Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Jest przetarg na stację Kielce. Tylko jeden peron

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
20-04-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Jest przetarg na stację Kielce. Tylko jeden peron
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Wciąż nie znamy terminu rozpoczęcia modernizacji linii nr 8 na odcinku prowadzącym przez Kielce. Na razie PKP PLK wezmą się za przebudowę jednego z peronów. 

W 2019 roku rząd i PKP PLK zdecydowały o odłożeniu modernizacji linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów, pierwotnie planowanej w ramach perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Później zapowiadano rozpoczęcie przebudowy na drugą połowę 2022 roku.

Perspektywa modernizacji linii wciąż jest jednak mglista. W styczniu 2023 roku rozpisano przetarg na 11-kilometrowy odcinek Sędziszów – Kozłów. Teraz PKP Polskie Linie Kolejowe ogłaszają kolejny przetarg - na projekt i przebudowę jednego peronu na stacji w Kielcach. Inwestycja będzie sfinansowana ze środków budżetowych Spółki.

Prawie dwa razy dłuższy peron nr 1

Przygotowane przez PLK zadanie będzie polegać na całkowitej przebudowie peronu numer 1 na stacji w Kielcach. Platforma peronowa zostanie wydłużona i powiększona. Docelowo osiągnie 460 metrów długości (obecnie 240 metrów). Dzięki wydłużeniu otwarta ma zostać druga krawędź, przy której zatrzymywać się będą przede wszystkim pociągi regionalne, jadące w kierunku Skarżyska-Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza. Peron będzie powiązany z budynkiem dworca, który obecnie przechodzi gruntowną modernizację.

Jak podkreśla PLK, nowy peron będzie wyższy od dotychczasowego, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Pojawi się na nim nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze i ścieżki naprowadzające. Dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych ułatwi również winda, którą będzie można się dostać do przejścia podziemnego. Pasażerowie skorzystają z nowych wiat i ławek, tablic informacyjnych, a także nowego nagłośnienia i oświetlenia. W ramach inwestycji wymieniona będzie również część torów i rozjazdów na stacji, oraz sieć trakcyjna.

Efekty jeszcze w tym roku?

Wykonawca wyłoniony w przetargu przygotuje projekt i dopiero potem zrealizuje prace budowlane, ale mimo to PKP PLK twierdzi że zZ pierwszych efektów tej inwestycji podróżni skorzystają jeszcze pod koniec 2023 roku. PLK poinformowały również, że przygotowują również modernizację pozostałych elementów stacji kolejowej w Kielcach. Będzie to część inwestycji na linii kolejowej numer 8, na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów. Nad kielecką stacją miasto chciałoby postawić parking.

Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5