Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pociągiem ze Zbąszynka do Zielonej Góry dotrzemy w marcu tego roku?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pociągiem ze Zbąszynka do Zielonej Góry dotrzemy w marcu tego roku?
fot. Jakub Rösler
Na ostatniej prostej jest inwestycja związana z modernizacją odcinka linii 358 w Lubuskiem, pomiędzy Zbąszynkiem a Czerwieńskiem. PKP PLK szacują, że pociągi będą mogły wrócić na ten odcinek w 1. kwartale bieżącego roku, a więc prawdopodobnie wraz z marcową korektą kolejowego rozkładu jazdy. Nie zmieni to jednak tego, że prace na tym jednotorowym odcinku są opóźnione o wiele miesięcy.

Dobiega końca epopeja dotycząca modernizacji jednotorowej linii 358, na 35-kilometrowym odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk w województwie lubuskim. Inwestycja, która pierwotnie miała się zakończyć w marcu 2022 roku, wciąż trwa, a perypetie związane z tym projektem mogłyby stać się podstawą do niejednego skeczu lub komedii.

Kradzieże, ogromne koszty i prawie 3 lata komunikacji zastępczej

Przypomnijmy, że to właśnie na tym fragmencie polskiej sieci kolejowej, z powodu złego nadzoru inwestycyjnego, doszło do kradzieży… 23 kilometrów sieci trakcyjnej. Ponadto zadanie będzie kosztować prawie dwa razy więcej, niż pierwotnie zakładano.

Największym problemem wynikającym z przedłużającej się modernizacji jest całkowite zamknięcie szlaku dla ruchu pociągów i kursowanie autobusowej komunikacji zastępczej, która znacznie ogranicza komfort podróży i wydłuża jej czas. Autobusy za pociągi kursują omawianym szlakiem już prawie 3 lata.

Kolejne 2-miesięczne opóźnienie

Kilka miesięcy temu PKP PLK tłumaczyły, że modernizacja linii 358 złapała opóźnienie z powodu konieczności zmiany głównego wykonawcy. Ostatecznie w październiku ubiegłego roku poznaliśmy firmę, która dokończy opisywane zadanie. Firma Alusta miała przywrócić ruch pociągów na modernizowanym odcinku w ciągu 80 dni, licząc od 14 października. Termin ten dawno już minął, a pociągi nadal nie kursują. Dlaczego?

– Ze względu na zwiększony zakres robót, wynikający z ujawnienia się wad po poprzednim wykonawcy, z winy którego w lutym 2022 r. rozwiązano umowę, konieczna była modyfikacja harmonogramu i zmiana terminu zakończenia prac, które umożliwią wznowienie przejazdu pociągów bez zastępczej komunikacji autobusowej. Obecnie jest to przewidywane w I kw. 2023 r., natomiast zakończenie wszystkich robót objętych kontraktem (bez wpływu na ruch pociągów) – w II kwartale 2023 r. – przekazał nam Radosław Śledziński z PKP PLK.

Można więc zakładać, że pociągi powinny dojechać do Zielonej Góry od strony Poznania wraz z wejściem w życie marcowej korekty rozkładu jazdy.

Prace przy peronach i torach

– Wykonawca prowadzi prace na wszystkich frontach robót, to m.in. roboty torowe, prace przy obiektach inżynieryjnych, sieci trakcyjnej i systemie sterowania ruchem kolejowym. Na ok. 35-km odcinku m.in. wymieniona jest nawierzchnia torowa. Zakończono przebudowę większości przejazdów kolejowo-drogowych na trasie. Obecnie wykonawca koncentruje się na przebudowie mostów i wiaduktów: np. w okolicy Zbąszynka gotowa jest już część obiektu nad łącznicą kolejową, następnie realizowane będą prace nad częścią przebiegającą nad linią kolejową Poznań – Kunowice, zakończono także zasadnicze prace przy remoncie konstrukcji stalowej mostu w okolicy Czerwieńska. Na obu obiektach do wykonania pozostało odtworzenie nawierzchni torowej – napisał nam Śledziński, odpowiadając na pytanie odnośnie postępów prac.

Przedstawiciel zarządcy infrastruktury dodał też, że na stacji w Babimoście perony są aktualnie wyposażane w elementy małej architektury, a wkrótce mają się tam także pojawić wiaty peronowe. – W Sulechowie na wyższej konstrukcji peronu układana jest nowa nawierzchnia – równocześnie prowadzone są prace związane z odnowieniem i przeniesieniem istniejącej wiaty – dodał Radosław Śledziński.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5