Partnerzy serwisu:
Warte uwagi

RegioJet: Praga – Charków na jednym bilecie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-05-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy/RegioJet

Podziel się ze znajomymi:

WARTE UWAGI
RegioJet: Praga – Charków na jednym bilecie
fot. RegioJet
RegioJet, czołowy prywatny kolejowy przewoźnik pasażerski na rynku czeskim, we współpracy z Ukrzaliznytsia, państwowymi kolejami ukraińskimi, rozszerza zakres sprzedaży wspólnych biletów na przejazdy z Czech o wschodnią Ukrainę z gwarantowanymi przesiadkami w Przemyślu. Dotychczas możliwe było podróżowanie w tej formule z Pragi do Lwowa i Kijowa. W pierwszym roku funkcjonowania relacji z Pragi do Przemyśla przewoźnik przewiózł na niej łącznie 110 tys. pasażerów.

W ramach wspólnej oferty RegioJet i Ukrzaliznytsia możliwy będzie przejazd pociągiem nocnym z Pragi do Przemyśla uruchamianym przez czeskiego przewoźnika, a następnie kontynuowanie podróży, wciąż w wagonach sypialnych, pociągami ukraińskich kolei państwowych na wschód Ukrainy, w kierunku Dniepru (dawniej Dniepropietrowsk) i Zaporoża oraz Połtawy i Charkowa. Ceny biletów są dość atrakcyjne, ponieważ zaczynają się w przypadku miejsc siedzących od 70,90 euro z Pragi do Zaporoża oraz 69,20 euro z Pragi do Charkowa. W obu przypadkach należy zapłacić dodatkowo 20 euro w przypadku wyboru miejsca w wagonie sypialnym.

– Bardzo cieszy nas fakt, że możemy zaoferować podróżnym alternatywę dla samochodów i autobusów na tak długich trasach. Rozszerzamy naszą obecną ofertę w zakresie ukraińskich miejsc docelowych o inne duże miasta w centralnej i wschodniej części Ukrainy. Pasażerowie docenią możliwość korzystania z wagonów sypialnych przez całą podróż, co zapewni im niezbędny komfort. Każda możliwość przeniesienia pasażerów z dróg do pociągów to kolejny krok w kierunku naszego wspólnego celu, jakim jest zielona transformacja mobilności – mówi cytowany w komunikacie prasowym Jakub Svoboda, dyrektor przewozów kolejowych w RegioJet.

RegioJet to pierwszy przewoźnik w Unii Europejskiej, który zaoferował podróże kolejowe w głąb Ukrainy w ramach jednego biletu. Co więcej, jak wskazuje w komunikacie prasowym przewoźnik, jego oferta jest bardziej korzystna od ofert przewoźników autobusowych zarówno w wymiarze cenowym, jak i w zakresie czasu przejazdu. Spółka, należąca do czołowego czeskiego biura podróży Student Agency, którego właścicielem jest z kolei Radim Jančura, uruchomiła wcześniej specjalne pociągi w ciągu zaledwie kilku od niesprowokowanej agresji rosyjskiej na Ukrainę, które wiozły w kierunku zaatakowanego państwa pomoc humanitarną, a wracały z niego z uchodźcami wojennymi, najczęściej matkami z dziećmi i osobami starszymi.

Warto wspomnieć, że RegioJet, obsługujący regularne połączenia kolejowe już od 2011 roku, od dłuższego czasu stara się rozszerzyć na razie symboliczną obecność na rynku polskim, która dziś obejmuje wspomnianą relację Praga – Przemyśl, która jednak pozostaje niedostępna dla pasażerów podróżujących w relacjach krajowych w Polsce. Barierą w rozwoju konkurencji w przewozach dalekobieżnych w Polsce pozostaje możliwość blokowania przez Urząd Transportu Kolejowego przyznania tzw. otwartego dostępu, gdy stwierdzona zostanie możliwość zaburzenia “równowagi ekonomicznej”, przez którą rozumie się stabilność przychodów z relacji dotowanych przez państwo.

Co ciekawe, wszystkie wnioski o otwarty dostęp składane przez PKP Intercity zostały dotychczas zatwierdzone, ponieważ wniosek o badanie “równowagi ekonomicznej” może składać resort infrastruktury, bądź realizujące kontrakt w ramach służby publicznej… PKP Intercity, będące w praktyce monopolistą. Co ciekawe, UTK wydał szereg decyzji odmownych również w przypadku relacji, na których PKP Intercity uruchamia głównie połączenia komercyjne, nieobjęte umową PSC. To na przykład relacje z Warszawy do Trójmiasta i Krakowa. Sztandarową relacją dalekobieżną obsługiwaną przez RegioJet pozostaje zatem cały czas Praga – Ostrawa – Koszyce, na której w minionym roku podróżowało 2,6 mln pasażerów, a trzeba wspomnieć, że RegioJet konkuruje na niej z ČD i LEO Express.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5