Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Bateryjny RegioPanter rozpoczyna jazdy testowe

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
08-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-05-2024
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Bateryjny RegioPanter rozpoczyna jazdy testowe
fot. Škoda Group
Elektryczny zespół trakcyjny RegioPanter wyposażony w baterie litowo-jonowe opuścił zakład produkcyjny Škoda Group i rozpoczął jazdy testowe w ośrodku doświadczalnym w Velimiu. Łącznie cztery jednostki mają obsługiwać połączenia regionalne w kraju morawskośląskim już od grudnia bieżącego roku, umożliwiając uruchomienie nowych bezpośrednich relacji z Ostrawy.

Zespoły trakcyjne RegioPanter to jeden z największych sukcesów sprzedażowych Škoda Group w ostatnich latach. Największym odbiorcą jednostek z tej serii są České dráhy, które zamówiły dotąd aż 151 sztuk (a także 14 bardzo zbliżonych InterPanterów, przeznaczonych do obsługi ruchu dalekobieżnego). RegioPantery zamówiły także kraj południowomorawski, słowackie koleje państwowe ZSSK, łotewski Pasažieru vilciens, estoński Elron, czy uzbecki Uzbekistan Temir Yullari.

W przeciwieństwie do znanych w Polsce zespołów trakcyjnych Elf, FLIRT, czy Impuls, RegioPantery nie wykorzystują wózków Jacobsa – każdy człon osadzony jest na dwóch klasycznych wózkach. Do tej pory Škoda Group w ramach rodziny RegioPanter produkowała wyłącznie elektryczne zespoły trakcyjne, zarówno jednosystemowe, dostosowane do jazdy w systemie zasilania 3 kV DC lub 25 kV AC 50 Hz, jak i dwusystemowe.

Już w grudniu bieżącego roku wprowadzone do ruchu z pasażerami w kraju morawskośląskim mają zostać 4 jednostki dwuczłonowe wyposażone w moduły bateryjne. Zostały one zamówione w ramach umowy ramowej na dostawę 19 dwusystemowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Za zabudowę baterii litowo-jonowych na każdej spośród 4 jednostek České dráhy zapłacą ponad 35 mln koron czeskich, co przy obecnych kursach walut odpowiada blisko 6 mln zł. Pierwsza z nich opuściła już zakład produkcyjny Škoda Group i rozpoczęła jazdy testowe w ośrodku doświadczalnym VUZ w Velimiu.

80 kilometrów zasięgu w trybie bateryjnym

RegioPanter w wariancie wyposażonym w baterie litowo-jonowe ma być w stanie przejechać 80 kilometrów bez zasilania z sieci trakcyjnej. Co istotne, baterie będą mogły być ładowane zarówno podczas jazdy pod siecią trakcyjną, jak również w drodze odzyskiwania energii podczas hamowania. Podczas jazdy w trybie bateryjnym maksymalna prędkość eksploatacyjna będzie ograniczona do 120 km/h.

W przypadku kraju morawskośląskiego bateryjne jednostki umożliwią uruchomienie bezpośrednich połączeń w takich relacjach, jak Ostrava – Studénka – Příbor – Kopřivnice – Štramberk, czy Ostrava – Opava – Krnov, a także Ostrava – Studénka – Suchdol nad Odrou – Odry – Vítkov – Budišov nad Budišovkou.

Niezelektryfikowany fragment w przypadku każdej z wyżej wymienionych relacji ma poniżej 40 kilometrów długości. Teoretycznie powinno to umożliwić jazdę w obydwie strony w trybie bateryjnym, mając na uwadze 80-kilometrowy zasięg. Mimo to Správa železnic, czyli czeski zarządca infrastruktury kolejowej, planuje budowę stacji ładowania w Štramberku, Krnovie oraz Budišovie nad Budišovką.

Większa atrakcyjność transportu kolejowego, niższy ślad węglowy

Dziś w większości przypadków konieczne są przesiadki, a relacje bezpośrednie ze stolicy regionu w kierunku Krnova (Rychlík Praděd do Ołomuńca w takcie dwugodzinnym), czy Štramberka (pojedyncze połączenia przyspieszone) obsługiwane są taborem spalinowym. Wprowadzenie jednostek bateryjnych umożliwi zatem zarówno zwiększenie konkurencyjności regionalnego transportu kolejowego w kraju morawskośląskim dzięki wyeliminowaniu przesiadek, jak i ograniczenie śladu węglowego. Docelowo w kraju morawskośląskim ma pojawić się kolejnych 15 jednostek bateryjnych.

Co istotne, każda z zamówionych 4 jednostek bateryjnych będzie dwusystemowa, podobnie jak pozostałych 15 elektrycznych zespołów trakcyjnych dostarczonych przewoźnikowi z myślą o obsłudze przewozów w kraju morawskośląskim. Choć dziś wszystkie zelektryfikowane linie kolejowe w regionie wykorzystują system zasilania 3 kV DC, Czechy planują ujednolicenie systemu zasilania do 25 kV AC 50 Hz w całym kraju w najbliższych dekadach. Pierwsza konwersja została zrealizowana w 2022 roku na 44-kilometrowym odcinku Říkovice – Nedakonice w kraju zlińskim. To fragment magistrali Přerov – Břeclav.

Dwusystemowe jednostki z modułem bateryjnym mogą być korzystnym rozwiązaniem przejściowym na czas z jednej strony konwersji systemu zasilania, a z drugiej strony elektryfikacji, na którą wciąż czeka szereg linii kolejowych w zdominowanych przez trasy niezelektryfikowane Czechach. Warto dodać, że w przeszłości Ministerstwo Transportu niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia zleciło badanie, które wykazało, że zarówno elektryfikacja i wykorzystanie elektrycznych zespołów trakcyjnych, jak i wprowadzenie jednostek bateryjnych, jest znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż technologie wodorowe. O jego konkluzjach informowaliśmy wówczas szerzej na łamach “Rynku Kolejowego”.
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Arriva widzi perspektywy przed polskim rynkiem

Biznes

Arriva widzi perspektywy przed polskim rynkiem

Jakub Madrjas 06 maja 2024

PSG i gmina Czarny Dunajec będą współpracować na rynku wodoru

Infrastruktura

Czy polski rynek zaleje cement z Ukrainy? Import wzrósł o 350 proc.

Infrastruktura

Pierwsze szerokotorowe Pantery Skody wożą pasażerów na Łotwie

Tabor i technika

Pierwsze ezt Škody jadą na Łotwę ciężarówkami [zdjęcia]

Tabor i technika

Zobacz również:

Arriva widzi perspektywy przed polskim rynkiem

Biznes

Arriva widzi perspektywy przed polskim rynkiem

Jakub Madrjas 06 maja 2024

PSG i gmina Czarny Dunajec będą współpracować na rynku wodoru

Infrastruktura

Czy polski rynek zaleje cement z Ukrainy? Import wzrósł o 350 proc.

Infrastruktura

Pierwsze szerokotorowe Pantery Skody wożą pasażerów na Łotwie

Tabor i technika

Pierwsze ezt Škody jadą na Łotwę ciężarówkami [zdjęcia]

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5