Partnerzy serwisu:
Pasażer

Przybywa podróżnych między Warszawą a Wrocławiem. Będzie więcej pociągów?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
26-04-2024
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Przybywa podróżnych między Warszawą a Wrocławiem. Będzie więcej pociągów?
fot. Lichen99, CC BY-SA 3.0 pl, commons.wikimedia.orgDart PKP Intercity we Wrocławiu
Ministerstwo Infrastruktury zapowiada rozszerzenie oferty pociągów dotowanych kursujących pomiędzy Wrocławiem a Warszawą. Potwierdza wcześniejsze zapowiedzi uruchomienia kursu na nowej trasie przez Leszno i Poznań. Zmiany mogą objąć także nocny pociąg TLK „Karkonosze”.

W marcu informowaliśmy na naszych łamach o planach uruchomienia nowego połączenia kolejowego z Warszawy do Wrocławia i z powrotem realizowanego trasą okrężną przez Poznań. Dzięki temu bezpośrednie połączenie ze stolicą po dziesięcioletniej przerwie ma odzyskać m.in. leżące w południowej części województwa wielkopolskiego Leszno. Dla wrocławian dodatkowy kurs oznacza zaś powstanie alternatywy dla cechujących się wysoką frekwencją połączeń realizowanych przez Kalisz i Łódź bądź przez Opole i Częstochowę.

Na rozkład jazdy złoży się wiele czynników

Teraz założenia ujawnione przed miesiącem przez Radio Poznań potwierdziło Ministerstwo Infrastruktury. Resort nie precyzuje jednak choćby podstawowych informacji o połączeniu i nie wskazuje pory dnia, w której pociąg wyjeżdżałby z Warszawy i z Wrocławia. – Z uwagi na to, że połączenie nie zostało zaplanowane na etapie konstrukcji rocznego rozkładu jazdy 2023/2024, jego uruchomienie jest uzależnione od wielu czynników, np. od uwarunkowań związanych z infrastrukturą kolejową, z dostępnością taboru czy z innymi aspektami technicznymi – tłumaczy Anna Szumańska, rzecznik prasowy MI.

Zapowiadane przywrócenie połączenia przez Leszno stanowi odpowiedź nie tylko na pojawiające się od lat postulaty mieszkańców tego miasta i lokalnych władz. Ministerstwo podkreśla bowiem, że zainteresowanie istniejącymi pociągami łączącymi Warszawę i Wrocław rośnie. – Dynamika wzrostu nie odbiega jednak od średniej w skali kraju – zaznacza nasza rozmówczyni.

Wiele tras pociągu nocnego

Aktualnie MI rozmawia z PKP Intercity o kierunkach rozwoju oferty pasażerskiej w relacji spinającej najludniejsze z trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem kraju. – Przedmiotem analiz i uzgodnień jest także trasa pociągu TLK „Karkonosze” – stwierdza przedstawicielka resortu infrastruktury. Może to oznaczać kolejne zmiany w funkcjonowaniu nocnego połączenia Warszawy z Wrocławiem i Jelenią Górą. Na przestrzeni ostatnich lat było ono realizowane już kilkoma różnymi trasami: przez Koluszki i Częstochowę, przez Łódź i Ostrów Wielkopolski, przez Opoczno Południowe i Katowice czy wreszcie przez Częstochowę i Katowice.

Zmieniał się także obsługujący ten kurs tabor. W okresie kierowania tam jednostek Pesa Dart pociąg funkcjonował przy tym w ramach kategorii IC. Okresowo trasa była też wydłużana z jednej strony do Białegostoku, a z drugiej – do Szklarskiej Poręby. Nowe rozwiązania mają zostać wdrożone wraz z wejściem w życie kolejnego rocznego rozkładu 2024/2025, co nastąpi w połowie grudnia tego roku.

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Olsztyn z dodatkowymi środkami z subwencji na drogi przy tramwaju

Zintegrowany transport

Olsztyn z dodatkowymi środkami z subwencji na drogi przy tramwaju

Przemysław Farsewicz 21 kwietnia 2024

Ministerstwo Infrastruktury: Nie rozmawiamy z Ryanair o CPK

Prawo i polityka

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Olsztyn z dodatkowymi środkami z subwencji na drogi przy tramwaju

Zintegrowany transport

Olsztyn z dodatkowymi środkami z subwencji na drogi przy tramwaju

Przemysław Farsewicz 21 kwietnia 2024

Ministerstwo Infrastruktury: Nie rozmawiamy z Ryanair o CPK

Prawo i polityka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5