Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Czy to są nowe numery peronów na Poznaniu Głównym?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
03-08-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Czy to są nowe numery peronów na Poznaniu Głównym?
Fot. czytelnik RK
Na stacji Poznań Główny rozpoczął się montaż nowych oznaczeń peronowych. Stacja ma wreszcie doczekać się nowej numeracji peronów, bo obecna nie jest zrozumiałą dla pasażerów. Wszystko wskazuje na to, że perony otrzymają numery od 1 do 11, choć na razie nie potwierdza tego zarządca PKP PLK.

Stacja Poznań Główny jest jedną z największych stacji kolejowych w Polsce, jeśli chodzi o liczbę korzystających z niej pasażerów. Niestety pasażerowie mają problemy w swobodnym poruszaniu się po stacj ze względu na nieintuicyjne oznakowanie poszczególnych peronów. Każdy kto korzystał w ostatnich latach z poznańskiej stacji wie, że dany pociąg może odjechać z peronu 1 lub 2, ale także 1a czy 4b. Najbardziej doskwiera to pasażerom, którzy znajdują się w Poznaniu po raz pierwszy.

Rozpoczęło się wieszanie pierwszych tablic. Jedenaście numerów

Z tego względu od wielu lat mówi się o nowej numeracji peronów w Poznaniu Głównym. W odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji padło zapewnienie, że nowe numery zawisną na peronach do końca 2022 roku. Mamy sierpień, a na poznańskiej stacji zaczęły się właśnie pojawiać nowe tablice z numerami peronów. Na razie dość nieoficjalnie i bez rozgłosu.

W sieci furorę zrobiło zdjęcie tablicy, jaka zawisła nad zejściem do tunelu z zupełnie nowego peronu, zbudowanego najbliżej dworca autobusowego. Znajduje się na niej strzałka w kierunku zachodnim z zakresem peronów od 2 do 11. Wychodzi więc na to, że nowy peron będzie oznaczony numerem jeden, a kolejne platformy w kierunku zachodnim otrzymają kolejne numery, aż do numeru 11, który zapewne przypadnie peronowi obecnie oznaczonemu jako peron szósty. To ten znajdujący się najbliżej obecnego Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej.

O ile łatwo jest przewidzieć numerację zupełnie skrajnych peronów, o tyle ciekawe wydaje się być to, jak zostaną oznaczone obecne perony 1, 2, 4 oraz ich pochodne, a więc 1a itd. Z kolejnego zdjęcia opublikowanego w sieci wynika, że w miejsce obecnych peronów 4 oraz 4a pojawią się perony odpowiednio 7 oraz 8, natomiast perony po wschodniej stronie dawnego budynku dworca, a więc pod galerią Avenida otrzymają numery od 1 do 6, z czego im dalej w kierunku wschodnim, tym numer peronu będzie malał. W związku z powyższym wydaje się, że peronem o numerze 9 będzie ten na obecnym Dworcu Letnim, a dziesiątym obecny peron piąty.

PKP PLK nie potwierdza, ale i nie zaprzecza

Są to oczywiście na razie przypuszczenia - na razie nie ma formalnego potwierdzenia nowej numeracji. Jednak komentarz przekazany nam przez spółkę PKP PLK wydaje się potwierdzać to, że widzimy już docelowy system oznakowania peronów:

– Na stacji Poznań Główny, dla ułatwienia orientacji i zapewnienia dogodniejszej komunikacji, przygotowywana jest obecnie zmiana numeracji peronów. Podróżni i media zostaną z wyprzedzeniem poinformowani o zmianach i terminie ich wprowadzenia – informuje Radosław Śledziński z PKP PLK. Pozostaje zatem jeszcze chwilę poczekać. 
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5