Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych poinformowała latem o pogarszającym się stanie technicznym trasy rogowskiej wąskotorówki. Aktualnie ruch pociągów jest możliwy tylko pomiędzy Rogowem a Jeżowem. Na razie właściciel torowiska, powiat rawski, nie ma konkretnych planów inwestycyjnych dotyczących dawnej Rogowskiej KD.
Od momentu wyłączenia rogowskiej Kolei Dojazdowej ze struktur Polskich Kolei Państwowych minęło niemal ćwierć wieku. Przez ten czas nie podejmowano większych inwestycji infrastrukturalnych. Stan torowiska istotnie się więc pogorszył, co doprowadziło do wyłączenia z ruchu większości trasy Rogów Osobowy Wąskotorowy – Biała Rawska.
Turystyka ograniczona do rejonu Rogowa
Przewozy turystyczne zawieszano etapami: najpierw pomiędzy Jeżowem a Rawą Mazowiecką, a latem tego roku – także na odcinku Rawa – Biała Rawska. Zarządca infrastruktury i przewoźnik, Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, tłumaczy to względami bezpieczeństwa. W efekcie czynny jest dziś tylko początkowy kilkukilometrowy fragment Rogów – Jeżów. Przeszło 40 km szlaku Jeżów – Biała Rawska jest zaś wyłączone z regularnej eksploatacji.
Organizacja, która opiera swoją działalność na pracy wolontariuszy, zaznacza, że konieczne prace remontowe znacząco wykraczają poza jej możliwości organizacyjne i finansowe. Tymczasem właściciel większości infrastruktury dawnej Rogowskiej KD nie ma konkretnych planów dotyczących podjęcia inwestycji w naprawę zdegradowanego torowiska. – Na chwilę obecną nie można konkretnie określić, czy będzie wsparcie i ewentualnie jaką będzie miało wysokość – mówi Piotr Kucharski, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury w Zarządzie Dróg Powiatowych w Rawie Mazowieckiej.
Na wsparcie na pewno trzeba poczekać
Nasz rozmówca tłumaczy to trwającymi pracami nad przyszłorocznym budżetem powiatu. Tym samym wydaje się pewne, że pieniądze na odtworzenie przejezdności trasy nie trafią na rogowską wąskotorówkę w tym roku. Starostwo nie odpowiedziało zaś wprost na nasze pytanie o ewentualne plany wnioskowania o środki zewnętrzne na remont trasy.
Przypomnijmy, że w tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego poinformował o rezygnacji z planów wykorzystania Kolei Rogowskiej do prowadzenia regularnych, codziennych przewozów rozkładowych. Tym samym w najbliższej przyszłości wąskotorówka będzie funkcjonować jedynie jako atrakcja turystyczna. Ograniczenia infrastrukturalny sprawiły, że kolej nie przyciąga już odwiedzających do największego miasta na trasie, Rawy Mazowieckie
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.