Partnerzy serwisu:
Pasażer

Koniec autobusów zastępczych Polregio na trasie Piła - Krzyż

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Koniec autobusów zastępczych Polregio na trasie Piła - Krzyż
fot. Dariusz Sieczkowski, CC BY-ND 2.0 DEED, flickr.com
Jak potwierdził samorząd województwa wielkopolskiego, zakończył się trzymiesięczny okres funkcjonowania autobusowej komunikacji zastępczej na trasie z Piły do Krzyża. Na linię nie wrócił jednak wciąż pojazd serii SA108, który jest nadal naprawiany. Pasażerowie podróżują klasycznym składem zestawionym z lokomotywy i wagonu.

Autobusowa komunikacja zastępcza za wybrane pociągi Polregio z Piły do Krzyża została wprowadzona w lutym tego roku. Jej organizacja była związana z brakami taborowymi: na przegląd skierowany został wówczas należący do województwa pojazd serii SA108, a skład zastępczy w postaci lokomotywy i jednego wagonu został przeznaczony do obsługi połączeń w województwie lubuskim. Pasażerowie musieli liczyć się zatem z pewnymi utrudnieniami, a operator, który podstawił autobusy zamiast pociągów, podkreślał, że na takie rozwiązanie zgodził się samorząd zlecający mu obsługę połączenia.

Naprawa RegioTrampa wciąż trwa

Początkowo zakładano, że planowa obsługa wszystkich kursów zostanie przywrócona w kwietniu, ale ostatecznie autobusy kursowały pomiędzy wielkopolskimi miastami aż do początku maja. – Pojazd SA108-004przekazany do użytkowania przez Polregio został z końcem lutego wyłączony z eksploatacji z uwagi na przegląd poziomu P3. W toku prac przeglądowych operator stwierdził konieczność przeprowadzenia dodatkowych czynności wykraczających poza zakres określony w dokumentacji systemu utrzymania pojazdu. Ponadto naprawa silników spalinowych i skrzyń biegów jest realizowana przez firmy zewnętrzne, których wybór jest objęty procedurą przetargową – tłumaczy Robert Pilarczyk, dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Nowy termin zakończenia prac przy wojewódzkim szynobusie to połowa maja. Utrudnienia związane z odwołaniem części kursów i wprowadzeniem w ich miejsce zastępczej komunikacji autobusowej zakończyły się jednak nieco wcześniej, bo na początku tego miesiąca. – Operator pozyskał dodatkowy wagon, dzięki czemu skład zastępczy realizuje przewozy na trasie Krzyż – Piła – Chojnice – stwierdza nasz rozmówca.

Region nie zwiększy rezerwy taborowej

Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez Polregio UMWW dzierżawi spółce trzy pojazdy spalinowe przy zapotrzebowaniu równym trzem pojazdom niezbędnym do prowadzenia przewozów z Piły do Krzyża zgodnie z rozkładem jazdy. – Linia komunikacyjna Krzyż – Piła – Chojnice jest obsługiwana zarówno pojazdami SA108 udostępnianymi przez nas operatorowi, jak również pojazdami SA109 stanowiącymi własność operatora. Skład zastępczy zaplanowany podczas zawierania pomiędzy województwem wielkopolskim a Polregio umowy został ustalony w postaci lokomotywy z wagonem z uwagi na brak dostępności spalinowych zespołów trakcyjnych – podkreśla przedstawiciel regionu.

Dodaje on, że aktualnie nie jest możliwe wydzierżawienie Polregio dodatkowych pojazdów spalinowych, które zabezpieczyłyby rezerwę taborową. – Wiązałoby się to ze zmniejszeniem zasobu taborowego spółki Koleje Wielkopolskie – stwierdził Robert Pilarczyk. Jego zdaniem mogłoby to oznaczać konieczność wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej w zamian za niektóre kursy realizowane na zlecenie marszałka przez KW.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5