Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Radni apelują o poprawę sytuacji na Warszawskim Węźle Kolejowym

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
14-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Radni apelują o poprawę sytuacji na Warszawskim Węźle Kolejowym
Fot. PKP PLKzdjęcie ilustracyjne
Klub radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa mazowieckiego zaapelował do PKP PLK o pilne działania usprawniające komunikację Warszawskiego Węzła Kolejowego.

13 i 14 marca po raz kolejny w tym roku wystąpiły utrudnienia w ruchu kolejowym dla mieszkańców Mazowsza podróżujących do i z Warszawy. Pociągi były opóźnione, niektóre odwołane, część kursowała na skróconych trasach. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Radni apelują od stycznia

Jak czytamy w nadesłanym przez klub Koalicji Obywatelskiej komunikacie, już w styczniu radni województwa mazowieckiego apelowali do władz spółki PKP PLK S.A. o podjęcie działań naprawczych i przede wszystkim o lepsze i szybsze informowanie pasażerów o występujących problemach. Dwa razy w tej sprawie zbierała się Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu z udziałem przedstawicieli spółek PKP Polskie Linie Kolejowe i Kolei Mazowieckich.

Jak podkreśla Anna Brzezińska. Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu, radni na początku roku podjęli dialog z rządową spółką w celu poprawy organizacji ruchu kolejowego na Mazowszu i umożliwieniu takim przewoźnikom jak Koleje Mazowieckie i Szybka Kolej Miejska zapewnienie pasażerom terminowego i bezproblemowego transportu.

- Niestety kolejny raz Mazowszanie padają ofiarami nieudolności PKP PLK. Apelowaliśmy o wprowadzenie działań naprawczych przez spółkę. Ale zamiast poprawy mamy kolejny przykład niewyobrażalnego chaosu na kolei. Dotyka on przede wszystkim tych, którzy na co dzień podróżują z różnych zakątków naszego województwa do Warszawy do pracy, do szkoły, na uczelnię – podsumowuje radna Koalicji Obywatelskiej.

Wtóruje jej Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego: - Wczoraj i dzisiaj kolejny raz zarządca kolejowej infrastruktury rządowej spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zafundowała swoisty komunikacyjny horror tysiącom pasażerów Warszawskiego Węzła Kolejowego. Awarie i usterki zawsze mogą się zdarzyć, jednak zarządca musi szybko i sprawnie działać w celu znormalizowania sytuacji i minimalizowania kłopotów komunikacyjnych mieszkańców Mazowsza. A przede wszystkim zapewnić szybką bieżącą informację dla pasażerów na stacjach kolejowych i w środkach masowej komunikacji - stwierdził. 

"Problem chaosu jest dłuższy"

Poniedziałkowy poranny incydent w okolicy Warszawy Zachodniej zdezorganizował ruch na warszawskiej linii obwodowej na cały dzień. Praprzyczyną problemów było skierowanie pociągu SKM na niewłaściwy tor. We wtorek ponownie wystąpiły utrudnienia w rejonie stacji Warszawa Zachodnia. W związku z przebudową stacji Warszawa Zachodnia przez PKP Polskie Linie Kolejowe, większość pociągów KM i SKM została przekierowana do stacji Warszawa Gdańska.

Jednak jak zauważa Krzysztof Strzałkowski, szef Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku, "problem chaosu na kolei trwa już dłuższy i może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje": -Od wielu tygodni chaos na Warszawskim Węźle Kolejowym powoduje problemy dla kilku milionów mieszkańców nie tylko aglomeracji warszawskiej, ale także całego Mazowsza, a wręcz kraju. Pociągi nie odchodzą o czasie, odchodzą z innych peronów, sytuacja sprawia wrażenie takiej, w której to zarządca infrastruktury tak naprawdę utracił już możliwość pełnej kontroli nad sytuacją. Pasażerowie tracą wiele godzin. I wszystko to powoduje, że najwyższy czas spytać o polityczną odpowiedzialność osób, które to powołane są do tego, by pilnować działania kolei w Polsce. Mówię tutaj o ministrach odpowiedzialnych za kolej w Polsce i o kierownictwie PKP PLK, który jest zarządcą infrastruktury kolejowej i na którego zlecenie odbywa się większość prac w obszarze infrastruktury kolejowej w Polsce. Obecna sytuacja zmusza nas do postawienia poważnych pytań również o bezpieczeństwo ruchu kolejowego w Polsce. Do czego doprowadzić mogą chaos i zaniedbania na kolei widzimy na przykład w przypadku ostatniej katastrofy kolejowej w Grecji, gdzie również z uwagi na to, że systemy zarządzania ruchem kolejowym były bądź wyłączone bądź niesprawne i ruch odbywał się w oparciu o manualne zarządzanie, doszło do nieodwracalnej katastrofy, do śmierci pasażerów. Chcemy, aby rząd się z tej sytuacji wytłumaczył tak, by do takiej katastrofy po prostu nie doszło - stwierdził Strzałkowski.

Ze względu na utrudnienia również władze Kolei Mazowieckich wystosowały pismo do zarządcy infrastruktury w celu podjęcia pilnych i zdecydowanych działań, które przytaczamy tutaj.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5