Partnerzy serwisu:
Warte uwagi

Świętokrzyska KD: Czy kolejkę przejmie Zespół Parków Krajobrazowych?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-02-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

WARTE UWAGI
Świętokrzyska KD: Czy kolejkę przejmie Zespół Parków Krajobrazowych?
fot. jar
Kolej wąskotorowa z Jędrzejowa do Pińczowa może mieć niebawem nowego operatora. Urząd Marszałkowski oraz samorządy lokalne chcą, by przejął ją Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Zmiana formuły działania miałaby ułatwić zarządzanie ofertą turystyczną oraz umożliwić pozyskanie potrzebnych kolejce funduszy unijnych.

Dotychczas ruch na kolejce obsługiwała założona w 2002 r. spółka „Ciuchcia Expres Ponidzie” z udziałem samorządów: wojewódzkiego, powiatowych oraz gminnych (Jędrzejów, Imielno, Kije i Pińczów). Rozwiązanie to, w ocenie zainteresowanych stron, przestało jednak odpowiadać wymogom rzeczywistości. – Na spotkaniu wspólników spółki udziałowcy zgodnie stwierdzili, że możliwość funkcjonowania spółki w obecnej formule się wyczerpała – relacjonuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Iwona Sinkiewicz-Potaczała. Szczególnie dotkliwie daje się we znaki brak dostępności do unijnych funduszy pomocowych, których pozyskanie pozwoliłoby np. na remont estakad w dolinie Nidy.

Przekazanie kolei "Parkom" może ułatwić pozyskanie dodatkowych pieniędzy

W poszukiwaniu nowego zarządcy pojawił się pomysł przekazania majątku kolejki Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. – ZŚiNPK realizuje projekty edukacyjno-kulturowe „Skansen Kolejowy Hajdaszek”, „Centrum Edukacji Ekologicznej w Umianowicach” i „Renaturyzacja śródlądowej delty Nidy”, dla których dobrze funkcjonująca kolejka wąskotorowa może być uzupełnieniem – uzasadnia rzecznik UMWŚw. Zdaniem urzędu dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można przygotować spójną ofertę edukacyjną i turystyczną, łączącą wiele różnych atrakcji położonych wzdłuż trasy kolejki. Do ich listy dołączy wkrótce skansen kolejowy na stacji Hajdaszek oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Remont odnogi Umianowice – Hajdaszek ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Zgoda udziałowców przewidzianej do zlikwidowania spółki jest jednak dopiero pierwszym etapem całego przedsięwzięcia. Jego finalizacja będzie wymagała wielu prac dokumentacyjnych i prawnych. – Przede wszystkim trzeba przeprowadzić proces likwidacji obecnie funkcjonującej spółki. Infrastruktura kolejki (torowiska) musi być przejęta przez samorządy, na terenie których jest położona, tak by później jednostki samorządu terytorialnego mogły ją przekazać do nowego podmiotu – wyjaśnia Sinkiewicz-Potaczała. Dalsze kroki będą mogły nastąpić dopiero po zakończeniu tego skomplikowanego i czasochłonnego procesu prawnego. Ostatecznie kolejką będzie zarządzał zapewne nowy podmiot, podległy Zespołowi Parków. Na razie trudno jednak określić, kiedy proces przejmowania mógłby się zakończyć.

Warto udrożnić kolejny odcinek kolejki

Wejście ŚKD w struktury Zespołu Parków pozwoli ponadto na uniknięcie niecodziennej i potencjalnie kłopotliwej sytuacji, do jakiej doszłoby zapewne po zakończeniu wspomnianego remontu trasy do Hajdaszka. Na sieci ŚKD prowadziłoby wtedy przewozy dwóch różnych operatorów (Ciuchcia Express Ponidzie oraz Zespół Parków), dla których punktem stycznym byłyby Umianowice. Na razie nierozstrzygnięty pozostaje inny problem. Nasi Czytelnicy z regionu wskazują, że z wielu powodów – w tym zapewnienia kolejnego miejsca przesiadki na pociągi normalnotorowe po docelowej reaktywacji linii nr 73 do Buska Zdroju – celowe byłoby udrożnienie kolejnego odcinka linii ŚKD między Hajdaszkiem a Stawianami Pińczowskimi. Rzecznik UMWŚw nie odpowiedziała na nasze pytanie, czy w nowej sytuacji byłoby możliwe wygospodarowanie dodatkowych środków na tę inwestycję.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5