Partnerzy serwisu:
Biznes

Powstała spółka PGE Energetyka Kolejowa. Zastępuje PKP Energetykę

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
04-04-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Zakończył się proces zamiany właściciela spółki PKP Energetyka. Przedstawiciele rządu mocno podkreślali, że sprzedaż spółki w prywatne ręce był błędem, a przejęcie spółki przez PGE jest właściwą koleją rzeczy. \ Spółka przez siedem lat przeszła jednak przez poważny proces inwestycyjny i państwo otrzymuje teraz firmę w zupełnie innej kondycji. Prezesem nowej spółki PGE Energetyka Kolejowa został Sylwester Szczensnowicz.

– Spółka będzie nosiła nową nazwę, tą nazwą jest PGE Energetyka Kolejowa. Od 3 kwietnia jest już z nowym zarządem. To bardzo ważna w naszej grupie spółka. Powiększy potencjał o możliwości przychodowe. O 4,5 mld rocznie wzrosną nasze przychody, o 800 mln wzrośnie wynik ebitda. Dystrybucja energii w ramach grupy PGE będzie większa o 9 % - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Grupy PGE. Słowa skierował też do pracowników nowej spółki.

– Cieszymy się, że kapitałem w tej spółce są ludzie posiadający bardzo wysokie kompetencje. Gwarantuje, że będziecie pracować w największej grupie energetycznej w Polsce, również pełnej profesjonalistów.. Serdecznie państwa witam w naszej grupie - dodał Dąbrowski.

– Przejęcie tego podmiotu jest szalenie ważne z punktu widzenia energetyki. Mam nadzieję, że nowy zarząd szybko dostosuje jej działanie do standardów grupy kapitałowej, a także do standardów Skarbu Państwa. Mocno liczę na to, że kompetencje połączymy z sukcesem –  dodał. Prezesem PGE Energetyki Kolejowej został Sylwester Szczensnowicz.

Formalne przejęcie PKP Energetyki przez PGE

– Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. („PGE”) informuje, że w dniu 31 marca 2023 roku doszło do spełnienia się ostatniego z warunków zawieszających transakcji nabycia 100% udziałów w spółce PKPE Holding sp. z o. o. przez PGE – głosi najnowszy raport bieżący Polskiej Grupy Energetycznej. Zamknięcie transakcji nastąpiło w poniedziałek 3 kwietnia. Tym samym po blisko 8 latach PKP Energetyka powróciła w ręce kontrolowanego przez państwo (Skarb Państwa ma 61% akcji PGE) właściciela. Skarb Państwa zapłacił 1 913,5 mln zł w gotówce i przejął ok. 4 mld zł długów spółki.

PKP Energetyka została sprywatyzowana w roku 2015. Czas, w którym spółka była własnością CVC Capital Partners, był okresem poprawy niezawodności oraz intensywnego unowocześniania przedsiębiorstwa: modernizacji układów zasilania, odnowy taboru sieciowego, budowy magazynów energii i wdrażania innych nowych technologii (niektóre z nich, jak system SENSUM, opracowano specjalnie na zlecenie firmy). PKP Energetyka w ostatnich latach aktywnie działała też na rzecz ekologii (program „Zielona Kolej” i Centrum Efektywności Energetycznej Kolei) i zrównoważonego rozwoju.

Po dojściu do władzy PiS niemal od razu zaczęło zapowiadać renacjonalizację spółki, jednak konkrety pojawiły się dopiero jesienią ubiegłego roku. Zapowiadano odkupienie PKP Energetyka (za pośrednictwem PGE) jeszcze w ubiegłym roku, jednak terminu nie dotrzymano – pod koniec grudnia podpisano tylko umowę przedwstępną. Na początku lutego wniosek w tej sprawie został skierowany do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wkrótce wydał pozytywną decyzję.

– Liczę na to, że przejęcie przez nowego właściciela PKP Energetyka wzmocni pozytywne trendy, które zostały zapoczątkowane przez amerykańskiego inwestora. (…) Ponieważ PGE jest liderem zielonej zmiany, oczekiwany jest efekt synergii. Rozpoczęcie kolejnej kolejowej finansowej perspektywy UE może przy dobrej polityce wzmocnić te wszystkie efekty – komentował w grudniu prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski.

Komunikat prasowy PGE Energetyka Kolejowa

Po spełnieniu warunków określonych w umowie wstępnej, podpisanej 28 grudnia 2022 roku, oraz po uzyskaniu zgody UOKiK, 3 kwietnia 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna sfinalizowała proces przejęcia PKP Energetyka.

– Odzyskanie kontroli nad kluczową dla polskiej gospodarki spółką, to nasze świadome działanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i kontroli nad infrastrukturą krytyczną Polski - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej - Dzisiaj Grupa PGE wchodzi w nowy obszar działalności. Dzięki przejęciu PKP Energetyka, PGE umacnia się na pozycji lidera w branży energetycznej. Według danych za 2022 r. przejęcie PKP Energetyka zwiększa wolumen dystrybucji energii o ok. 12 proc., a sprzedaży o ok. 9 proc. Dzięki temu przychody całej Grupy PGE wzrastają o ok. 4,3 mld złotych, a powtarzalny wynik EBITDA o ok. 770 mln złotych – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Kolej jest kluczowym elementem infrastruktury transportowo-logistycznej kraju. Z jednej strony wspiera polską gospodarkę, a z drugiej też oferuje wygodny i szybki transport dla pasażerów w całej Polsce. Przejęcie PKP Energetyka przez Grupę PGE to przywrócenie kontroli Państwa nad strategiczną infrastrukturą kolejową i wzmocnienie bezpieczeństwa kolejowych spółek - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Rada Nadzorcza spółki, zdecydowała o powołaniu nowego zarządu, na którego czele stanął Sylwester Szczensnowicz.

Do momentu wprowadzenia niezbędnych zmian w KRS, spółka będzie działać pod nazwą handlową PGE Energetyka Kolejowa. W związku tym, rozpoczął się także proces rebrandingu zgodnego z przyszłą nazwą firmy.

PGE Energetyka Kolejowa będzie funkcjonowała jako spółka w ramach Grupy PGE. Celem nowego zarządu będzie integracja z Grupą PGE i pełne wykorzystanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia pracowników dla dalszego rozwoju spółki i Grupy PGE – powiedział Sylwester Szczensnowicz prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa – Chcemy, aby PGE Energetyka Kolejowa dynamicznie rozwijała nowoczesną i bezpieczną kolejową infrastrukturę energetyczną w Polsce.

PKP Energetyka – przyszła PGE Energetyka Kolejowa, przeszła w ostatnich latach szeroki program modernizacyjny, przeznaczając na inwestycje ok. 4,3 mld zł. Przełożyło się to na ponad trzykrotny wzrost wartości rzeczowych aktywów trwałych spółki. Obecnie dysponuje ona 6 nowoczesnymi centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Infrastrukturę uzupełnia 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6 213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju. Wykorzystuje do tego ok. 21,5 tys. km linii energetycznych.

Grupa PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, liderem krajowej transformacji energetycznej i największym producentem energii ze źródeł odnawialnych. Po przejęciu PGE Energetyka, długość linii dystrybucyjnych w Grupie wzrosła do ok. 320 tys. km, wg danych pro forma za 2022 r. łączny wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

PKP Energetyka rozwija innowacje w chmurze

Innowacje

PKP Energetyka rozwija innowacje w chmurze

inf. pras 13 stycznia 2022

Wyróżnienie UTK dla magazynu energii trakcyjnej  PKP Energetyka

Tabor i technika

Ekologia pomaga kolei zmniejszyć presję cen prądu

Biznes

Zobacz również:

100% akcji PKP Energetyki w rękach państwowej spółki PGE

Infrastruktura

100% akcji PKP Energetyki w rękach państwowej spółki PGE

Michał Szymajda 04 kwietnia 2023

Wniosek PGE o przejęcie PKP Energetyka już w UOKiK

Biznes

Pozostałe z wątku:

PKP Energetyka rozwija innowacje w chmurze

Innowacje

PKP Energetyka rozwija innowacje w chmurze

inf. pras 13 stycznia 2022

Wyróżnienie UTK dla magazynu energii trakcyjnej  PKP Energetyka

Tabor i technika

Ekologia pomaga kolei zmniejszyć presję cen prądu

Biznes

Zobacz również:

100% akcji PKP Energetyki w rękach państwowej spółki PGE

Infrastruktura

100% akcji PKP Energetyki w rękach państwowej spółki PGE

Michał Szymajda 04 kwietnia 2023

Wniosek PGE o przejęcie PKP Energetyka już w UOKiK

Biznes

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5