Partnerzy serwisu:
Pasażer

Strefa Ciszy nie tylko w Pendolino. Będzie też w pociągach Dart i Flirt

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-08-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Strefa Ciszy nie tylko w Pendolino. Będzie też w pociągach Dart i Flirt
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)Strefa ciszy w Pendolino
„Strefy Ciszy”, która sprawdziła się na pokładzie pociągów Pendolino, pojawi się w ramach pilotażu w kolejnych elektrycznych zespołach trakcyjnych. Od 4 września będą mogli z nich skorzystać pasażerowie Dartów i Flirtów, które jeżdżą w kategorii IC.

PKP Intercity wprowadziło Strefy Ciszy jako pierwszy przewoźnik w Polsce. Usługa zadebiutowała na pokładach obsługiwanych pojazdami Pendolino składów kategorii EIP (Express InterCity Premium) w kwietniu 2016 r. Od samego początku cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem – do tej pory skorzystało z niej blisko 3 mln pasażerów. Od samego początku istnienia usługi spółka informowała, że zastanawia się nad implementowaniem jej również w innych zespołach trakcyjnych, jednak zdecydowano się na to dopiero po 6 latach.

Strefa Ciszy to wydzielony obszar w pociągu przeznaczony dla podróżnych potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że inni również chcą podróżować w spokoju. Niepożądane są tutaj m.in. rozmowy przez telefon, głośne słuchanie muzyki czy używanie dzwonków i dźwięków w urządzeniach elektronicznych.

Ósmy wagon ciszy

– Pilotaż nowej usługi w kolejnych elektrycznych zespołach trakcyjnych przewoźnika ruszy 4 września. Bilety w przedsprzedaży są dostępne od 5 sierpnia zarówno w pociągach Flirt (ED160), jak i Dart (ED161). Strefa Ciszy będzie zlokalizowana w 8, ostatnim wagonie. We Flirtach obejmie ona 20 miejsc siedzących, w Dartach – 32 miejsca. Przestrzeń zostanie oznaczona specjalnymi naklejkami, a o panujących w niej zasadach przypominać będą symbole umieszczone przy siedzeniach oraz slajdy na ekranach – czytamy w komunikacie PKP Intercity. Spółka nie podaje przy tym, czy w Dartach "strefę ciszy" uda się oddzielić zamkniętymi drzwiami od pozostałej części składu. Praktyka jest bowiem taka, że drzwi w przejściach między korytarzami a przedziałami są w tym typie pociągu na stałe otwarte.

PKP Intercity przypomina, że pociągi Flirt i Dart jeżdżą w kategorii IC, m.in. na trasach Kraków – Warszawa – Olsztyn, Bielsko-Biała – Łódź – Gdynia, Warszawa – Bydgoszcz, Wrocław – Lublin, Bydgoszcz – Rzeszów, Łódź – Warszawa.

– Strefy Ciszy już od kilku lat świetnie sprawdzają się w składach Pendolino. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom osób, które cenią sobie odpoczynek, pracę lub naukę w ciszy i pilotażowo wprowadzić rozwiązanie dla nich w kolejnych pociągach. Jesteśmy przekonani, że podróżni docenią to udogodnienie – powiedział Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.  Usługa będzie bezpłatna – cena biletu za przejazd w Strefie Ciszy jest taka sama jak cena biletu w 2. klasie. Miejsce można będzie wybrać na schemacie pociągu przy zakupie biletu przez internet, a także prosząc o takie miejsce w kasie biletowej. 

Strefy Ciszy chcieli mikole?

Biuro prasowe przewoźnika poinformowało, że wprowadzenie Strefy Ciszy w IC, które kursują zestawione z Dartów i Flirtów, to odpowiedź na inicjatywy zgłaszane przez uruchomiony kilka miesięcy temu formularz dla miłośników kolei mikol.intercity.pl. Powstał on z myślą o osobach, które mają podstawową wiedzę na jej temat i które chcą podzielić się swoimi pomysłami czy spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania PKP Intercity. Na podstawie zgłoszeń możliwe jest implementowanie nowych rozwiązań czy modyfikacja dotychczasowych. Wszystko po to, aby stale zwiększać zadowolenie pasażerów z podróży. 

Niestety, choć nowa usługa sprzyjać będzie pasażerom, którzy będą chcieli pracować na pokładach pociągu i tak będzie to trudne. Od dwóch lat spółka nie może sobie bowiem poradzić z przywróceniem do nich sygnału wifi, w sygnał GSM do wnętrza obu pojazdu dociera w bardzo marnej jakości. Piszemy o tym w tekście: "Darty i Flirty od miesięcy bez Wi-Fi. Nie wiadomo, kiedy sygnał wróci"
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5