Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Wałbrzych – Kłodzko: Wciąż kursuje komunikacja zastępcza

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
13-12-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Wałbrzych – Kłodzko: Wciąż kursuje komunikacja zastępcza
fot. Kasper FiszerPociąg na linii Wałbrzych – Kłodzko (fot. archiwalna)
Pasażerowie podróżujący pomiędzy Wałbrzychem a Kłodzkiem wciąż muszą przesiadać się do autobusów zastępczych. Obecnie KKA funkcjonuje jednak już tylko na krótkim odcinku z Jedliny Górnej do Wałbrzycha. Otwarcie ruchu kolejowego nie jest jeszcze możliwe, bo trwają ekspertyzy dotyczące stanu technicznego tunelu pod Małym Wołowcem.

W ramach nowego rozkładu jazdy pociągów utrzymane zostało funkcjonowanie autobusowej komunikacji zastępczej na 3-kilometrowym odcinku linii nr 286 pomiędzy Wałbrzychem Głównym a Jedliną Górną. Choć zakończyła się już zasadnicza część wykonywanych tam prac infrastrukturalnych, ruch kolejowy nie został w pełni wznowiony w związku z wątpliwościami dotyczącymi stanu technicznego tunelu pod Małym Wołowcem. Trwają też prace przy spoinowaniu i wypełnianiu ubytków w ceglanej obudowie wewnątrz obiektu.

Autobusy będą kursować przynajmniej do końca roku

– Zlecono ekspertom wykonanie opinii dotyczącej wybranych odcinków konstrukcji tunelu Po jej uzyskaniu, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni, będzie wiadomo, czy pozostanie dotychczasowy zakres i sposób prac, czy będą konieczne zmiany – tłumaczy Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. – Tunel ma ponad sto lat, dlatego przy pracach wykorzystywane są opinie specjalistów – dodaje.

Na razie nie jest więc znany dokładny termin wznowienia ruchu. Jak zapewnia nas jednak przedstawiciel zarządcy infrastruktury, utrudnienia dla podróżnych zostały już częściowo zmniejszone. – Od 9 grudnia pociągi pasażerskie dojeżdżają od strony Kłodzka do przystanku Jedlina Górna. Zastępczą komunikację autobusową ograniczono do krótkiego odcinka pomiędzy Wałbrzychem Głównym a przystankiem w Jedlinie Górnej. Taka komunikacja jest przyjęta do końca roku 2018 r. Zarządca infrastruktury utrzymuje bieżące kontakty z Kolejami Dolnośląskimi, które realizują połączenie na tej trasie – mówi.

Kolejna inwestycja to wymiana kratownicy mostu nad Włodzicą

Wcześniej przejazd autobusem był konieczny na dłuższej trasie Wałbrzych Główny – Głuszyca. Na tym ośmiokilometrowym odcinku prowadzony był bowiem remont infrastruktury. – Wymieniono m.in. podkłady i szyny, przeprowadzony był montaż toru bezstykowego. Poza robotami wewnątrz wspomnianego tunelu przebudowa dotyczy także sklepień przy wylotach – wylicza Mirosław Siemieniec. Wartość całej inwestycji wyniosła ok. 6,9 mln zł.

PLK zapowiada także kontynuację robót na linii z Wałbrzycha do Kłodzka. – Na odcinku Ludwikowice Kłodzkie – Świerki Dolne przeprowadzany jest remont mostu kolejowego nad rzeką Włodzicą i drogą wojewódzką nr 381. Odnowa objęła filary i przyczółki mostu. W tym roku przewidziano prace za ok. 5,5 mln zł. W następnej fazie odnowiona zostanie kratownica – metalowa konstrukcja przeprawy – zapowiada rzecznik spółki. Na wspomnianym odcinku trasa ma charakter dwutorowy, więc prace nie będą wiązać się ze wstrzymaniem ruchu.

Część obiektów inżynieryjnych została już wyremontowana

Zarządca infrastruktury podsumował też inwestycje na linii 286 przeprowadzone w ostatnich latach. Wśród wykonanych prac PKP PLK wymienia remont wiaduktu nad ul. Niepodległości (nieopodal stacji Wałbrzych Gł.) i dwóch mostów – w Głuszycy i Ludwikowicach Kłodzkich. – Stalowe konstrukcje zostały oczyszczone, zabezpieczone i pomalowane. Wymieniono także podkłady na obiektach, naprawiono pomosty inspekcyjne i barierki. Wartość prac na trzech obiektach wyniosła 11,5 mln zł. W roku 2017 przeprowadzono zaś naprawę toru na szlaku Kłodzko – Ścinawka Średnia. Wymieniono wymienione zużyte podkłady i ponad 5 km szyn. Prędkość pociągów wzrosła tam dzięki likwidacji ograniczeń do 100 km/godz. – mówi Mirosław Siemieniec.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5