Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Ukraiński eksport: Kolej niezbędna do przewozu zbóż

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
04-05-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Ukraiński eksport: Kolej niezbędna do przewozu zbóż
fot. Diana-vyshniakova/ unsplash
Kwestie związane z transportem ukraińskiego zboża przez Polskę od kilku tygodni budzą ogromne emocje. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że przez nas kraj przechodzi obecnie 40% ukraińskich produktów rolnych a strony współpracują nad usprawnieniem przewozów. Wspólnie wystąpiły o środki europejski na modernizacje infrastruktury, trwają rozmowy o powołaniu spółki joint-venture.

W kwietniu ubiegłego roku premierzy Polski i Ukrainy podpisali memorandum dotyczące pogłębienia współpracy w sektorze kolejowym. Zapowiedziano powołanie spółki kolejowej, która zajmie się przewozem m.in. zbóż z ogarniętego wojną kraju. Podmiot ten jak dotąd nie powstał.

Dwa tygodnie temu PKP SA informowało, że aktywnie uczestniczy w rozmowach z Koleją Ukraińską zmierzających do powołania na prawie polskim polsko-ukraińskiej spółki (joint venture), której zadaniem będzie realizacja działań o charakterze spedycyjnym.

Teraz głos w tej sprawie zabrało także Ministerstwo Infrastruktury, które odwołuje się do polsko-ukraińskie Memorandum o zacieśnieniu współpracy kolejowej, które zostało podpisane przez Premierów Polski i Ukrainy 23 kwietnia 2022 r. w Krakowie. – Dokument ten przewiduje możliwość utworzenia polsko-ukraińskiej kolejowej spółki joint venture. W sierpniu 2022 roku PKP SA przekazała do Kolei Ukraińskich (UZ) projekt umowy wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz projekt umowy spółki joint venture. Od tego czasu trwają rozmowy prawników obu stron w celu uzgodnienia kompromisowej treści tego dokumentu – informuje Szymon Huptyś rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Przedstawiciel resortu podkreśla przy tym, że polskie spółki kolejowe podejmują działania zwiększające przepustowość kolejowych przejść granicznych oraz linii do nich prowadzących. – Planowane jest przywrócenie do eksploatacji wyłączonych z użytkowania torów stacyjnych na wybranych KPG. Prowadzone są również rozmowy ze stroną ukraińską w celu uruchomienia nowych kolejowych połączeń pasażerskich, w tym przez zawieszone wcześniej przejścia graniczne, co potencjalnie pozwoli zwolnić przepustowość dla transportów towarowych – dodaje przedstawiciel resortu.

Współpraca ze stroną ukraińską dotyczy również możliwości pozyskania unijnego finansowania do realizacji wspólnych projektów na polsko-ukraińskim pograniczu. – 18 stycznia 2023 roku złożono polsko-ukraiński wniosek do unijnego instrumentu Łącząc Europę – Connecting Europe Facility CEF. W zakresie transportu kolejowego zgłoszono do unijnego dofinansowania m.in. projekty dotyczące kolejowego przejścia granicznego Dorohusk – Jagodzin, zakładające modernizację i rozbudowę linii kolejowych, infrastruktury powiązanej i terminali oraz KPG Medyka – Mościska, zakładające poprawę dostępu kolejowego do Rzeszowa oraz modernizację i rozbudowę infrastruktury i terminali – przypomina Huptyś.

– Resort infrastruktury zaangażowany jest w realizację unijnej inicjatywy Korytarzy Solidarności. Polsko-ukraińska granica jest jednym z miejsc o kluczowym znaczeniu dla ich funkcjonowania. Obecnie przez Polskę transportowane jest ok. 40% ukraińskich produktów rolnych eksportowanych w ramach Korytarzy Solidarności, mimo że wcześniej przez Polskę nie prowadziły tradycyjne szlaki eksportu ukraińskich produktów rolnych – zaznacza rzecznik resortu.

Ta ostatnia wiadomość jest niezwykle interesująca w kontekście działań prowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego, który zwrócił się do kolejowych przewoźników towarowych z zapytaniem jaki tabor mogliby "oddelegować" do przewozu zboża. Na rządowym spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa wyznaczony został bowiem cel przewiezienia 10 mln ton zboża koleją do portów przed końcem roku. Cel, który bez inwestycji jest zdaniem ekspertów nie do zrealizowania.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5