Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Co robiło wojsko na moście w Pilchowicach?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
31-07-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Co robiło wojsko na moście w Pilchowicach?
rys. Maciej DutkiewiczPlakat Macieja Dutkiewicza, który jest jednym z symboli przeciwników wysadzenia mostu
Jeszcze tydzień temu perspektywa zburzenia mostu w Pilchowicach na potrzeby filmu wydawała się nierealna. Po kontrowersyjnej wypowiedzi wiceministra kultury w obronie stają kolejne osoby. Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało natomiast na interpelację posła Franka Sterczewskiego na temat obecności Wojska Polskiego na obiekcie w grudniu 2019 roku.

Obecność żołnierzy Wojska Polskiego na dokonywanych przez filmowców oględzinach mostu w Pilchowicach, do których doszło w grudniu 2019 roku, długo była dementowana. W końcu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło Fundacji Thesaurus wydanie żołnierzom rozkazu uczestnictwa w oględzinach. Jednocześnie dowództwo odmówiło udostępnienia dalszej informacji publicznej w tym zakresie, uzasadniając to ochroną interesów polskich producentów z firmy Alex Stern.

Poseł interweniował już w czerwcu

Interweniować w tej sprawie postanowił poseł Koalicji Obywatelskiej Franek Sterczewski. – W marcu br. pojawiły się w mediach informacje o planach wysadzenia mostu w Pilchowicach, które upublicznione zostały przez Piotra Rachwalskiego, byłego prezesa Kolei Dolnośląskich. Wysadzenie mostu miało być związane z produkcją filmu, ale ostatecznie informacje te zostały zdementowane przez PKP PLK. Rzecznik spółki stwierdził, że „nie ma (…) mowy o jakimkolwiek wysadzaniu mostu, (…) jak ktoś rozpuszcza takie sensacyjne plotki, niech pokaże dowody” – cytował poseł w piśmie audycję TVP pt. "Zabytkowy most zostanie wysadzony w powietrze? To fake news" poświęconą tej sprawie.

– Jednak z treści maili uzyskanych przez Piotra Lewandowskiego z Fundacji Thesaurus wynika, że 13 grudnia 2019 roku żołnierzom wydany został rozkaz oględzin tego mostu. Z pisma będącego odpowiedzią na prośbę o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej tych oględzin wynika, że miały one związek z wnioskiem prywatnej firmy, która jest zaangażowana w produkcję filmu. Most w Pilchowicach został wybudowany na początku XX wieku, a odbudowany po II wojnie światowej. Ten obiekt stanowi wybitny przykład architektury inżynieryjnej, w swojej kategorii należy do czołówki zabytków znajdujących się na terenie naszego kraju. W dodatku most jest częścią linii kolejowej numer 283 łączącej Jelenią Górę z Żaganiem, o odbudowę której od lat zabiegają politycy oraz samorządowcy. Plany zakładające wysadzenie tego mostu należy więc uznać za bulwersujące nie tylko ze względu na jego wartość kulturową, ale także infrastrukturalną - kontynuował poseł, pytając dokładnie Ministerstwo Obrony Narodowej o udział wojska w tym procesie.

MON odpowiada: pomoc specjalistyczna

W odpowiedzi na interpelację sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz poinformował, że wojska inżynieryjne w grudniu 2019 r. uczestniczyły w spotkaniu, w rejonie mostu w Pilchowicach, dotyczącym ewentualnego udzielenia wsparcia przy produkcji filmowej. – Rozmowy były prowadzone z polską firmą Alex Stern Sp. z o.o. w kierunku ewentualnej pomocy wojska przy realizacji sceny filmowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, na zasadach odpłatnej, specjalistycznej usługi wojskowej, o której mowa w ustawie z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1453) – informuje wiceminister.

MON zapewnia, że oględziny, w których uczestniczyli żołnierze jednostki wojskowej podległej Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych miały służyć zdefiniowaniu ewentualnego zaangażowania Wojsk Inżynieryjnych. Jak wylicza, rozmowy dotyczyły wykonania prac inżynieryjnych przy zabezpieczeniu planu filmowego, m.in. realizacji prac ziemnych przy stworzeniu warsztatu efektów specjalnych, prac przy stworzeniu platform pod kamery nad brzegiem jeziora oraz wykonania mostu pontonowego.

– Jednocześnie wyjaśniam, że finalnie Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych rozpatrzy możliwość udzielenia wsparcia w granicach posiadanych zdolności i możliwości jednostek inżynieryjnych, z uwzględnieniem ponoszenia kosztów, na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 2015 r. w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków oraz zawierania umów o świadczenie specjalistycznych usług wojskowych, dopiero wówczas, gdy (jeżeli) wskazana wyżej firma wystąpi z oficjalnym wnioskiem w sprawie współpracy. Do tej pory nie wpłynęło zapotrzebowanie na realizację ww. specjalistycznej usługi wojskowej i żadne wiążące decyzje w omawianej sprawie nie zapadły – zapewnił wiceminister Skurkiewicz.

Po kontrowersyjnym wywiadzie udzielonym przez wiceministra kultury w obronie mostu stają kolejne osoby, w tym nawet celebryci. Wszystkie informacje na temat mostu w Pilchowicach umieszczamy w specjalnym wątku na ten temat na naszym portalu. Warto również odwiedzić blog Piotra Rachwalskiego, byłego prezesa Kolei Dolnośląskich, który jako pierwszy nagłośnił próbę wysadzenia zabytkowego mostu na potrzeby hollywoodzkiej produkcji.


Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5