Partnerzy serwisu:
Innowacje

Przewozy Regionalne chcą kupić trzydzieści pociągów FPS Plus. Co najmniej

Dalej Wstecz
Partner działu

Partner działu:

Data publikacji:
19-09-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INNOWACJE
Przewozy Regionalne chcą kupić trzydzieści pociągów FPS Plus. Co najmniej
fot. ARPWizualizacja Plusa
Około 30 mln złotych będzie kosztować budowa prototypu elektryczno–spalinowego zespołu trakcyjnego Plus w ramach programu Innotabor. Przewozy Regionalne, które wraz z FPS Cegielski i Polskim Taborem Szynowym wezmą udział w projekcie, chcą kupić przynajmniej 30 takich pojazdów.

Dziś w Warszawie przedstawiciele należących do Agencji Rozwoju Przemysłu spółek: H. Cegielski – FPS, Polskie Tabor Szynowy oraz Przewozy Regionalne podpisały list intencyjny w sprawie realizacji projektu, który przeszedł pozytywną weryfikację w konkursie Innotabor. Wkrótce ma zostać podpisana umowa z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które da na realizację 15 milionów złotych. Drugie tyle dołoży producent – FPS.

– To nie będzie „półkownik”, jakiś model do odłożenia na półkę. To będzie prawdziwy pojazd, który zostanie zaprojektowany, wybudowany i dopuszczony do eksploatacji, a na koniec wprowadzony na rynek – podkreśla wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zaznacza, oprócz wymienionych spółek, partnerem w projekcie jest też instytut badawczo–rozwojowy; chodzi o IPS Tabor z Poznania.

Chcą 30 pojazdów… na początek

Jak poinformował „Rynek Kolejowy” prezes Polskiego Taboru Szynowego Adam Laskowski, spółka ta, stanowiąca pool taborowy, wspomoże finansowo FPS w realizacji. Najprawdopodobniej zostanie później właścicielem pojazdu – podobnie jak w przypadku Feniksów – głębokiej modernizacji EN57, o której pisaliśmy tutaj.

Rolą PR będzie z kolei dostarczenie wiedzy i doświadczenia w zakresie wymagań przewoźnika względem pojazdu. To jego załogi przeprowadzą też testy – no i będzie najprawdopodobniej pierwszym kupcem. Jak powiedział prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Zgorzelski, spółka już teraz określiła zapotrzebowanie na co najmniej 30 pojazdów spalinowo–elektrycznych. – To na początek – w relacjach które już obsługujemy i które chcielibyśmy uruchomić – podkreśla dodając, że zapotrzebowanie prawdopodobnie będzie większe. Nie chciał jednak zdradzić, na jakie trasy przymierzane są hybrydy.

Przewozy Regionalne ze względu na prawo zamówień publicznych nie mogą zamówić Plusów bezpośrednio – prawdopodobnie założenie jest takie, że PTS, jako właściciel, będzie startować w ewentualnym przetargu, który rozpisze przewoźnik. Według harmonogramu, prototyp Plusa ma być gotowy w 2019 roku.

Najważniejszą zaletą wykorzystania spalinowo–elektrycznych zespołów trakcyjnych przez PolRegio ma być wygoda pasażerów, którzy nie będą musieli się przesiadać. Znikną też problemy ze skomunikowaniem pociągów – szczególnie dokuczliwe w przypadku opóźnień. Prezes Zgorzelski podkreśla też, że nowy typ pojazdy ułatwi układanie obiegów, co usprawni działalność przewoźnika.

Co z hybrydą Newagu?

Projekt spółek ARP można traktować jako konkurencyjny dla hybrydowego zespołu trakcyjnego, który opracowuje Newag. Jego założenie jest jednak zupełnie inne – człon spalinowy ma być w nim odłączany. Czy jest sens dofinansowywać oba projekty w ramach programów NCBiR? – Mamy kafeterię produktów. Temu służy Innotabor. Przewoźnicy będą mogli wybierać w zamówieniach – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz.

Prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Zgorzelski podkreśla, że w przypadku "Plusa" nie miało znaczenia to, że PTS, PR i FPS są w grupie spółek Agencji Rozwoju Przemysłu. – W pierwszym kwartale ogłosiłem, że Przewozy Regionalne potrzebują pojazdów hybrydowych – przypomina. Odpowiedź FPS–u była najbardziej konkretna. – Cieszę się, bo będzie to kontynuacja dobrej współpracy przy „Feniksach” – przyznał.

Projektów związanych z tzw. hybrydowymi pojazdami na polskie tory nie brakuje. Newag opracowuje spalinowo–elektryczną lokomotywę, na którą też otrzymał grant NCBiR. Lokomotywę spalinowo-elektryczną projektuje też Pesa we współpracy z PKP Intercity.
Partner działu

Partner działu:

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Plan Morawieckiego a innowacyjność

Biznes

Plan Morawieckiego a innowacyjność

Martyn Janduła 05 kwietnia 2017

13 z 14 projektów otrzyma dofinansowanie w programie Innotabor

Innowacje

FPS: Wydaje się, że na torach widzieliśmy już wszystko

Innowacje

W styczniu wyniki programu Innotabor

Biznes

W styczniu wyniki programu Innotabor

Martyn Janduła 19 grudnia 2016

Zobacz również:

Plan Morawieckiego a innowacyjność

Biznes

Plan Morawieckiego a innowacyjność

Martyn Janduła 05 kwietnia 2017

13 z 14 projektów otrzyma dofinansowanie w programie Innotabor

Innowacje

FPS: Wydaje się, że na torach widzieliśmy już wszystko

Innowacje

W styczniu wyniki programu Innotabor

Biznes

W styczniu wyniki programu Innotabor

Martyn Janduła 19 grudnia 2016

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5