Partnerzy serwisu:
Biznes

Zachodniopomorskie: Dodatkowe 6 mln zł na podwyżki w Polregio

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
01-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Zachodniopomorskie: Dodatkowe 6 mln zł na podwyżki w Polregio
fot. Polregio Marcin Ryś
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego poinformował o zawarciu z Polregio aneksu, zapewniając spółce dodatkowe środki w wysokości 5 mln 708 tys. zł na zwiększenie wynagrodzeń pracowników. To druga transza podwyżek wynegocjowanych ze związkami zawodowymi.

Jak podkreśla w komunikacie urząd marszałkowski, Pracownicy Zachodniopomorskiego Zakładu Polregio od stycznia 2023 r. otrzymają wynagrodzenia większe o 300 zł netto. Podwyżki obejmują maszynistów, drużyny konduktorskie, pracowników utrzymania technicznego taboru oraz pracowników administracji.

Dotrzymana obietnica z maja 2022 roku


– Przy galopującej inflacji, rosnących z miesiąca na miesiąc kosztach życia – konieczne są podwyżki wynagrodzeń. Choć samorządy nie odpowiadają za kryzys gospodarczy, ponoszą jego koszty. Musimy znaleźć środki w budżecie. Na podwyżki dla maszynistów, konduktorów i innych pracowników kolei regionalnej przeznaczymy prawie 6 milionów złotych – informuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz cytowany w komunikacie.

– Praca nad rewitalizacją połączeń regionalnych składa się z wielu małych elementów. Są duże kroki – takie jak podpisane niedawno umowy ramowe na zakup nowego taboru. Ale jest też codzienna praca marszałków, którzy są współakcjonariuszami Polregio. Jesteśmy wdzięczni władzom województwa zachodniopomorskiego, w szczególności panom marszałkom Olgierdowi Geblewiczowi i Tomaszowi Sobierajowi za sprawne przeprowadzenie procesu negocjacji, zakończone decyzją w sprawie podwyżek dla wszystkich pracowników Zachodniopomorskiego Zakładu Polregio. Dzięki takim decyzjom możemy dotrzymać naszych zobowiązań wobec pracowników i strony społecznej – mówi "Rynkowi Kolejowemu" Artur Martyniuk, prezes Polregio.

Prawie 6 mln złotych w aneksie

Zapewnienie środków na wzrost wynagrodzeń pracowników ma formę aneksu do umowy z Polregio SA na realizację kolejowych przewozów pasażerskich na Pomorzu Zachodnim. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa podjął 26 stycznia. Środki na sfinansowanie rosnącego deficytu w przewozach kolejowych z powodu wzrostu kosztów wynagrodzeń pracowników operatora zostały uwzględnione w budżecie Województwa Zachodniopomorskiego na 2023 rok. Polregio otrzyma 5 mln 708 tys. złotych.

– Aneks nie zamyka w sposób ostateczny uzgodnień związanych z akceptowalnym dla samorządu poziomem kosztów funkcjonowania regionalnego przewoźnika w 2023 roku –zastrzegł w komunikacie samorząd, przypominając, że tegoroczny budżet na dofinansowanie deficytu Polregio w realizacji kolejowych przewozów pasażerskich w województwie zachodniopomorskim opiewa na kwotę 148 mln 200 tys. zł. W rozkładzie jazdy pociągów w 2023 roku zaplanowana została praca eksploatacyjna w liczbie 6 125 724 pociągokilometrów.

Aneks uwzględnia drugą transzę podwyżek zagwarantowanych porozumieniem płacowym zawartym 13 maja 2022 roku przez zarząd Polregio ze związkami zawodowymi. Pierwsza podwyżka, w maju ubiegłego roku, wyniosła 400 zł netto. Porozumienie zakończyło wówczas przeciągający się spór zbiorowy i poważną groźbę strajku w Polregio, ale jednym z warunków było wdrożenie w styczniu drugiej transzy podwyżek. Z tego powodu strajk możliwy jest teraz w województwie warmińsko-mazurskim.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Biznes

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Jakub Madrjas 20 lipca 2023

Ruszyła nowa wakacyjna kampania reklamowa Polregio [FILMY]

Pasażer

Mediator w sporze związków z Polregio

Biznes

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Biznes

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Jakub Madrjas 20 lipca 2023

Ruszyła nowa wakacyjna kampania reklamowa Polregio [FILMY]

Pasażer

Mediator w sporze związków z Polregio

Biznes

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5