Partnerzy serwisu:
Biznes

PKP PLK: Herkules nie może odstąpić od umowy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
31-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
PKP PLK: Herkules nie może odstąpić od umowy
fot. Herkuleszdjęcie ilustracyjne
Herkules zdecydował się na odstąpienie od umowy z PKP PLK na realizację kontraktu na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSMR. Zarządca uważa, że odstąpienie to jest nieskuteczne i nie znajduje podstaw w prawie.

Wczoraj poinformowaliśmy o tym, że spółka Herkules Infrastruktura poinformowała PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) o odstąpieniu od wykonania umowy na zabudowę systemu ERTMS/GSMR na ok. 13 tys. km linii kolejowych. To zadanie warte ok. 3 mld zł brutto i największy kontrakt w historii w zakresie ERTMS realizowany przez zarządcę infrastruktury.

Herkules Infrastruktura jest jednym z czterech członków konsorcjum realizującego kontrakt "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSMR na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS cześć 1". Pozostali wykonawcy konsorcjum to: Nokia Solution and Networks, Fonon oraz SPC-2.

PKP PLK uważa jednak, że nie ma podstaw prawnych do odstąpienia od umowy, a konsorcjum jest odpowiedzialne solidarnie przed zamawiającym za wykonanie całości kontraktu. W przesłanym do naszej redakcji wyjaśnieniu PKP PLK informują, że „przedłożone PLK S.A. przez Herkules Infrastruktura sp. z o.o. powiadomienie o odstąpieniu od umowy z dnia 29 marca 2018 roku na zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach projektu "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSMR na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS cześć 1" jest nieskuteczne i nie znajdujące podstaw ani w prawie ani w kontrakcie. Konsorcjum jest odpowiedzialne solidarnie przed PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. za wykonanie całości kontraktu i ukończenie go w terminie”.

Zdaniem PKP PLK Herkules Infrastruktura nie był uprawniony do samodzielnego działania w zakresie odstąpienia od umowy. „Reguluje to zarówno kontrakt podpisany przez wszystkich członków konsorcjum, jak i ustawa prawo zamówień publicznych. Solidarność odpowiedzialności wykonawców kontraktu jest instytucją chroniącą interes zamawiającego, również właśnie w takim wypadku, w jakim mamy do czynienia teraz” – wyjaśnia zarządca infrastruktury. „Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, iż wobec zamawiającego nie będą skuteczne wewnętrzne regulacje w ramach stosunku konsorcjum wyłączające tę odpowiedzialność czy ją modyfikujące” – dodaje PKP PLK.

Przetarg na montaż GSM-R wiązał się z ogromnymi kontrowersjami. Procedura trwała latami w wyniku m.in. odwołań oferentów, a konkurujący z konsorcjum Nokii Kapsch podkreślał że cena, za którą ostatecznie podpisano kontrakt, jest "fizycznie niemożliwa do spełnienia". Potem jednak w sprawie odwołań od przetargu wszczęto śledztwo, w wyniku którego oskarżono w zeszłym roku 10 osób, które miały "odwodzić zamawiającego od podpisania konkurencyjnej oferty" – czyli tej zawartej ostatecznie z konsorcjum Nokii.

Co więcej w styczniu tego roku spółka Herkules poinformowała o złożeniu pozwu przeciwko byłym członkom zarządu na kwotę prawie 30 milionów złotych. Chodzi o osoby pełniące funkcje w okresie od 2017 roku do 2019 roku.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

GSM-R: Kary umowne od PKP PLK dla konsorcjum Nokii

Biznes

GSM-R: Kary umowne od PKP PLK dla konsorcjum Nokii

Mikołaj Kobryński 25 czerwca 2023

GSM-R: Tysiąc dni opóźnienia i gigantyczne roszczenia

Innowacje

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

GSM-R: Kary umowne od PKP PLK dla konsorcjum Nokii

Biznes

GSM-R: Kary umowne od PKP PLK dla konsorcjum Nokii

Mikołaj Kobryński 25 czerwca 2023

GSM-R: Tysiąc dni opóźnienia i gigantyczne roszczenia

Innowacje

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5