- Decyzja rządowa to uruchomienie finansowania historycznie największej liczby projektów inwestycyjnych - komentuje przyjęcie Krajowego Programu Kolejowego przez rząd Andrzej Filip Wojciechowski prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.
Rząd przyjął dziś Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku. Dokument przewiduje wydanie do 67,5 mld złotych na inwestycje kolejowe, w tym głównie modernizacje szlaków. - To ważny dzień dla transportu kolejowego w Polsce. Decyzja rządowa to uruchomienie finansowania historycznie największej liczby projektów inwestycyjnych - komentuje Andrzej Filip Wojciechowski, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.
- Kolej pasażerska już wróciła do gry. Wyremontowaliśmy główne trasy sprawiając, że podróż koleją w wielu miejscach stała się bezkonkurencyjna. Teraz czas na sprawny przewóz towarów. Nowe inwestycje to podniesienie prędkości i przepustowości na szlakach towarowych. KPK to dwukrotnie więcej pieniędzy na kolej niż w kończącej się perspektywie finansowej. Ich efektywne wydanie gwarantują usprawnione w PLK procedury, profesjonalne sprawdzanie jakości i coraz lepsza współpraca z wykonawcami - dodaje Wojciechowski.
Jak informuje PKP PLK, Krajowy Program Kolejowy zapewnia finansowanie i sprawne prowadzenie projektów, przy znacznym wsparciu środkami Unii Europejskiej. Wśród efektów jego realizacji będą zdecydowana poprawa jakości w przewozach pasażerskich, poprawa przepustowości w obrębie aglomeracji i w dojazdach do nich, łatwiejsza wymiana gospodarcza i spektakularna poprawa warunków dla transportu towarowego. Przede wszystkim nastąpi wzmocnienie efektywności transportu kolejowego jako konkurencyjnego i ekologicznego względem transportu drogowego.
- Krajowy Program Kolejowy to strategia, która określi rolę kolei na najbliższe lata. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę kolejową o wartości 67 mld zł, nadrobimy sięgające wielu dekad zaległości i zagwarantujemy dynamiczny rozwój transportu towarów. To historyczna szansa dla polskiej kolei i całego systemu transportowego kraju – z kolei mówi Marcin Mochocki członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe.
Obszerny raport dotyczący Krajowego Programu Kolejowego znajdziesz w Monitorze. A w nim:
Żródła finansowania projektów
Analiza kryteriów realizacji programu
Tabele i zestawienia
Komentarz i dokumenty źródłowe

Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
