Zarządca infrastruktury przygotowuje się do budowy nowej łącznicy kolejowej w Kostrzynie. Za ponad 8 mln zł podpisano umowę na opracowanie projektu inwestycji. Nowy odcinek usprawni przejazdy pociągów w stronę z Poznania przez Gorzów Wlkp. do Szczecina, a w dalszej perspektywie zapewni lepsze przejazdy w całym regionie. Dokumentacja, która wskaże optymalne rozwiązania dla przyszłych prac, w przypadku zapewnienia finansowania pozwoli na realizację inwestycji do 2035 r.
Nowa łącznica w Kostrzynie nad Odrą to nowy, jednotorowy i zelektryfikowany, odcinek linii kolejowej o długości około 860 m, który powstanie w rejonie ul. Gorzyńskiej. Połączy trasę Wrocław – Szczecin (linia kolejowa 273) i Tczew – Kostrzyn (linia 203).
W ramach inwestycji PKP PLK chcą także przebudować peron nr 5 w Kostrzynie (jeden z dwóch dolnych), zmodernizować urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji, a także wybudować dodatkowy przystanek w sąsiedztwie Nowego Szpitala (okolice ul. Jana Pawła II, Narutowicza i Cmentarnej) o roboczej nazwie Kostrzyn Północny. Poprawie ulegnie w ten sposób komfort podróży oraz dostęp do kolei, zostaną też usprawnione przejazdy pociągów jadących z Gorzowa Wielkopolskiego w stronę Szczecina, które pojadą bez dodatkowych manewrów w Kostrzynie – odłączania lokomotywy i ponownego podłączania jej z drugiej strony.
Opracowywana dokumentacja określi optymalne warianty i wskaże najkorzystniejsze rozwiązania dla planowanej inwestycji. Jednocześnie zostanie przygotowana rozszerzona koncepcja prac, która uwzględni budowę drugiej, zelektryfikowanej łącznicy w rejonie Chyrzyna, między pierwszą łącznicą a linią Wrocław – Szczecin (linia kolejowa 273). Pozwoliłoby to na przejazdy pociągów między Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą bez zmiany czoła pociągu.
Dodatkowy zakres obejmuje także projekt budowy bezkolizyjnego skrzyżowania, które docelowo zastąpiłoby istniejące przejazdy kolejowo-drogowe w ciągu dróg krajowych nr 22 i nr 31 (ul. Sikorskiego), a także budowę przystanku Kostrzyn Zachodni (w rejonie ul. Przyfortecznej). Rozszerzony zakres dokumentacji, bardziej szczegółowy niż koncepcja, jest częścią prawa opcji – będzie realizowany w przypadku zapewnienia finansowania i nawiązania współpracy z samorządami lub podmiotami zainteresowanymi dodatkowymi rozwiązaniami.
Dokumentację projektową dla „Budowy łącznicy w Kostrzynie nad Odrą (pomiędzy liniami nr 203 i 273)” za ponad 8 mln zł netto przygotuje Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o. o. Opracowanie – przy zapewnieniu finansowania – umożliwi realizację prac budowlanych w latach 2030-2035. W trakcie prac nad projektem wykonawca weźmie pod uwagę koordynację z projektem GDDKiA nowej obwodnicy DK31, warunki gruntowe oraz tereny objęte ochroną środowiska w miejscu planowanej inwestycji, przewidywanej na obszarze pomiędzy Wartą a Odrą.
Budowa łącznicy kolejowej w Kostrzynie to inwestycja, która połączy Szczecin, Gorzów Wlkp., Poznań i Zieloną Górę. Pozwoli ona na lepsze wykorzystanie efektów sukcesywnie postępujących
prac przy rewitalizacji oraz modernizacji „Nadodrzanki”, przebudowy ciągu kolejowego
Gorzów Wielkopolski – Skwierzyna – Międzychód – Szamotuły – Poznań, realizowanej w ramach dwóch projektów z rządowego programu „Kolej Plus” (w województwach lubuskim i wielkopolskim), oraz planowanej
budowy Magistrali Zachodniej – „kolejowej S3”. Ta ostatnia – podobnie jak drogowa „eska” – będzie przebiegać przez Skwierzynę, Międzyrzecz, Świebodzin i Sulechów.
Modernizacja „Nadodrzanki” (linii kolejowej Wrocław – Szczecin, nr 273) obejmuje 300-kilometrowy odcinek na Dolnym Śląsku, w województwie lubuskim i na Pomorzu Zachodnim, na którym trwa wymiana szyn i rozjazdów. Dzięki pracom za łącznie 500 mln zł z KPO – planowanym do zakończenia w II połowie br. – znikną ograniczenia prędkości, obowiązujące dotąd ze względu na stan techniczny torów. Usprawni to przejazdy pociągów i zwiększy przepustowość trasy, na którą będzie mogło wyjechać więcej składów pasażerskich i towarowych.
Nowy ciąg komunikacyjny z Gorzowa Wielkopolskiego do Poznania powstanie dzięki modernizacji trzech linii kolejowych: Gorzów Wielkopolski – Skwierzyna (nr 367), Skwierzyna – Międzychód (nr 363) i Szamotuły – Międzychód (nr 368) z rządowego programu „Kolej Plus”. We wrześniu ub. r.
podpisano umowę na opracowanie projektu inwestycji, który zakłada docelową elektryfikację trasy oraz dostosowanie jej do prędkości 160 km/h, o 40 km/h wyższej niż pierwotne założenia. PKP PLK zamierzają gruntownie przebudować istniejącą infrastrukturę, zamontować nowoczesne urządzenia sterowania, a także zmodernizować przystanki (m. in.: Wierzbno, Rokitno i Przytoczna) oraz wybudować zupełnie nowe perony (Gorzów Wielkopolski Zachód, Gorzów Wielkopolski Zakanale i Gorzów Wielkopolski Strefa Ekonomiczna). Spółka przewiduje, że opracowanie będzie gotowe w I kwartale 2028 r., co w kolejnych latach pozwoli na realizację prac.
Magistrala Zachodnia będzie z kolei kolejowym „kręgosłupem” regionu. Przebiegnie przez największe powiatowe miasta, łącząc lubuskie stolice i umożliwiając szybki przejazd w stronę Szczecina oraz Wrocławia. Inwestycja przewiduje modernizacje istniejących oraz budowę zupełnie nowych odcinków linii kolejowych. We wrześniu 2025 r. zostało podpisane porozumienie z samorządem w sprawie współpracy przy opracowaniu studium wykonalności dla inwestycji, które określi optymalne rozwiązania dla przyszłych prac. W kolejnym etapie zostanie przygotowany projekt, wskazujący szczegółowe założenia, a następnie – po zapewnieniu finansowania – stanie się możliwa realizacja magistrali.