Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Pociąg Wrocław - Praga – Wrocław. Jakie są zalety i wady połączenia?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
30-12-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Pociąg Wrocław - Praga – Wrocław. Jakie są zalety i wady połączenia?
Fot. Damian Kapinos
Damian Kapinos, redaktor naczelny portalu Teraz Grodów24, pojechał do Pragi drugiego dnia istnienia połączenia międzynarodowego Wrocław – Praga. Podzielił się z redakcją „Rynku Kolejowego” spostrzeżeniami.

Damian Kapinos z pociągu do Pragi skorzystał 22 grudnia. – Trzeba zaznaczyć, że połączenie od momentu startu stało się hitem turystycznym – pisze nasz korespondent i zwraca uwagę, że brak takiego połączenia w siatce PKP Intercity to poważny błąd. – Oferta Leo Express jest bardzo atrakcyjna w porównaniu do oferty innych przewoźników, w tym FlixBusa, którego autobusy jadą do Pragi dłużej i nie dojeżdża do samego centrum miasta. Na miejscu w samej Pradze jest ponad 7 godzin na zwiedzanie, dlatego to świetna oferta dla osób chcących się wybrać na jednodniową wycieczkę – zauważa. – We Wrocławiu w niedzielę było jednak spore zamieszanie informacyjne. Najpierw ludzie zajęli miejsca w pociągu, później padła informacja, że trzeba iść do autobusu, ludzie zaczęli wysiadać na peron, po czym ponownie podróżni zajęli miejsca w pociągu, bowiem się okazało, że LEO podstawiło autobus, który, jadąc do Pragi, nie będzie się zatrzymywał na wszystkich przystankach.

– Na kursie powrotnym z Pragi do Wrocławia miała miejsce prawdziwa walka o miejsca. Najpierw podróżni długo oczekiwali na informację na wyświetlaczu, z którego peronu odjedzie pociąg do Wrocławia, następnie biegli na peron. Tłumy ustawiły się przy każdym wejściu pięcioczłonowego Flirta, a był podstawiony tylko jeden skład. Ludzie zaczęli się pchać nawzajem, każdy chciał zająć jak najszybciej miejsce siedzące, jedna dziewczyna nawet upadła na podłogę między członami – czytamy w relacji. Wszystko z powodu overbookingu i tego, że Leo nie wprowadziło ograniczeń w sprzedaży biletów w klasie ekonomicznej. W zasadzie nie może tego robić, ponieważ zarówno po czeskiej jak i polskiej stronie pociąg objęty jest regionalną dotacją i kursuje jako pociąg przyspieszony, a w takich wypadkach ograniczenia w sprzedaży można wprowadzać tylko w wyjątkowych przypadkach. Bez wątpienia czeski przewoźnik musi jednak usprawnić system sprzedaży biletów.

Plusy połączenia

• Po wjechaniu do Czech, w najniższej klasie połączenia, obsługa punktu gastronomicznego podchodziła do każdego podróżnego i pytała, co chce do jedzenia i picia. Można było śmiało zamówić piwo i kelner przynosi je do siedzenia. Można było złożyć zamówienie i za nie zapłacić nie wstając z siedzenia. Takiej obsługi zabrakło jednak w powrotnym pociągu do Wrocławia. Obsługa czeska mówiła także po polsku i była przyjazna dla podróżnych. Dla porównania: w Polsce taka obsługa jest stosowana tylko w pociągu Pendolino. W innych klasach pociągów Intercity np. piwo jest dostępne w ofercie Wars, ale konduktorzy wyganiają ludzi z przedziałów do wagonu gastronomicznego, którzy piją piwo tłumacząc, że pić piwo można tylko w wagonie gastronomicznym.

• Wygodne siedzenia wyposażone w schowki i rozkładane funkcjonalne stoliki, było miejsce na położenie laptopa czy jedzenia.

• Przejrzyste menu w trzech językach polskim, ukraińskim i czeskim, dostępne przy każdym siedzeniu. Oferta czeska w porównaniu do oferty Warsu jest atrakcyjniejsza dla podróżnego pod względem porcji i cen, wiele produktów jest tańszych od tych, które kupimy w pociągach PKP Intercity.

• informacja o numeracjach foteli wraz ze strzałkami, podróżny już z daleka na peronie widział w którym kierunku iść, by zająć miejsce o konkretnym numerze i jaka klasa w danym członie się znajduje.

• Precyzyjny system sprzedaży biletów przez stronę czeskiego przewoźnika. Podróżni widzą, ile jest dostępnych miejsc w danej kategorii pociągu oraz co dostają w pociągu i czym się poszczególne kategorie różnią.

• Bezproblemowa dostępność biletów w niskiej cenie w niewielkim odstępie od momentu wyjazdu pociągu.

Minusy połączenia

• Brak precyzyjnego i spójnego przekazu w systemie audio-wizualnym. W jednym składzie nie działały wyświetlacze, w drugim zawiesiły się cyfrowe tablice pokazujące przed długi czas jedną i tą samą stację. Były wyświetlane nieprawidłowe komunikaty o trasie pociągu i jego prędkości, brakowało spójnego dwujęzycznego komunikatu głosowego na całej trasie pociągu.

• Krótkie składy, niedopasowane do liczby chętnych do odbycia podróży. Tak było przynajmniej w pierwszych dniach po uruchomieniu pociągu.

• Słaby zasięg sieci WiFi.

• Połączenie funkcjonuje wyłącznie w weekendy.

Więcej na temat startu połączeń Wrocław - Praga można przeczytać tutaj.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5