Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Kompleks kolejki wąskotorowej we Wrześni. Perełka kolejowego dziedzictwa historycznego

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
20-02-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

W tym roku przypadnie 124. rocznica oddania do użytku Wrzesińskiej Kolei Powiatowej. Niestety, nie przetrwała ona do czasów współczesnych. Jednak o funkcjonowaniu tej linii przypomina kompleks, który można podziwiać na miejscu dawnej stacji Września Miasto. W jego powstaniu swój udział ma również Fundacja Grupy PKP, dzięki której wsparciu wydrukowano i zamontowano tablice z informacjami na temat historii wąskotorówki.

Fundacja Grupy PKP informuje, że wsparła starania lokalnych władz oraz społeczności w zakresie upamiętnienia wielkopolskiego kolejowego dziedzictwa historycznego. Dzięki fundacyjnej darowiźnie w ubiegłym roku zorganizowano transport materiałów potrzebnych do remontu infrastruktury torowej Średzkiej Kolei Powiatowej. Następnie Fundacja pomogła sfinansować przygotowanie tablic ukazujących historię Wrzesińskiej Kolei Powiatowej, które są jednym z elementów ścieżki edukacyjnej utworzonej na terenie wspomnianego kompleksu.

– Do najważniejszych obszarów naszej działalności należy włączanie się w inicjatywy stawiające sobie za cel ochronę i promowanie kolejowego dziedzictwa historycznego. Kompleks we Wrześni doskonale wpisuje się w ten zakres. Na uznanie zasługuje zaangażowanie osób, które stworzyły miejsce przypominające o ważnej części lokalnej historii, jaką jest Wrzesińska Kolej Powiatowa – zaznacza Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Budowa kompleksu trwa od 2015 roku, w efekcie czego powstaje niezwykle atrakcyjny punkt na turystycznej mapie gminy. Inicjatorom udało się m.in. pozyskać i odnowić parowóz wraz z tenderem i wagonami towarowymi, które następnie ustawiono na wybudowanym peronie. Trzy lata później powstał obiekt przypominający kształtem nieistniejący już dworzec. W jego pobliżu ustawiono odrestaurowaną wagę uliczną wraz z budką telefoniczną z okresu PRL, lampą kolejową, semaforem i zabytkową pompą wody. Na wieży budynku zamontowano zegar, który – jak przed laty – wskazuje czas zarówno mieszkańcom, jak i podróżującym.

W środku gmachu można zaś podziwiać makietę kolejki wąskotorowej oraz podświetlaną grafikę przedstawiającą historyczne obiekty gminy Września. Dodatkowym elementem, który wpływa na atrakcyjność tego miejsca, jest plac zabaw, gdzie w otoczeniu nawiązującym do historycznego dziedzictwa Wrzesińskiej Kolei Powiatowej czas mogą spędzać najmłodsi.

Budowa wąskotorowego szlaku kolejowego była jednym z ważniejszych momentów w dziejach powiatu wrzesińskiego. W 1895 roku przyjęto projekt, zgodnie z którym miała rozpocząć się realizacja przedsięwzięcia. W czerwcu 1897 roku przystąpiono do układania torów. Wrzesińska Kolej Powiatowa została oddana do użytku 14 kwietnia 1898 roku.

Od lat 60. XX w., po okresie, w którym linia stanowiła istotny element lokalnej sieci transportowej, zarówno przewozy pasażerskie, jak i towarowe zaczęły się zmniejszać. Pojawiła się wówczas konkurencja szybszych połączeń autobusowych. 31 sierpnia miał miejsce ostatni kurs na trasie Września – Pyzdry. Osiem lat później rozebrano tory i przetopiono je w hutach.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5