Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Warszawa Zachodnia bez finansowania. Rząd musi znaleźć więcej pieniędzy na Średnicę

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
15-03-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Warszawa Zachodnia bez finansowania. Rząd musi znaleźć więcej pieniędzy na Średnicę
rys. PKP PLK
Nowelizacja Krajowego Programu Kolejowego obcięła środki przeznaczone na projekt z 1 mld zł do 345 mln złotych – czyli realizowanych już projektów powiązanych i prac przygotowawczych. PKP PLK może w ciągu dwóch miesięcy ogłosić przetarg na modernizację stacji Warszawa Zachodnia, ale w tym celu potrzebna jest kolejna nowelizacja programu.

Jeszcze w 2017 roku PKP PLK analizowała wariant jednoczesnej modernizacji zarówno dalekobieżnej, jak i podmiejskiej części linii średnicowej po to, by zdążyć wydać środki unijne przeznaczone dla PLK do końca 2023 roku. Potem plany rewidowano – zastanawiano się m.in. nad modernizacją najpierw linii dalekobieżnej. W zeszłym roku ogłoszono, że zmodernizowana zostanie jedynie stacja Warszawa Zachodnia – zaznaczając, że zaplanowany w Krajowym Programie Kolejowym miliard złotych na cały projekt i tak nie pozwoliłby na sfinansowanie reszty gigantycznej inwestycji.

W KPK pozostały tylko prace powiązane i przygotowawcze

Sytuacja zmieniła się wraz z niedawną nowelizacją Krajowego Programu Kolejowego. Podniesiono ogólną wartość programu do niemal 70 mld złotych, ale nie to wystarczyło, by w pełni sfinansować zagrożone utratą dofinansowania z CEF projekty modernizacji linii do portów oraz magistrali węglowej. Brakujące pieniądze przesunięto z innych projektów, a najbardziej straciła warszawska linia średnicowa. Z zaplanowanego miliarda pozostało 345 805 000 złotych.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel podkreślał na środowym śniadaniu prasowym, że Krajowy Program Kolejowy jest dokumentem stale aktualizowanym. Rzecznik PLK Mirosław Siemieniec zapewnia, że spółka “wypracowuje możliwość sfinansowania jak największego zakresu prac w ramach bieżącej perspektywy”. Jak poinformował, w ramach projektu zawarte są już umowy na: wykonanie dokumentacji projektowej oraz prowadzenie nadzoru autorskiego dla realizacji przebudowy linii średnicowej; wykonanie dokumentacji projektowej, przetargowej oraz prowadzenie nadzoru autorskiego nad opracowaną dokumentacją, dla realizacji robót budowlanych związanych z przebudową stacji Warszawa Zachodnia; wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych związanych z budową stacji Warszawa Główna oraz dostosowanie infrastruktury pasażerskiej na stacji Warszawa Gdańska do obsługi zwiększonej liczby pasażerów. To oznacza, że nie ma już środków na prace na stacji Warszawa Zachodnia.

Informacje o projekcie jeszcze w tym miesiącu

Prezes Merchel podkreśla, że w ciągu dwóch miesięcy PKP PLK będzie gotowa na ogłoszenie przetargu na realizację modernizacji Warszawy Zachodniej. Jak powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, wymaga to jednak kolejnej nowelizacji KPK w celu zapewniania finansowania. PLK zwróci się do Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie.

Obecni na spotkaniu ministrowie nie złożyli jednoznacznej deklaracji, że środki na stację Warszawa Zachodnia zostaną zapisane w KPK, ale wiceminister Andrzej Bittel zapowiedział przedstawienie informacji na temat modernizacji linii jeszcze w tym miesiącu, co daje nadzieję, że pieniądze zostaną zapewnione. To szczególnie istotne w kontekście planowanej przez Tramwaje Warszawskie budowy tunelu pod stacją – obie inwestycje muszą być zgrane w czasie.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5