| Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy ⚫ 06.10.2015 ⚫
141
Łódzki urząd marszałkowski od dłuższego czasu zapowiadał, że w obecnej perspektywie finansowej UE zamierza ponownie ubiegać się o środki unijne na zakup nowego taboru kolejowego. Miałby on trafić do własnej spółki samorządu – Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Przewoźnik mógłby dzięki temu rozszerzyć sieć swoich połączeń, która dziś w oczywisty sposób ograniczona jest stosunkowo niewielką liczbą posiadanych pojazdów. ŁKA eksploatuje bowiem obecnie tylko dwadzieścia dwuczłonowych jednostek Flirt3.
Po wczorajszym wyjazdowym posiedzeniu zarządu województwa w Skierniewicach władze regionu przedstawiły konkrety dotyczące planów rozwoju sieci samorządowej spółki. – Od nowego roku ruszą połączenia ŁKA z Łodzi do Skierniewic. Chcielibyśmy, by to właśnie Łódzka Kolej Aglomeracyjna była głównym środkiem transportu między Skierniewicami a stolicą regionu, ale w perspektywie czasu myślimy też o tym, by ŁKA komunikowała Łódź czy Koluszki przez Skierniewice z Warszawą – mówił podczas krótkiej konferencji prasowej Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
Marszałek zapowiedział, że do obsługi linii łączącej stolice Łódzkiego i Mazowsza samorząd zamierza pozyskać w najbliższym czasie pojemniejszy tabor. Mają być to kolejne jednostki elektryczne, ale już o większej liczbie członów.
Własna spółka ma dać większą kontrolę nad rozkładem
– Dzisiaj połączenie Skierniewic z Warszawą obsługują przede wszystkim Koleje Mazowieckie, a także spółki Przewozy Regionalne i PKP Intercity. My możemy więc tylko postulować wprowadzenie takich rozkładów jazdy, które odpowiadałyby mieszkańcom i wychodziły naprzeciw ich oczekiwaniom – mówił Witold Stępień (choć połączenia obsługiwane przez PR są finansowane przez województwo łódzkie). – Właśnie dlatego próbujemy uaktywnić w tym kierunku Łódzką Kolej Aglomeracyjną – tłumaczył.
Łódzki marszałek ocenił, że sprawne połączenie z Warszawą poprawi szanse rozwoju Łodzi, Koluszek, Skierniewic i mniejszych miejscowości leżących na trasie. Ma się jego zdaniem przyczynić do tego nie tylko wprowadzenie na linię warszawską nowego przewoźnika, ale też poprawa parametrów technicznych i możliwości konstrukcji rozkładu jazdy wraz z zakończeniem wieloletniego remontu międzywojewódzkiego ciągu zaplanowanym na grudzień tego roku. – Organizacja pociagów to też duże wyzwanie dla obu samorządów wojewódzkich. Wraz z Mazowszem stworzyliśmy przecież strategię dla całego regionu centralnego, a niezwykle istotnym jej elementem jest komunikacja w pasie Łódź – Warszawa – mówił.
W dwa lata kupią nowe, dłuższe jednostki
Wstępne zamierzenia obejmują inaugurację ruchu ŁKA do stolicy w 2017 roku. – Myślę, że [start połączenia] to perspektywa dwóch lat. Musimy uruchomić w tym czasie fundusze unijne, by pozyskać tabor. Myślę, że za dwa lata spotkamy się, by ogłosić, że nowoczesne pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dojeżdżają także do Warszawy – stwierdził Witold Stępień.
Więcej na temat:
Łódzka Kolej Aglomeracyjna (280)Więcej z regionu:
Skierniewice (138)Warszawa: Pierwszy tor na Gagarina w trakcie układania
3,3k
Zintegrowany transport Trwa budowa kolektora i trasy tramwajowej w ciągu ul. Gagarina – w ramach wspólnej inwestycji MPWiK oraz Tramwajów Warszawskich. Wykonawca układa już pierwszy odcinek torowiska tramwajowego.
Jakie wyzwania stoją przed Piotrem Rachwalskim w PKM Świerklaniec?
1,6k
Zintegrowany transport Z Piotrem Rachwalskim, nowym prezesem PKM Świerklaniec rozmawiamy o jego zadaniach w nowej spółce, a także szerzej, w strukturach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rachwalski podkreśla, że przed GZM stoi ogromne wyzwanie odnośnie integracji taryfowo-biletowej, które trzeba będzie zrealizować w najbliższych latach.
Wrocław: Tramwaje próbne na mostach Pomorskich
842
Zintegrowany transport Cztery mosty Pomorskie, które mają łącznie 442 lata, przechodzą właśnie remont. Nowością będą przystanki tramwajowe i autobusowe. W środę 25 stycznia rozpoczęły się jazdy próbne tramwajów. Na regularne kursy trzeba poczekać do jesieni.
Pomorze: Zmiana zasad Fali. Bez odbicia karty na wyjściu
709
Zintegrowany transport W systemie Fala, który zacznie funkcjonować od 1 kwietnia w komunikacji publicznej w Gdańsku i na całym Pomorzu, wprowadzono istotną zmianę. Aby skorzystać z niższej ceny biletu nie będzie już trzeba „odbijać” karty przy wychodzeniu z pojazdu, co spotkało się z powszechną krytyką. Wystarczy tylko check in, czyli “odbicie” karty przy rozpoczęciu podróży.
Łódź z ofertami na studium tramwaju do Centrum Zdrowia Matki Polki
574
Zintegrowany transport Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi otworzył oferty w przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy linii tramwajowej od pętli Chojny Kurczaki do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Opracowanie będzie gotowe w ciągu roku.
Zmiany w ruchu tramwajów na granicy Świętochłowic i Chorzowa
3,1k
Zintegrowany transport Na początku przyszłego tygodnia na ul. Katowickiej w Świętochłowicach rozpocznie się przebudowa torowiska tramwajowego. Dzięki inwestycji poprawi się komfort przemieszczania się oraz zredukowane zostaną wibracje i hałas emitowane przez przejeżdżające tramwaje. Na czas realizacji prac, Zarząd Transportu Metropolitalnego musi wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej. Będą one obowiązywać od 30 stycznia i obejmą łącznie 5 linii autobusowych oraz 4 linie tramwajowe, których trasy przebiegają przez Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Rudę Śląską i Zabrze.
Poznań. Dlaczego Tramino dwukrotnie uderzyły w wiadukt na Górczynie?
5,9k
Zintegrowany transport W odstępie pół roku na poznańskiej pętli Górczyn dwukrotnie doszło do niemal identycznego wypadku tramwajowego. W obu przypadkach poszczególne człony wagonów Solaris Tramino wykoleiły się uderzyły w górczyński wiadukt, powodując wstrzymanie ruchu i konieczność naprawy obu tramwajów. Co więc było powodem tych zdarzeń?
Łódź. Druga Gamma dotarła do miasta
1,3k
Zintegrowany transport Drugi z nowych tramwajów Moderus Gamma LF 06 AC dotarł do Łodzi w poniedziałek (23 stycznia) w godzinach nocnych. Do Łodzi dotrze łącznie aż 30 takich wagonów.
Bydgoszcz. Wkrótce tramwaje przetestują torowisko na Perłowej
820
Zintegrowany transport Wykonawca odpowiedzialny za budowę nowych mostów, firma Trakcja, rozpoczyna jeden z kluczowych etapów prac przy ich budowie. Do Bydgoszczy jeszcze w tym miesiącu przyjadą gotowe elementy obiektu drogowego, które zostaną zamontowane na wykonanych wcześniej podporach. Wykonawca pracuje również nad przygotowaniem torowiska na ul. Perłowej do próbnych przejazdów. W ostatnich tygodniach ZDMiKP rozmawiał z wykonawcą na temat konieczności zintensyfikowania prac.
Łódź pyta o Franciszkańską. Czy tory tramwajowe zostaną wydzielone?
892
Zintegrowany transport To będzie pierwsza inwestycja w Łodzi współtworzona z mieszkańcami aż w takim stopniu. Już na etapie przygotowania projektu będą zgłaszali wykonawcy swoje opinie i sugestie co do tego, jak ulica Franciszkańska ma wyglądać po przebudowie.
Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy - dziennikarz portalu Rynek Kolejowy
Absolwent UAM i UŁ. Dziennikarz związany z transportem szynowym. Publikuje w najważniejszych tytułach branży kolejowej, w tym w "Rynku Kolejowym" i portalu "Transport Publiczny". Komentuje wydarzenia związane z komunikacją zbiorową w mediach ogólnoinformacyjnych i na łamach portalu Instytutu Misesa. Pasjonuje się transportem na terenie b. ZSRR.
Wiecej na temat:
Łódzka Kolej Aglomeracyjna (280)Wiecej z regionu:
Skierniewice (138)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >