Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Ile kosztowały kremówki w Pendolino? "Ministerstwo nie sprawuje nadzoru"

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
07-06-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Ile kosztowały kremówki w Pendolino? "Ministerstwo nie sprawuje nadzoru"
fot. Fundacja Grupy PKP
Grupa posłów chciała się dowiedzieć, ile kosztowała słynna akcja rozdawania kremówek w Pendolino. Minister Aktywów Państwowych odmówił jednak odpowiedzi na to pytanie. 

„Rynek Kolejowy” jako pierwszy informował o planowanej akcji Fundacji Grupy PKP i PKP Intercity. Przypomnijmy, że 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, w pociągach Pendolino wygłoszony został komunikat upamiętniający papieża, a pasażerowie otrzymali kremówki. Konduktorzy i kierownicy pociągów EIP byli zobowiązani do przypięcia do klap służbowych marynarek żółto-białej przypinki (to barwy flagi Watykanu). Pracownicy, którzy w klapach noszą znaczek PKP Intercity, również mają go zastąpić papieską flagą

Sytuacja wywołała ogromny rozgłos, ale też kontrowersje. Krytykowano m. in. naruszenie wolności wyznaniowej drużyn pociągowych, brak informacji o producencie, składzie i alergenach na pudełkach, a także skład kremówek i warunki ich przechowywania. Kilka dni po wydarzeniu grupa posłów (Hanna Gill-Piątek, Iwona Maria Kozłowska, Franciszek Sterczewski, Joanna Jaśkowiak) zadała Ministerstwu Aktywów Państwowych szereg pytań dotyczących happeningu. - Część opinii publicznej została poruszona faktem, że „papieskie kremówki” (określenie użyte przez PKP) mogą stanowić zbędny wydatek publicznej spółki, które – jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki – zostały wielokrotnie upominane o potrzebie „bacznego przyglądania się każdej złotówce” i szukania oszczędności - tłumaczyli posłowie.

Pytali oni, kto odpowiadał za pomysł i przygotowanie happeningu, jaki był całkowity koszt przygotowania i kto go poniósł, w jakim trybie wybrano cukiernię, ile porcji przygotowano i rozdano, a nawet szczegółowo - ile ważyła jedna porcja, opakowanie i co się stało z nadmiarowymi ciastkami.

W odpowiedzi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych stwierdza (na podstawie odpowiedzi z PKP SA i PKP Intercity), że akcja została zainicjowana i zorganizowana przez Fundację Grupy PKP. - Jednocześnie informuję, że Minister Aktywów Państwowych nie sprawuje nadzoru nad Fundacją Grupy PKP - ucina Maciej Małecki. Następnie "wyraża głębokie ubolewanie, że jasny w swojej wymowie projekt, oparty na odwołaniu do znanego wszystkim Polakom motywu wizyt św. Jana Pawła II w Ojczyźnie, którego ideą było wywołanie chwili wspomnień o wielkim Polaku w tym szczególnym dniu, stał się pretekstem do ataku politycznego i próby zdyskredytowania inicjatywy uczczenia rocznicy śmierci św. Jana Pawła II". Następnie kontynuuje rozważania na ten temat przez siedem kolejnych akapitów, bez związku z żadnym pytaniem z interpelacji.

- Czy można zaatakować politycznie kremówką? Według PKP Intercity - jeszcze jak! Za tą cukierniczą bigoterią PKP próbuje schować koszty słynnej akcji w pociągach pendolino - skomentowała na twitterze posłanka Gill-Piątek. 
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5