Partnerzy serwisu:
Pasażer

Ukraina rozbudowuje ofertę międzynarodową także na Słowację

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Ukraina rozbudowuje ofertę międzynarodową także na Słowację
Fot. M. SzymajdaStacja w Koszycach i słowacki motorak
W ostatnich dniach PKP Intercity wraz z Kolejami Ukraińskimi uruchomiły dodatkowe połączenia z Polski na Ukrainę. Funkcjonujący w warunkach wojennych przewoźnik Ukrzaliznycia regularnie poszerza ofertę w relacjach międzynarodowych także z innymi państwami europejskimi. Od dwóch miesięcy po dłuższej przerwie pociągiem można pojechać m.in. do słowackich Koszyc.

W ciągu ostatniego roku funkcjonowanie kolejowych połączeń międzynarodowych stało się dla Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycia, UZ) jednym z najważniejszych priorytetów. Z jednej strony sprawna infrastruktura zapewnia możliwość choć częściowej minimalizacji skutków rosyjskiej napaści, z drugiej zaś ma duże znaczenie militarne, bo trudno wyobrazić sobie transport ciężkiego sprzętu wojskowego bez wykorzystania komunikacji szynowej. Wciąż rozbudowywana jest też oferta pasażerska do krajów UE.

Z Mukaczewa do Koszyc po niemal rocznej przerwie

W związku z tym UZ odtworzył kilka zamkniętych linii kolejowych, w tym na pograniczu polsko-ukraińskim. Uruchomił też regularne kursy w nieobsługiwanych wcześniej relacjach, choćby w ostatnim czasie do polskiego Chełma. Dwa miesiące wcześniej, w grudniu, przywrócone zostało natomiast kursowanie pociągów z ukraińskiego Mukaczewa do słowackich Koszyc wykorzystujące linię normalnotorową. Obsługa kursów została wstrzymana niedługo po rosyjskiej inwazji, a słowackie składy dojeżdżały tylko do granicznego Czopu, pierwszej stacji po stronie ukraińskiej.

Teraz składy słowackiego operatora ZSSK ponownie docierają do Mukaczewa. Przewoźnicy z obu krajów wspólnie oferują dwie pary kursów dziennie. Przejazd całej trasy zajmuje ok. cztery godziny. Cena biletu wynosi 7,50 euro. Na terenie Słowacji pociąg zatrzymuje się wyłącznie w granicznej Czarnej nad Cisą.

Tor normalny używany od niedawna

Warto podkreślić, że bezpośrednie kursy z Mukaczewa do Koszyc zostały uruchomione relatywnie niedawno, bo w 2019 r. Kursy UZ i ZSSK korzystają z normalnotorowego odcinka z Czopu do Mukaczewa na terenie Ukrainy, na którym nieco wcześniej, bo w 2018 r. zainagurowano kursy z Mukaczewa na teren Węgier. Stacja Czop pełni bowiem rolę granicznej zarówno ze Słowacją jak i z Węgrami.

Mimo toczącej się pełnoskalowej wojny komunikacja kolejowa Ukrainy z państwami UE jest realizowana nieustannie. – Codziennie uruchamiamy siedem par pociągów na Ukrainę. Ruch odbywa się bez większych przeszkód – potwierdza Cezary Nowak, p.o. rzecznik prasowy PKP Intercity.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5