Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Pociągi Warszawa – Poznań od czerwca jednak nie przyspieszą

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
23-05-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Pociągi Warszawa – Poznań od czerwca jednak nie przyspieszą
fot. M. Szymajda
Tych pasażerów, którzy oczekiwali, że od czerwca z Warszawy do Poznania i Berlina wreszcie pojadą szybciej, czeka srogi zawód. Po 6 latach remontu linii czas przejazdu pociągów na magistrali E20 jest fatalny. Od czerwca nic się nie zmieni.

„Rynek Kolejowy” sprawdził rozkład jazdy pociągów na magistrali kolejowej E20 pomiędzy Warszawą a Poznaniem, który będzie obowiązywał od czerwcowej korekty. Czerwiec, zgodnie z zapowiedziami ministerstwa infrastruktury, miał być miesiącem, w którym po latach mocno opóźnionych prac, pociągi Warszawa – Poznań miały przynajmniej wrócić do rozkładu jazdy z pierwszej połowy 2017 roku.

Zamiast 2:32 będzie 2:52. I to tylko przez chwilę

– Od czerwcowej korekty najszybszy czas przejazdu pociągu w relacji Poznań – Warszawa wyniesie około 2 godz. 32 min. – podał za informacją z PKP PLK wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w , dodał jednak, że może się to jeszcze zmienić, bo szczegółowy rozkład jazdy na czerwiec nie był jeszcze gotowy w momencie odpowiedzi na interpelację posła Szłapki (na początku kwietnia tego roku). No i właśnie się zmieniło.

Z lektury tablic rozkładów umieszczonych na Portalu Pasażera jasno wynika, że na odcinku magistrali kolejowej E20 pomiędzy Warszawą – Poznań w zasadzie nie będzie żadnego przyspieszenia od czerwca. Najszybszym pociągiem będzie BWE z Berlina, który odjeżdżając z Poznania Głównego o 8:44 dotrze do Warszawy Gdańskiej w 2 godziny i 52 minuty, ale tylko przez kilka pierwszych dni po 11 czerwca. Później pojedzie w ponad 3 godziny.

Ale może być jeszcze gorzej. Np. poprzedzający wspomniany skład BWE IC Lubuszanin spędzi w podróży ze stolicy Wielkopolski do Warszawy Gdańskiej aż 3 godziny i 23 minuty. Następny IC Mewa będzie jeszcze wolniejszy – przejedzie trasę w 3 godziny i 47 minut (!). Google maps wskazuje, że trasę tą, pomimo 6 lat modernizacji linii, znacznie szybciej pokonamy autem, jadąc autostradą A2.

6 lat gorszej oferty

Jeśli porównamy rozkład jazd najszybszych pociągów PKP Intercity między Warszawą a Poznaniem to okaże się, że 6 lat prac przy linii przyniosły… o pół godziny dłuższy czas kursowania. IC Sedina kursująca od grudnia 2015 do końca 2016 roku między Poznaniem a Warszawą kursowała bowiem nawet w 2 godziny i 25 minut (fakt, że kursowała bez zatrzymania niewiele tu zmienia).

PKP PLK upiera się jednak, warte miliardy prace na E20 były konieczne by poprawić przepustowość po tym, jak na początku lat 90-tych PKP po raz pierwszy modernizując linię zlikwidowało na niej mnóstwo stacji. Na razie, od 6 lat, linia nie odzyskała swojej przepustowości sprzed kolejnego już remontu.

Bezpośrednią przyczyną tego, że pociągi wciąż będą kursować dłużej są niezakończone prace w obrębie LCS Kutno i LCS Łowicz. Miały się one skończyć w czerwcu, ale stanie się to prawdopodobnie we wrześniu. Piszemy o tym tutaj.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5