Jak pisze zarząd województwa małopolskiego w piśmie skierowanym do profesora Andrzeja Nowakowskiego, w sytuacji niewielkiego zainteresowania obiektem dworca w Wadowicach ze strony jego właściciela, czyli PKP SA, najlepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie budynku przez władze miasta. Pozwoliłoby to zachować dotychczasowe funkcje dworca, a także stworzyć nowe.
„Dziwi niewielkie zainteresowanie właściciela obiektów, czyli PKP SA Oddział Dworce Kolejowe, po działaniach którego nie widać kreatywności i wytrwałości w znalezieniu nowych, rozszerzonych funkcji dla budynków dworcowych.” – czytamy w piśmie. Jak wskazują dalej władze Małopolski, w tej sytuacji rolę najemcy lub nawet gospodarza dworca powinno przejąć miasto Wadowice. UMWM podkreśla ponadto, że budynek dworca może stanowić dla władz Wadowic atrakcyjną lokalizację dla umiejscowienia tam np. punktu informacji turystycznej i pielgrzymkowej. „Wyposażenie budynku dworca w dodatkowy punkt gastronomiczny na właściwym poziomie mogłoby pozwolić równocześnie utrzymać i zachować dawną funkcję punktu jako kasy biletowej i informacji kolejowej.” – wskazuje zarząd województwa.
Jak akcentują dalej władze Małopolski, tak utworzony obiekt może być doskonałym narzędziem do kreowania własnej polityki turystycznej. „Z tego powodu właściwą i pożądaną zasadą byłoby, aby rozeznanie potrzeb w zakresie infrastruktury dworcowej i przystankowej na całej linii nr 117 było zadaniem zarówno przewoźników, jako wykonawców przewozów wykorzystujących je do obsługi własnych podróżnych, jak i lokalnych samorządów, które powinny uwzględnić ten problem jako jeden z elementów prowadzonych prac nad własnym planem transportowym, wymaganym przez nową ustawę o publicznym transporcie zbiorowym.” – podsumowuje UMWM.