Partnerzy serwisu:
Biznes

Zarząd PKP Cargo chciał iść na "nieświadczenie pracy". Ale nie mógł

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
07-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP Cargo

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Zarząd PKP Cargo chciał iść na "nieświadczenie pracy". Ale nie mógł
fot. Adam Okuń, flickrLokomotywa PKP Cargo
Niezwykły komunikat PKP Cargo. Jak podało biuro prasowe spółki, zarząd zwrócił się pod koniec maja do Rady Nadzorczej o wyznaczenie osoby z Zarządu spółki, która będzie delegowana na nieświadczenie pracy, podobnie jak duża część szeregowych pracowników po 1 czerwca. Zrobiono to "solidaryzując się z pracownikami i wsłuchując się w głosy podnoszone przez przedstawicieli związków zawodowych". Nic z tego nie wyszło, bo zdaniem rady nadzorczej, zabrania tego prawo...

Biuro prasowe podało przy tym, że "zarząd wyraził także nadzieję, że podobny apel skierują związki zawodowe do swoich działaczy zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy". Tego by jednak zarząd PKP Cargo raczej nie chciał, bowiem rada nadzorcza nie wyraziła zgody na propozycję zarządu (o czym informuje sama spółka), uzasadniając, że  "decyzja byłaby niezgodna z przepisami prawa powszechnie obowiązującego".

Zarząd zdeterminowany do wdrażania nieświadczenia pracy

– (...) Nowy Zarząd stoi przed wyzwaniami braku wystarczającego zapotrzebowania na naszą pracę przewozową, wysokich stałych kosztów, przerostów zatrudnienia i nadmiaru taboru, który jest nieużywany. Nieświadczenie pracy to jedno z nielicznych narzędzi pozwalające pracodawcy na szybkie osiągniecie wymiernych oszczędności finansowych, bez zwalniania pracowników, czyli z utrzymaniem wszystkich potrzebnych miejsc pracy (...). W pełni rozumiem dotkliwość tego działania dla naszych pracowników, ale ono musi niestety nastąpić. Naszym celem jest ochrona jak największej liczby potrzebnych miejsc pracy w PKP Cargo, a to osiągniemy między innymi właśnie redukując czasowo koszty pracy – powiedział prezesa zarządu spółki dr Marcin Wojewódka. Jak podkreśla zarząd, rozwiązanie było już wcześniej stosowane w spółce w latach 2008-2015.

Zarząd PKP Cargo uważa, że wprowadzenie nieświadczenia pracy zostało przyjęte po przeprowadzeniu dialogu ze stroną społeczną (12 związków zawodowych, będących sygnatariuszami ZUZP (Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy), zostało zaproszonych do złożenia swoich propozycji w tym obszarze). Jak twierdzi zarząd spółki "większość przekazanych propozycji, które zarząd otrzymał od strony społecznej w ramach kwestii wdrożenia nieświadczenia pracy, zostało uwzględnionych w uchwale".

W PKP Cargo jest źle

Udział Grupy PKP Cargo – narodowego lidera towarowych przewozów kolejowych w roku 2012 według masy przewiezionych ładunków wynosił 50,4%, a według pracy 60,2%, podczas gdy w roku 2023 spadł do poziomu 33,1% wg masy i 33,9% wg pracy przewozowej. 

Więcej na temat sytuacji w spółce i "nieświadczenia pracy" przez 1/3 załogi od 1 czerwca piszemy tutaj.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5