Partnerzy serwisu:
Komentarze

Prezes UTK: Za dużo emocji wokół Warszawy Zachodniej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

KOMENTARZE
Prezes UTK: Za dużo emocji wokół Warszawy Zachodniej
fot. PKP Polskie Linie Kolejowe
– Powtarzalność zdarzeń do których doszło na stacji Warszawa Zachodnia, skłania do stwierdzenia, że dyżurni ruchu tak jak kontrolerzy ruchu lotniczego nie mogą pracować pod jakąkolwiek presją - ani wewnętrzną ani zewnętrzną. Dyżurni muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy – pisze w komentarzu dla "Rynku Kolejowego" prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra. 

Dlatego potrzebne jest wyciszenie emocji i współpraca wszystkich podmiotów rynku kolejowego w zakresie wypracowania odpowiednich mechanizmów zabezpieczających przed wystąpieniem podobnych przypadków zakłóceń w przyszłości. Sytuacja, która miała miejsce na Warszawskim Węźle Kolejowym z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego nie stanowiła zagrożenia, powodowała jednak utrudnienia dla pasażerów – ocenia Ignacy Góra. W ostatnich dniach miały miejsce cztery sytuacje na Warszawskim Węźle Kolejowym, w których pociągi pasażerskie zostały skierowane na niewłaściwy tor.

Działania prowadzone przez UTK były natychmiastowe – już po pierwszych informacjach o zakłóceniach po korekcie rozkłady jazdy pociągów. Prowadzimy kontrole dotyczące korekty rozkładu jazdy oraz samych zdarzeń. Ze wstępnych analiz wynika, że nie było zagrożenia ruchu, niemniej są to sytuacje nieakceptowalne.

Z uwagi na powtarzalność sytuacji i czterokrotne wyprawienie pociągu na niewłaściwy tor warto stanowczo podkreślić i jeszcze raz przypomnieć, że dyżurni ruchu tak jak kontrolerzy ruchu lotniczego nie mogą pracować pod jakąkolwiek presją - ani wewnętrzną ani zewnętrzną. Dlatego konieczne jest zapewnienie dyżurnym właściwych warunków pracy i uspokojenie całej sytuacji – uważa prezes UTK.

Działania UTK

Dodatkowo zwołałem nadzwyczajne spotkanie zespołu ds. monitorowania bezpieczeństwa sektora kolejowego w Polsce. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych oraz Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. Zarządca infrastruktury i przewoźnicy zadeklarowali współpracę oraz podjęcie działań by w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji jak w pierwszym tygodniu po marcowej korekcie rozkładu jazdy pociągów.

Podczas spotkania podkreśliłem, że PKP PLK powinna monitorować skuteczność przyjętych środków bezpieczeństwa, które zostały przez nią wdrożone. Powinna podjąć działania systemowe, które zagwarantują, że takie sytuacje potencjalne niebezpieczne nie będą się powtarzać. Ponadto omówiono kwestie związane z przygotowaniem rozkładu jazdy i współpracy w tym zakresie pomiędzy zarządcą infrastruktury a pasażerskimi przewoźnikami kolejowymi. Wezwałem pisemnie PKP PLK i przewoźników do przedstawienia szczegółowych informacji oraz dowodów w sprawie w zakresie przeprowadzonej oceny ryzyka przed wdrożeniem korekty rozkładu jazdy oraz informacji w zakresie monitorowania przez spółkę skuteczności przyjętych środków bezpieczeństwa – podsumowuje Ignacy Góra.

Prawa pasażerów

Prezes UTK podkreśla, że prowadzone jest już postępowanie administracyjne w sprawie stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym, polegających na niezapewnieniu odpowiedniej informacji pasażerskiej. Postępowanie może zakończyć się nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 2% rocznego przychodu przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku obrotowym. Ostatnie dni dostarczają kolejnych dowodów na błędne informowanie pasażerów. Ma to miejsce zwłaszcza na stacji Warszawa Gdańska.

– Bezpieczeństwo to fundament funkcjonowania transportu kolejowego. Apeluję do wszystkich podmiotów związanych z sytuacją na Warszawskim Węźle Kolejowym o współpracę w zakresie wypracowania odpowiednich mechanizmów zabezpieczających przed wystąpieniem podobnych przypadków zakłóceń w przyszłości, a także o szczególną dbałość o prawidłową informację pasażerską – kończy Ignacy Góra.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5