Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Generalna Konserwator Zabytków: Most w Pilchowicach jest pod ochroną

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
04-08-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Generalna Konserwator Zabytków: Most w Pilchowicach jest pod ochroną
fot. Artur Kowalczyk, Polskazachwyca.pl
Generalna Konserwator Zabytków z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrała głos w sprawie mostu w Pilchowicach. Jak zapewniła, most jest pod ścisłą ochroną, a obawy o jego wyburzenie “są bezprzedmiotowe”.

W ubiegłym tygodniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski zaskoczył opinię publiczną, potwierdzając zamiar zniszczenia zabytkowego mostu w Pilchowicach przez filmowców. W wywiadzie gorąco popierał inicjatywę kręcenia filmu Mission: Impossible 7 w Polsce i deprecjonował wartość mostu. Stwierdził także, że “nie fiksowałby się, że to jest zabytek”, mimo tego, że obiekt figuruje w ewidencji zabytków i została uruchomiona procedura wpisania go do rejestru zabytków. – Nie każda stara rzecz to zabytek – powiedział.

Generalna Konserwator zabiera głos

Głos w tej sprawie zabrała w końcu dziś w nocy reprezentująca to samo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, będąca Generalnym Konserwatorem Zabytków. – Dzięki nowelizacji z 2017 roku od momentu wszczęcia postępowania w sprawie wpisu obiektu do rejestru zabytków obiekt ten pozostaje pod ścisłą ochroną. Dlatego obawy o wyburzenie są bezprzedmiotowe – zapewniła na twitterze, zapowiadając szersze stanowisko w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Konserwator podkreśliła również w kolejnym twicie, że ochrona obiektu od momentu wszczęcia procedury o wpis do rejestru została wprowadzona dopiero za kadencji obecnego rządu, w 2017 roku.

Celowe niszczenie mostu?

Wczoraj “Gazeta Wyborcza” podała, że Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaalarmowała konserwatora zabytków o uszkodzeniach mostu Pilchowickiego, które wyglądają na zrobione celowo. – Pracownicy fundacji, którzy byli ostatnio oglądać most, zauważyli nie tylko zamontowaną do jego spodniej części nową platformę (na co powinien wyrazić zgodę konserwator, bo most już jest wpisywany do rejestru), ale także znaczne ubytki poszycia drewnianych ciągów komunikacyjnych – mówi “GW” dr hab. Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

– Wiadomo, że deski dosyć często się wymienia, drewno szybko się niszczy. Ale te ubytki wyglądają jak efekt celowych działań – dodaje dr Gerber. „W naszej opinii działanie to ma na celu udowodnienie tezy o złym stanie technicznym mostu” – napisał w piśmie do wojewódzkiego konserwatora zabytków Maciej Mądry, dyrektor ds. ochrony zabytków.

Wkrótce na łamach “Rynku Kolejowego” więcej informacji na temat obecnego stanu mostu w Pilchowicach. Wszystkie informacje na temat mostu można znaleźć w tym wątku.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5