Partnerzy serwisu:
Pasażer

Od 17 czerwca pociągi na Litwę. Jest umowa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-05-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Od 17 czerwca w ofercie Przewozów Regionalnych pojawią się bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Kowna. Nowe połączenie będzie realizowane we współpracy z Kolejami Litewskimi, a finansować je będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

O tym, że 17 czerwca zostanie wznowione połączenie kolejowe pomiędzy Białymstokiem a Kownem Koleje Litewskie poinformowały już na początku miesiąca. Szybko jednak okazało się, że finansowanie pociągu do Kowna nie jest uzgodnione. Dziś w Wilnie zarząd Przewozów Regionalnych – Krzysztof Mamiński i Krzysztof Zgorzelski – oraz marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podpisali porozumienie z Kolejami Litewskimi co oznacza, że pociągi już na pewno zobaczymy w czerwcu na torach.

– Uruchomienie pociągów z Białegostoku do Kowna to bardzo ważny etap w budowaniu dobrych sąsiedzkich relacji. Liczę, że ze względu na konkurencyjne ceny biletów i atrakcyjny czas podróży nowe połączenie spotka się z zainteresowaniem mieszkańców regionu i turystów – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu – dyrektor generalny Przewozów Regionalnych. 

– Ostatni raz podróżni z Polski na Litwę przybyli bezpośrednim pociągiem po torze normalnym w 1939 roku. Po tak długiej przerwie wznowione kolejowe połączenie kolejowe między naszymi krajami jest ważnym krokiem strategicznym dla obu stron. Tym bardziej, że wykorzystujemy europejski tor „Rail Baltiki”. To ważne porozumienie stworzy dla naszych pasażerów możliwość szybkiego i wygodnego dotarcia pociągiem do Europy – mówi Stasys Dailydka, dyrektor generalny Kolei Litewskich.

Jest już rozkład jazdy

Połączenie zostało stworzone z myślą o mieszkańcach polsko-litewskiego pogranicza oraz turystach odwiedzających Podlasie i Suwalszczyznę. Pierwszy kurs zaplanowany został na 17 czerwca. Z Białegostoku do Kowna pociągi będą wyjeżdżały o godz. 7:43 (w soboty i niedziele) i 15:19 (w piątki, soboty i niedziele). Po drodze będą się zatrzymywały na stacjach: Czarna Białostocka, Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Augustów, Suwałki i Trakiszki (stacja w pobliżu Puńska). Do Kowna będą przyjeżdżały o godz. 13:35 i 21:35, zatrzymując się po drodze w Mariampolu (Marijampolė) i Kozłowej Rudzie (Kazlų Rūda).

W drogę powrotną pociągi będą wyjeżdżały o godz. 9:00 (w poniedziałki, soboty i niedziele) i 16:55 (w soboty i niedziele), a do Białegostoku będą docierały o 13:00 i 21:08. Dzięki wygodnym przesiadkom w Kownie nowe połączenia ułatwią także podróże do Wilna. Najszybsze pociągi pokonują trasę z Kowna do stolicy w niewiele ponad godzinę, a podróż – w zależności od kursu – kosztuje od około 4,5 do 6 euro. Planując wyjazd, warto uwzględnić różnicę między czasem środkowoeuropejskim i czasem wschodnioeuropejskim.

Promocyjne ceny biletów

Pasażerowie podróżujący na Litwę będą mogli skorzystać z oferty „Polska – Litwa Regio-Specjal”, w ramach której ceny biletów są znacznie niższe niż w podstawowej taryfie międzynarodowej. Bilet na przejazd całą trasą z Białegostoku do Kowna będzie kosztował 11 euro. Promocyjne ceny biletów będą obowiązywały również między pozostałymi miejscowościami na trasie.

Promocja jest atrakcyjna także dla podróżujących z dziećmi. Jedno dziecko do ukończenia 6. roku życia może podróżować za darmo, a pozostałe mogą skorzystać z 50-procentowej ulgi. Bilety w tej ofercie będzie można kupić przez internet na stronach biletyregionalne.pl i traukiniobilietas.lt oraz w kasach biletowych. Będą one dostępne także u konduktorów. Płatności gotówką na terenie Polski będzie można dokonywać w złotówkach, a na Litwie w euro. Podróżując w relacjach krajowych, będzie można skorzystać z taryfy Regio i wielu ofert promocyjnych, np. takich jak „Ty i raz, dwa, trzy” (tańsze bilety dla podróżujących w grupach liczących od dwóch do czterech osób).

Inicjatorem i organizatorem nowego połączenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Warto podkreślić, że uruchamiane wspólnie z Kolejami Litewskimi pociągi będą kursowały po nowo wybudowanej normalnotorowej trasie kolejowej stanowiącej część „Rail Baltiki” – paneuropejskiego korytarza transportowego łączącego Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5