie zarządu Cecylia Lachor, Marek Michalski oraz prezes Mirosław Pawłowski. Ich zdaniem "stawiane zarzuty pozbawione są podstaw faktycznych i prawnych". Z całym oświadczeniem można zapoznać się tutaj.

Pełniący obowiązki do dzisiaj zarząd PKP powołany został 7 kwietnia 2016 roku. Pierwotnie był pięcioosobowy, ale 15 września odwołano z niego Jarosława Kołodziejczyka.

Kim jest nowy prezes PKP?


Krzysztof Mamiński z koleją związany jest od 36 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomii. Ukończył również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego na kierunku europejski model zarządzania. Pracę na kolei rozpoczął w 1980, w Ośrodku Informatyki CDOKP w Warszawie. Od 1990 r. był członkiem Komisji Krajowej "Solidarności", pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" i przewodniczącego Sekretariatu Transportowców związku.

W latach 1998-2002 zasiadał w zarządzie Polskich Kolei Państwowych, odpowiadając za restrukturyzację i sprawy pracownicze. W latach 2012-2013 był Pełnomocnikiem Zarządu PKP SA ds. Dialogu Społecznego w Grupie PKP. 18 marca br. Krzysztof Mamiński został wybrany p.o. prezesem zarządu Przewozów Regionalnych. Funkcję prezesa zarządu pełni od 13 kwietnia tego roku.Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Prezesi europejskich kolei gotowi nadal wspierać Koleje Ukraińskie

Infrastruktura

Prezesi europejskich kolei gotowi nadal wspierać Koleje Ukraińskie

inf. pras. PKP SA 11 lipca 2022

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Krzysztofa Mamińskiego

Prawo i polityka

Krzysztof Mamiński szefem Międzynarodowego Związku Kolei

Prawo i polityka

Mamiński: 2019 to był dobry rok dla kolei

Tabor i technika

Mamiński: 2019 to był dobry rok dla kolei

Rynek Kolejowy 24 stycznia 2020

Zobacz również:

Prezesi europejskich kolei gotowi nadal wspierać Koleje Ukraińskie

Infrastruktura

Prezesi europejskich kolei gotowi nadal wspierać Koleje Ukraińskie

inf. pras. PKP SA 11 lipca 2022

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Krzysztofa Mamińskiego

Prawo i polityka

Krzysztof Mamiński szefem Międzynarodowego Związku Kolei

Prawo i polityka

Mamiński: 2019 to był dobry rok dla kolei

Tabor i technika

Mamiński: 2019 to był dobry rok dla kolei

Rynek Kolejowy 24 stycznia 2020

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5