Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity poszuka nowego systemu sprzedaży biletów niezależnie od PKP Informatyki

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-02-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP Intercity poszuka nowego systemu sprzedaży biletów niezależnie od PKP Informatyki
Fot. M. Szymajdazdjęcie ilustracyjne
W ostatnich dniach PKP Intercity ogłosiło zapytanie ofertowe w sprawie "wyceny dostawy i utrzymania (…) centralnego systemu sprzedaży biletów, wraz z modułem rezerwacyjnym". PKP Intercity sprawdza rynek takich systemów, choć już dwa lata temu robiła to PKP Informatyka.

W ubiegłym roku, latem pisaliśmy o przetargu zorganizowanym przez PKP Informatykę na "„Zakup modułu rezerwacyjnego w ramach budowy Systemu Centralnego Rezerwacji Miejsc i Sprzedaży Biletów (NSSiR) zgodnego z założeniami Wspólnego Biletu”. Wcześniej spółka ta, ściśle współpracująca przy sprzedaży biletów z PKP Intercity, sama przeprowadziła rozpoznanie rynku w tym zakresie.

W informacji prasowej z zeszłego roku czytamy, że ogłoszone wówczas postępowanie to efekt współpracy z PKP Intercity, który jest głównym klientem PKP Informatyka. Pod wspólnym komunikatem PKP Intercity i PKP Informatyka wypowiedział się nawet członek zarządu PKP Intercity.

– Zależy nam na tym, aby podróżni korzystali z intuicyjnego i nowoczesnego systemu sprzedaży. To obok inwestycji w tabor i zaplecza techniczne kolejny istotny element kolei XXI wieku – podkreślił Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity. Od ogłoszenia konkursu ofert w czerwcu 2021, do tej pory nie udało się jeszcze znaleźć wykonawcy systemu, który podjąłby się zastąpienia systemu Kurs 90.

Co z przetargiem PKP Informatyka?

Zapytaliśmy PKP Informatykę, na jakim etapie jest postępowanie, którego śladu próżno szukać na stronie internetowej spółki. Justyna Siedlec, dyrektor Biura Prawno-Organizacyjnego w spółce, odpowiada, że postępowanie jest na ostatnim etapie (trzecim), gdy prowadzone są negocjacje z oferentami, którzy zakwalifikowali się do etapu drugiego, obejmującego analizę złożonych ofert przez Komisję Przetargową oraz składanie wyjaśnień/uzupełnień przez oferentów do złożonej dokumentacji.

– Postępowanie prowadzone jest w oparciu o wewnętrzne regulacje Zamawiającego i nie podlega reżimowi ustawy Prawo zamówień publicznych – dodaje przedstawicielka spółki.

PKP Intercity rozpoznaje rynek

Partnera PKP Informatyki – PKP Intercity, zapytaliśmy o nowe ogłoszenie, która spółka opublikowała samodzielnie. Pytaliśmy m.in., dlaczego zdecydowała się na samodzielne poszukiwanie systemu sprzedaży, a także dlaczego nie korzysta z doświadczeń partnera z grupy PKP w zakresie pozyskanej już przez niego wiedzy na rynku. Pytaliśmy także o to, czy PKP Intercity zamierza zorganizować otwarty przetarg na dostawę systemu rezerwacji biletów? Udzielone przez spółkę odpowiedzi są nieco wymijające.

– Obecnie prowadzone jest rozpoznanie rynku w zakresie systemu centralnego wraz z modułem rezerwacyjnym oraz utrzymaniem. Ostateczne decyzje dotyczące terminu uruchomienia postępowania i jego formy zapadną po zakończeniu prowadzonego procesu. Obecny system sprzedaży biletów i rezerwacji to wielokrotnie rozbudowywany i modyfikowany system, który został zakupiony na początku lat 90. przez PKP od kolei niemieckich. Od tego czasu rozwiązanie było rozwijane i dostosowywane do bieżących potrzeb PKP Intercity – napisała Katarzyna Grzduk, rzeczniczka prasowa PKP Intercity.

Aktualizacja

Po publikacji artykułu PKP Intercity dosłało swoje dodatkowe wyjaśnienia. Publikujemy je w całości.

"Celem ogłoszonego przez PKP Intercity RFI jest poznanie szerszej perspektywy rynkowej, w tym szacunkowych kosztów dostarczenia nowej technologii jaką jest system centralny wraz z modułem rezerwacyjnym, a także jego utrzymania. Spółka PKP Informatyka nie została wykluczona z grona potencjalnych dostawców takiego rozwiązania. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami dla spółki nadal ważne jest strategiczne podejście do funkcji IT oraz współpraca spółek z Grupy PKP w tym zakresie. Standardem przyjętym w Grupie jest szacowanie budżetów na podstawie informacji pozyskanych z rynku przed podjęciem planów i działań inwestycyjnych i taką czynność prowadzimy".
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5