Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Pierwsze szybkie pociągi Zefiro dla Szwedów prawie gotowe

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
16-09-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

Pierwszy z trzech pociągów dużych prędkości Zefiro Express dla szwedzkiego operatora Västtrafik jest już mocno zaawansowany w budowie. Zaledwie trzyczłonowe jednostki będą mogły rozpędzać się do 200 km/h.

Szwedzki krajowy zarząd transportu publicznego zamówił w efekcie rozstrzygniętego w 2018 roku przetargu najpierw 40 zestawów Zefiro, a później rozszerzył zamówienie do 45 pojazdów.

Pojazdy są bardzo ciekawe, bo choć wywodzą się z platformy bardzo szybkich pociągów, które sprzedano m.in. do Chin czy Włoch, zostały przygotowane do lokalnych szwedzkich warunków. Posiadają więc izolację termiczno-akustyczną uwzględniającą skandynawskie zimy, pudła zbudowano z uwzględnieniem szwedzkiej skrajni (stąd dolna część pudła jest przekoszona w kierunku toru), środkowy wagon posiada część niskopodłogową. Wagony posadowione będą na autonomicznych dwóch wózkach, 80-metrowe pojazdy pomieszczą 270 pasażerów na miejscach siedzących.

Pociągi będą kursować w regionie Västra Götaland, którego stolicą jest Göteborg. Będą wykorzystywać linie kolejowe już przygotowane do osiągania prędkości 200 km/h.

Pudła pierwszych trzech zestawów wykonano w Chinach, a teraz w Niemczech, w zakładzie Bombardiera w Hennigsdorf odbywa się ich instalacja części osprzętu elektrycznego, zabudowa wnętrza oraz łączenie z wózkami. Wprowadzenie pojazdów do ruchu planowane jest z końcem 2021 roku.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5