Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pociąg Praga – Wrocław – Gdynia nie ruszy w 2023 roku

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-10-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pociąg Praga – Wrocław – Gdynia nie ruszy w 2023 roku
Fot. Ceske DrahyJest prawdopodobne, że na nowym połączeniu zobaczymy nowoczesne czeskie wagony z pociągów Interjet
Przy okazji zapytania poselskiego posłanki Marceliny Zawiszy dowiedzieliśmy się kiedy możliwe będzie uruchomienie nowego pociągu międzynarodowego w relacji Praga – Kłodzko – Wrocław – Poznań – Gdynia. Połączenie miały uruchamiać Koleje Czeskie we współpracy z PKP Intercity.

Z planami uruchomienia nowego pociągu łączącego Polskę z Czechami nasi sąsiedzi ujawnili się na początku 2021 roku, a „Rynek Kolejowy” pisał o tym jako pierwszy. 

W tym roku zadeklarowano, że taki pociąg, zestawiony z nowoczesnych wagonów i lokomotywy wielosystemowej przewoźnika Ceske drahy, pojawi się w rozkładzie jazdy od grudnia 2023 roku. Z lektury odpowiedzi na interpelację Marceliny Zawiszy wynika jednak, że ten termin nie jest już aktualny.

– W docelowym układzie, zgodnie z deklaracją partnera czeskiego, od rozkładu jazdy 2024/25, w miejsce dotychczasowego pociągu „Rozewie” (…), na odcinku Kłodzko – Wrocław w analogicznych godzinach pojawi się nowy pociąg relacji Praga – Kłodzko – Wrocław – Gdynia – napisał Andrzej Bittel, viceminister infrastruktury. Z odpowiedzi wynika, że Czesi zainteresowani są, w porozumieniu w PKP Intercity uruchamiać pociąg nocny. Rozewie wyjeżdża bowiem z Kłodzka do Wrocławia o 21:08.

Być może pociąg na podobnej trasie uruchomi wcześniej czeski prywatny operator RegioJet. W końcu lipca otrzymał on od UTK zgodę na uruchomienie takiego połączenia. Jednak prawie na pewno nie będzie to miało miejsca od grudnia 2022, ani w ciągu 2023 roku. PKP PLK na linii 276, łączącej Wrocław z Kłodzkiem i granicą państwa w Międzylesiu/Lichkovie, planuje bowiem na przyszły rok „intensywne prace torowe”.

Warto zaznaczyć, że debiut pociągu na polskich torach będzie prawdopodobnie również debiutem nowoczesnych wagonów Viaggio na polskich torach. Wyprodukowało je konsorcjum Siemens - Skoda.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Intercity: Nie wykluczamy montażu ETCS w Edytach

Tabor i technika

Czesi chcą jeździć z Pragi do Wrocławia od grudnia 2023

Pasażer

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Intercity: Nie wykluczamy montażu ETCS w Edytach

Tabor i technika

Czesi chcą jeździć z Pragi do Wrocławia od grudnia 2023

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5