Partnerzy serwisu:
Biznes

SP Tech Solutions pozyskuje 12 mln zł od Vinci

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Autor:

ISB Tech

Data publikacji:
27-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
27-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. ISB Tech

Podziel się ze znajomymi:

Mimo zauważalnej stagnacji na rynku inwestycyjnym na przestrzeni ostatniego roku, polski SP Tech Solutions pozyskał kolejną rundę finansowania. Stworzony przez spółkę system do optymalizacji transportu kolejowego cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów, co potwierdza blisko 1000% wzrost przychodów na przestrzeni ostatnich dwóch lat, osiągający w 2023 roku pułap 41 milionów złotych. Kapitał w wysokości 12 milionów złotych, pozyskany w obecnej rundzie od funduszu Vinci HiTech, zarządzanego przez Vinci S.A, zostanie przeznaczony na dalszy rozwój technologii i poszerzenie jej funkcjonalności, a także ekspansję w kierunku międzynarodowych rynków - czytamy w komunikacie spółki.

Początków transportu kolejowego możemy dopatrywać się już w XVIII wieku, gdy jeszcze przed wynalezieniem lokomotywy parowej, konie ciągnęły wagony wypełnione węglem po drewnianych szynach w kopalniach w Wielkiej Brytanii. Wraz z rozwojem przemysłu i powstaniem lokomotywy parowej w 1825 roku uruchomiono pierwszą publiczną kolej żelazną, która oferowała przewóz osób oraz towarów na trasie łączącej dwa angielskie miasta – Stockton oraz Darlington. Obecnie, czyli niemal 200 lat później, kolej odpowiada za 17% transportu lądowego w Europie, a procent ten będzie stale rósł.

Zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem, emisja pochodząca z transportu musi zostać zredukowana o 90%, co powinno skutkować przeniesieniem do 2030 r. co najmniej 30% przewozów towarów na dystansach powyżej 300 km z dróg na inne środki transportu (kolej lub transport wodny), a do 2050 r. liczba ta powinna już wynosić 50%. Aby sektor cargo mógł rozwijać się w tym kierunku, rynek kolejowy potrzebuje innowacyjnych rozwiązań, mogących wesprzeć liczne wyzwania, przed jakimi aktualnie staje – w tym optymalizacja planowania przejazdów, redukcja kosztów operacyjnych oraz automatyzacja procesów biznesowych. Odpowiedzią na wspomniane bolączki jest polska firma SP Tech Solutions oferująca zestaw narzędzi Raily będących kompleksowym systemem informatycznym stworzonym z myślą o przedsiębiorstwach, których działalność dotyczy transportu kolejowego w zakresie zarówno jego obsługi, jak i realizacji.

– Stworzone przez nas i rozwijane od 2019 roku narzędzia Raily, nie tylko generują oszczędności dla przewoźników kolejowych, automatyzują powtarzalną pracę i eliminują błędy ludzkie, ale również w sposób pośredni wpływają na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz adresują rosnący problem kurczącego się kapitału ludzkiego w sektorze kolejowym. Tym samym jesteśmy w stanie kompleksowo odpowiadać na problemy i wyzwania, z jakimi borykają się firmy z tego sektora. Z naszych rozwiązań korzystają już takie firmy jak PKP Cargo, Lotos Kolej czy Laude Smart Intermodal, a także dokonaliśmy pierwszych wdrożeń na rynku niemieckim. O realnej potrzebie rynku świadczy wzrost przychodów naszej Grupy, który na przestrzeni ostatnich dwóch lat wyniósł aż 1000%, notując w 2023 roku poziom niemal 41 milionów złotych – komentuje Piotr Sikorski, CEO SP Tech Solutions.

Działalność firmy stworzonej przez Michała Pawłowskiego i Piotra Sikorskiego koncentruje się na zapewnieniu kompleksowych usług dla firm transportowych z sektora kolejowego. Ich system Raily, składa się z trzech narzędzi: Raily Taxi, Raily Cargo oraz Raily Marketplace.

– Naszym celem jest zapewnienie rozwiązań dla wszystkich wyzwań, z jakimi boryka się branża kolejowa, poprzez trzy narzędzia tworzące ekosystem Raily, z których nasi klienci mogą korzystać pojedynczo lub w ramach całego pakietu. Pierwszy z nich, czyli Raily Taxi jest narzędziem automatyzującym proces organizacji i optymalizacji transportu drużyn trakcyjnych. Z kolei Raily Cargo umożliwia zintegrowane zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa kolejowego i planowanie logistyki towarowej, opierając się na rozwiązaniach typu Business Intelligence. Trzecim narzędziem jest Raily Marketplace, czyli platforma do wyszukiwania i zamawiania usług trakcyjnych, takich jak np. zlecenie technicznego odbioru pociągu przez rewidenta, czy wynajem maszynisty mogącego prowadzić tabor na konkretnej trasie – komentuje Michał Pawłowski, współzałożyciel SP Tech Solutions.

Spółka nieustannie pracuje nad rozwojem funkcjonalności swoich narzędzi, dostosowując je do potrzeb rynku oraz klientów. Kapitał w wysokości 12 milionów złotych, pozyskany w ostatniej rundzie finansowania od funduszu Vinci HiTech zarządzanego przez Vinci S.A., zostanie wykorzystany do zintensyfikowania działań mających na celu ekspansję międzynarodową firmy. W planach, oprócz rozwoju samej technologii z wykorzystaniem AI, jest zwiększenie zespołu o 50%, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskania nowych specjalistów w dziedzinie sprzedaży, marketingu oraz, co najważniejsze, programistów.

– Zespół SP Tech Solutions bardzo dobrze rozumie potrzeby sektora kolejowego, co wynika z wieloletniego doświadczenia Michała oraz Piotra w tej branży. Oferowane przez nich rozwiązania cyfrowe odpowiadają na kluczowe wyzwania stojące przed sektorem kolejowym, w tym na potrzebę optymalizacji planowania przejazdów, redukcję kosztów operacyjnych oraz automatyzację procesów biznesowych. W kontekście globalnym, gdzie rynki dążą do zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji CO2, innowacje wprowadzane przez SP Tech Solutions wpisują się w cele strategiczne związane z przyszłością transportu kolejowego. – komentuje Piotr Woliński, Prezes Zarządu Vinci S.A., zarządzającego funduszem Vinci HiTech. Dane rynkowe, a także wchodzące w najbliższych latach regulacje prawne dotyczące emisji gazów cieplarnianych w transporcie, pozwalają nam dostrzegać ogromny potencjał i wierzyć w globalny sukces SP Tech – dodaje Woliński.

Obecna runda finansowania jest drugą pozyskaną przez zespół SP Tech Solutions, który łącznie do tej pory zebrał niespełna 19 milionów złotych od inwestorów. Powstała w 2019 roku firma zaczynała od narzędzia służącego do optymalizacji przewozu drużyn trakcyjnych, a wraz z biegiem lat rozwijała swoją działalność, tworząc kompleksowy system do optymalizacji pracy firm kolejowych, a wśród jej klientów obecnie znajdują się takie podmioty jak PKP Cargo, Lotos Kolej, Olavion czy Laude Smart Intermodal.

Co więcej, spółka ma już za sobą pierwsze wdrożenia w firmach niemieckich, a obecna runda finansowania ma na celu zintensyfikowanie działań na rynku naszych zachodnich sąsiadów oraz dalszą ekspansję w kierunku Europy Zachodniej - podsumowuje SP Tech.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5