Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

SKM Trójmiasto ogłasza przetarg na 10 zespołów trakcyjnych

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
02-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
SKM Trójmiasto ogłasza przetarg na 10 zespołów trakcyjnych
Graf. Newag
W końcu ogłoszony został przetarg na elektryczne zespoły trakcyjne dla PKP SKM Trójmiasto. Spółka, która zapewniła sobie unijne pieniądze na wymianę taboru jako pierwsza, na zakupy idzie jako ostatnia, bez gwarancji tego, że zespoły trakcyjne uda się wyprodukować.

Najbardziej oczekiwany przetarg na polskiej kolei – związany z wymianą części przestarzałego taboru trójmiejskiej SKM – właśnie wystartował (pierwszy konkurs ofert zakończył się fiaskiem). Nie będzie dotyczył zakupu 10 długich pojazdów, ani, jak później zapowiadano – 20 krótkich. Ostatecznie z unijnych pieniędzy SKM kupi tylko dziesięć krótkich, czteroczłonowych pojazdów, które po połączeniu stworzą pięć pociągów. To zdecydowanie za mało jak na potrzeby przewoźnika, który operuje niemal wyłącznie archaicznymi EN57 (część z nich jest po modernizacji).

Ponadto – czasu na dostawę jest bardzo mało i wątpliwe jest, czy producentom uda się przygotować i shomologować nowy pojazd, pod specyficzne wymagania kolei miejskiej w Trójmieście. Nieoficjalnie wiemy, że część producentów nie zamierza startować w przetargu i brać na siebie odpowiedzialności za dostawę 10 pojazdów do końca 2023 roku. Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu upłynie 29 września.

Przetarg wystartował tak późno z uwagi na brak porozumienia między SKM a urzędem marszałkowskim Pomorza. Urząd sugerował, że wesprze SKM wesprze finansowo, w zamian za udziały w spółce, która w większości należy do PKP. Tak się nie stało i SKM pozostanie w PKP, jednak konieczna była renegocjacja umowy przewozowej między urzędem a SKM, uwzględniająca koszty zakupu nowego taboru, w tym jego amortyzację na przestrzeni kilku następnych lat. 

Ostatecznie z końcem sierpnia urząd marszałkowski Pomorza doszedł do porozumienia z SKM i podpisany został aneks do umowy, uwzględniający zakup. Ale będzie on bardzo ograniczony i pozwoli co najwyżej wycofać najstarsze EN57 z ruchu. Istotną informacją dla SKM jest to, że wzrósł poziom dofinansowania inwestycji z 50% do 64% środków kwalifikowanych na zakup, ale nie jest pewne, czy pokryje to różnice w kosztach katalogowych zakupu nowego pojazdu pomiędzy rokiem 2018 a 2022... (SKM miała zagwarantowane dofinansowanie już 4 ponad 4 lata temu).

Wraz z pojazdami SKM oczekuje dostawy sprzętu przeznaczonego do unowocześnienia zaplecza utrzymania taboru. Kryteria przetargu premiują cenę (95%) a inne wymagania są niezwykle mało istotne (współczynnik liczby osi napędnych do liczby wszystkich osi w każdym pojeździe - 2,5 %, Suma prześwitu pasażerskich drzwi zewnętrznych w każdym pojeździe – 2,5%).
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5