Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Rusza towarowo-osobowy pociąg humanitarny RegioJet

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
01-03-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Rusza towarowo-osobowy pociąg humanitarny RegioJet
Fot. CityRailZdjęcie ilustracyjne
Czescy przewoźnicy RegioJet, ČD Cargo i Rail Cargo Group otworzą dziś wieczorem "most kolejowy" z pomocą humanitarną z Pragi do Ukrainy. W składzie znajdą się wagony towarowe z pomocą oraz osobowe, które przywiozą uchodźców.

Jak informował "Rynek Kolejowy", Mer Kijowa Witalij Kliczko kilka dni temu poprosił o pomoc humanitarną. W stolicy potrzebna jest żywność, lekarstwa, opatrunki i środki higieny osobistej. Przewozem od polskiej granicy zajmą się Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia). W odpowiedzi na prośbę organizacja pozarządowa Člověk v tísni oraz czescy przewoźnicy RegioJet, ČD Cargo i Rail Cargo Group zapowiedziały uruchomienie "mostu kolejowego" z pomocą humanitarną między Ukrainą a Pragą. Pierwszy skład ma ruszyć dziś (1 marca) wieczorem. 

– Pociąg będzie przeznaczony do humanitarnego, bezpłatnego przewozu osób. Jednocześnie w kierunku Ukrainy będzie przewozić żywność, lekarstwa, środki higieniczne, śpiwory i inną potrzebną pomoc. W skład pociągu wejdą zarówno wagony sypialne o łącznej pojemności do 400 miejsc (z wystarczającą ilością miejsca na bagaż), jak i wagony towarowe do przewozu ładunków humanitarnych w ilości do 600 palet dziennie, zgodnie z aktualnymi możliwościami. W sumie liczymy na 20-wagonowe pociągi – zapewnimy Ukrainie duże dzienne możliwości przewozu ludzi i pomocy humanitarnej – powiedział Radim Jančura, właściciel RegioJet cytowany w komunikacie.

W kierunku Ukrainy mogą pojechać np. pracownicy organizacji humanitarnych


Prywatny RegioJet sam pokrywa koszty obsługi połączeń. Pociągi będą kursować jako pociągi nocne z Pragi przez Polskę do stacji granicznej w Przemyślu, a następnie, we współpracy z Kolejami Ukraińskimi, ładunki będą przewożone przez Lwów do Kijowa. W przeciwnym kierunku – pociąg IC Kolei Ukraińskich ze Lwowa do Przemyśla z przesiadką na pociąg sypialny RegioJet do Ostrawy, Ołomuńca, Pardubic i Pragi.

–  Problemy logistyczne i związane z bezpieczeństwem uniemożliwiły nam jak dotąd przetransportowanie do kraju większej ilości pomocy humanitarnej, a potrzeby są ogromne. Wspólny projekt wykorzystania pociągów z przewozem na ukraińskie tory i dystrybucją do różnych miejsc będzie oznaczał setki i setki ton, a to już jest naprawdę znacząca pomoc – mówi Šimon Pánek, dyrektor Člověk v tísni.

Transport będzie całkowicie bezpłatny dla wszystkich - oprócz obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, z połączeń będą mogli korzystać także pracownicy organizacji humanitarnych i inne organizacje, które potrzebują dostać się na Ukrainę w przeciwnym kierunku. Miejsce będzie można zarezerwować za symboliczną kwotę 1 CZK (jest to opłata administracyjna za możliwość wprowadzenia połączenia do systemu rezerwacji) za pośrednictwem systemu rezerwacji RegioJet, jednak osoby, które przyjadą bez rezerwacji bezpośrednio do pociągu, również będą mogły skorzystać z transportu – pracownicy RegioJet zajmą im miejsca siedzące - zapewnił przewoźnik. Pociąg będzie oferował do 400 miejsc siedzących w przedziałach sypialnych.

Pasażerowie otrzymają bezpłatnie ciepłą kolację, śniadanie i wodę - w prezencie od partnerów przewoźnika. Ponadto, w zeszłym tygodniu RegioJet zaoferował już wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy przedstawią swoje ukraińskie dokumenty, możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich pociągów. W przypadku mostu kolejowego transport będzie bezpłatny dla wszystkich pasażerów –
bez względu na narodowość – którzy uciekają z terenów dotkniętych wojną.

Bez oczekiwania na granicy

Jak czytamy, most kolejowy zostanie uruchomiony jako transgraniczny. Oznacza to, że zapewni on transport kolejowy bezpośrednio z Ukrainy do Pragi – bez konieczności podróżowania po zniszczonych drogach i przez zatkane przejścia graniczne. Na odcinku Lwów – Przemyśl pasażerowie będą podróżować składem IC Kolei Ukraińskich, a na stacji Przemyśl nastąpi bezpośrednia gwarantowana przesiadka do składu RegioJet (środek ten jest konieczny ze względu na różne szerokości torów infrastruktury kolejowej).

Transgraniczne połączenie kolejowe powinno być najszybszym sposobem ewakuacji kobiet i dzieci z terenów dotkniętych wojną. We współpracy z Kolejami Ukraińskimi i służbami granicznymi odprawa graniczna powinna odbyć się już w trakcie podróży pociągiem na trasie Lwów - Przemyśl na stacji Przemyśl. Dzięki temu unikną wielu godzin uciążliwego przekraczania granicy na drogowym przejściu granicznym – podkreśla przewoźnik.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5