| KOMUNIKATOR ⚫ 28.10.2015 ⚫
148
– Kongres Kolejowy nieprzypadkowo odbywa się w Katowicach, stolicy dwumilionowego regionu, leżącej na przecięciu europejskich szlaków transportowych – mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa. – Dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania i rozwoju śląskiej metropolii, musimy cięgle myśleć o poprawie jakości komunikacji publicznej, o integracji różnych środków transportu, również w oparciu o kolej. Patrzymy jednak na potencjał transportu szynowego szerzej, biorąc pod uwagę także rozwój sieci tramwajowej, jej modernizacji i budowy nowych linii – podkreśla prezydent. – Unijna perspektywa finansowa na lata 2014-2020 obejmuje zarówno inwestycje kolejowe, jak i tramwajowe, co w połączeniu z naszymi planami budowy centrów przesiadkowych, znacząco wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Katowic i komfort naszych gości – dodaje prezydent Krupa.
Ze względu na położenie geograficzne i zasoby naturalne, śląska sieć kolejowa służy w dużym stopniu usługom towarowym. – Naszą troską są nie tylko ograniczenia tempa przewozów, ale przede wszystkim wąskie gardła na kolei. Śląsk to region o ogromnym potencjale, a środki UE z nowej perspektywy, to pokaźny zastrzyk finansowy, narzędzie do realnej zmiany. Wykorzystamy tę szansę, tak, by poprawić warunki korzystania z tego rodzaju przewozów zarówno w części przewozów pasażerskich, jak i towarowych – podkreśla Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego.
– Śląsk to szczególny region z najdłuższą i najgęstszą siecią eksploatowanych linii kolejowych. Problemem jest jednak niedostosowanie jakości tej infrastruktury do zmieniających się warunków gospodarczych, tempa przepływu usług i towarów – mówi Adrian Furgalski, wiceprezes zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. – Połowa nadań towarów na kolej ma miejsce właśnie tutaj. Jeśli chcemy udrożnić wywóz polskiego węgla, średnia prędkość handlowa pociągów towarowych nie może wynosić jak obecnie 8 km/h – dodaje Furgalski.
– Wiele wąskich gardeł spowalniających prędkość przewozów towarowych na Śląsku związanych jest z fatalnym stanem rozjazdów kolejowych. Szacuje się, że w ciągu kolejnych 5 lat należałoby wymienić lub naprawić ok. 30% takich konstrukcji. Utrzymanie obecnego tempa wymiany rozjazdów nie tylko nie zatrzyma degradacji infrastruktury, ale jeszcze ją pogłębi. Z pomocą może przyjść zastosowanie innowacyjnej technologii logistyki modularnej i autonomicznej zabudowy, dzięki której czas wymiany rozjazdu ulegnie skróceniu w stosunku do technologii tradycyjnych o 42%. Tak znaczące przyśpieszenie procesu wymiany rozjazdów pozwoli w krótszym czasie osiągnąć wyższą prędkość przewozów – tłumaczy Ryszard Leszczyński, prezes KZN Bieżanów.
Czy otwarta właśnie nowa perspektywa finansowa UE może wpłynąć na poprawę kolejowych przewozów towarowych w Polsce?
Rozwój rynku kolejowych przewozów towarowych jest pochodną dynamiki rynków, które korzystają z kolejowych usług transportowych. W Polsce to przede wszystkim rynek węgla, kruszyw, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, wyrobów chemicznych oraz towarów przewożonych w kontenerach. Tempo wzrostu przewozów kolejowych zależy jednak także od licznych uwarunkowań, które sprawią, że kolej, zwłaszcza w relacji do przewozów drogowych, będzie – lub nie – atrakcyjnym środkiem transportu.
PKP Polskie Linie Kolejowe realizują obecnie program „Udrożnienie podstawowych ciągów komunikacyjnych w ruchu towarowym na terenie Śląska”. Obejmuje on łącznie 20 zadań. Został stworzony we współpracy z przewoźnikami towarowymi. Zakładane efekty programu to m.in. zwiększenie przepustowości poszczególnych linii nawet o ponad 50 procent i podwyższenie poziomu bezpieczeństwa przewozów towarowych.
Program pozwoli na podwyższenie średniej prędkości szlaków towarowych do 50-60 km/h. Koncentruje się na usprawnieniu ruchu wybiegającego na północny zachód z Gliwic w kierunku Kędzierzyna-Koźla oraz z Chorzowa na północ w kierunku Tarnowskich Gór. Efektem prac będzie przekierowanie większej liczby składów towarowych przejeżdżających przez stację Katowice na linię obwodową na południe od Katowic.
Stacje Rybnik, Kędzierzyn Koźle, Racibórz, Chałupki i Zebrzydowice będą miały większą przepustowość, co pozwoli na zwiększenie liczby pociągów przejeżdżających przez nie w ciągu doby. Będzie to miało wpływ również na towarowe połączenia międzynarodowe. Składy transportujące węgiel będą mogły wyruszać poza region szybciej i z większą częstotliwością.
Na Śląsku modernizacją objętych jest ok. 600 km torów. PLK już przeznaczyły na ten cel blisko 3 mld zł, a w najbliższych latach planują zrealizować inwestycje za kolejne 9 mld złotych.
Więcej z regionu:
Polska (46250)Air Serbia będzie latać do Krakowa
597
Pasażer Serbskie linie lotnicze Air Serbia ogłosiły, że od 4 czerwca przyszłego roku zaoferują bezpośrednie loty łączące Belgrad z Krakowem. Połączenie będzie realizowane cztery razy w tygodniu, a wykonywane będzie turbośmigłowymi samolotami typu ATR-72.
Wrocław: Koniec remontu przy moście Szczytnickim. Wracają tramwaje i autobusy
235
Zintegrowany transport MPK Wrocław zakończyło istotny remont torowiska na skrzyżowaniu al. Kochanowskiego i Różyckiego. To bardzo ważna inwestycja, podczas której wymieniono m.in. szyny tramwajowe oraz betonową nawierzchnię, która dodatkowo pełni funkcję buspasa. Już od jutra (24 grudnia) na swoje stałe trasy wracają tramwaje, a już dziś w tym miejscu można zobaczyć kursujące autobusy.
PKP Intercity wzmacnia pociągi na święta
1,8k
Pasażer Średnio 400 pociągów stałego kursowania, ponad kilkadziesiąt składów wzmocnionych dodatkowymi wagonami oraz informatorzy mobilni udzielający wsparcia pasażerom na największych dworcach. PKP Intercity zachęca podróżnych do wcześniejszego planowania podróży i kupowania biletów z wyprzedzeniem.
Poznań. Testy PST wypadły pomyślnie. Jutro powrót tramwajów
1,6k
Zintegrowany transport W piątek (23 grudnia br.) na trasie PST od centrum do przystanku Słowiańska odbyły się przejazdy techniczne. Próby przeprowadzone po wykonanych pracach remontowych potwierdziły, że możliwa jest bezpieczna eksploatacja torowiska. Od 24 grudnia na trasę będzie kierowana linia 3. W testach uczestniczyły wszystkie typy wagonów użytkowanych przez poznańskiego przewoźnika, również te jednokierunkowe.
PKP SA wybrały wykonawcę remontu dworca w Sulechowie
381
Infrastruktura PKP SA rozstrzygnęły przetarg na remont dworca Sulechów przy linii kolejowej nr 358 – z rearanżacją części pasażerskiej. Prace potrwają ok. 9 miesięcy.
Wraca ruch tramwajów w centrum Bytomia
878
Zintegrowany transport Po pięciu miesiącach przerwy, dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia wznowiony zostaje ruch tramwajów na przebudowywanym odcinku torowisk w centrum Bytomia. Dzielnica Stroszek i tzw. Dymitrow odzyskają połączenie tramwajowe z placem Sikorskiego.
Linie Condor odebrały pierwszego airbusa A330neo
989
Tabor i technika Linie Condor odebrały wczoraj (20 grudnia) pierwszego z 16 zamówionych airbusów A330-900neo. Niemiecki przewoźnik jest kolejnym, 11. na świecie i pierwszym w Niemczech, który skorzysta ze wszystkich nowinek najnowszej wersji popularnego A330.
CPK organizatorem kongresu Railway Direction Days 2023
658
Infrastruktura Przekształcenie infrastruktury transportowej w regionie Trójmorza w nowoczesny, zrównoważony, efektywny i w pełni zintegrowany system transportu publicznego, rozwój sieci KDP w Polsce i krajach Trójmorza czy stymulacja rozwoju gospodarczego dzięki projektom kolejowym – to jedne z najważniejszych wątków międzynarodowego kongresu organizowanego przez spółkę CPK. Już w styczniu odbędzie się pierwszy branżowy kongres Railway Direction Days 2023 (RDD 2023).
Poznań. Remont Trasy Kórnickiej w terminie
457
Zintegrowany transport Na pierwszych odcinkach trasy kórnickiej trwają prace związane z budową nowego torowiska. Zastąpi ono zdemontowaną, wysłużoną trasę tramwajową.
Tramwaje Warszawskie projektują Słomińskiego
1,1k
Infrastruktura Trwają prace projektowe dla remontu kolejnego odcinka torowiska tramwajowego w ciągu ul. Słomińskiego. To element przewidzianej do modernizacji tramwajowej obwodnicy śródmiejskiej.
KOMUNIKATOR - redaktor
Wiecej z regionu:
Polska (46250)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >