Koleje Dolnośląskie uruchamiają autobusową komunikację zastępczą pomiędzy Jelenią Górą i Szklarską Porębą. W okresie prowadzenia robót infrastrukturalnych wyzwaniem jest zapewnienie możliwości przesiadki zarówno w kierunku Wrocławia, jak i do Czech. W związku z tym przewoźnik wprowadził do rozkładu jazdy kursy z różną liczbą postojów pośrednich.
W lutym Koleje Dolnośląskie informowały o
dużym wyzwaniu logistycznym, jakim jest organizacja komunikacji zastępczej w zamian za pociągi odwołane w związku z remontem trasy do Trzebnicy. Przewoźnik zdecydował się na uruchomienie autobusów zatrzymujących się w miejscowościach pośrednich oraz odrębnych kursów o charakterze przyspieszonym. Teraz takie samo rozwiązanie zostało zastosowane na innej mocno obciążonej ruchem linii –
nr 311 do Szklarskiej Poręby.
Liczba podstawianych autobusów jest dostosowywana do potrzeb
W związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe całkowicie wstrzymany został ruch na podgórskim odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna. – Liczba autobusów w ramach komunikacji zastępczej zmienia się w zależności od dnia czy natężenia ruchu – mówi Andrzej Padniewski, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. Także tu pasażerowie mają do dyspozycji autobusy zatrzymujące się w mniejszych miejscowościach oraz te jadące bez postojów pośrednich.
Przejazd szybkim autobusem zajmuje 37 minut, tym wolniejszym – godzinę. Rozróżnienie jest tym ważniejsze, że tylko kursy przyspieszone pozwalają zdążyć na pociągi uruchamiane przy współpracy z Kolejami Czeskimi w kierunku Polany Jakuszyckiej i Harrachowa. – Wszystkie skomunikowania na stacji Jelenia Góra są utrzymane, podobnie jak na stacji Szklarska Poręba Górna – deklaruje nasz rozmówca.
Utrudnienia także w Boże Ciało
Wprowadzone 7 kwietnia zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać do 13 czerwca. Autobusowa komunikacja zastępcza będzie więc funkcjonować również w czasie zbliżającego się długiego weekendu czerwcowego. Dodatkowym utrudnieniem dla jadących w głąb Czech nie są już natomiast prace infrastrukturalne prowadzone
między Harrachowem a Tanvaldem.
Do 15 maja również tam pociągi były zastępowane autobusami. Podróż z Wrocławia do Liberca odbywała się zatem z wieloma przesiadkami: w Jeleniej Górze do autobusu, w Szklarskiej Porębie do pociągu, w Harrachowie ponownie do autobusu i w Tanvaldzie znów do pociągu.