Partnerzy serwisu:
Biznes

PESA Bydgoszcz dopina przejęcie niemieckiego HeiterBlicka

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
METRANS
STAUBLI
Petrosoft.pl

Data publikacji:
25-06-2026
Ostatnia modyfikacja:
25-06-2026
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
PESA Bydgoszcz dopina przejęcie niemieckiego HeiterBlicka
fot. HeiterBlickFabryka HeiterBlick w Lipsku
PESA Bydgoszcz domyka transakcję przejęcia niemieckiego producenta taboru szynowego, firmy HeiterBlick. To ważny krok, który ma pomóc w ekspansji firmy w Niemczech oraz rozwoju kolejnych kompetencji tramwajowych. Logo i marka HB zostają a PESA chce rozwijać przedsiębiorstwo i jej zakład w Lipsku. Ponadto PESA zamierza też walczyć o nowe tramwaje dla Warszawy.

Na początku roku PESA Bydgoszcz poinformowała o rozpoczęciu przejmowaniu niemieckiego producenta taboru szynowego, firmy HeiterBlick z Lipska. Firma, nazywana często niemieckim Modertransem ma zostać zachowana i ma wejść w skład grupy PESA i uzupełnić portfolio PESY swoimi produktami oraz pomóc w ekspansji firmy na rynku niemieckim. Ponadto PESA ma pomóc w bieżącej działalności producenta i realizacji zawartych już kontraktów - HeiterBlick ma umowy na dostawy nowych tramwajów m.in. do Lipska czy Wurzburga.  

O tym, czy PESA przejęła już niemiecką firmę a także o realizacji bieżących umów HeiterBlicka oraz o postępowaniu przetargowym na nowe tramwaje w Warszawie rozmawiamy z prezesem PESA Bydgoszcz, Krzysztofem Zdziarskim.

Jakub Rosler, Rynek Kolejowy: Czy przejęcie przez Was HeiterBlicka zostało już formalnie sfinalizowane?

Krzysztof Zdziarski, prezes Zarządu PESA Bydgoszcz: Transakcja ta została już sfinalizowana oraz zaakceptowana korporacyjnie w Niemczech i w Polsce. Aktualnie czekamy już tylko na wpis do rejestru. Jestem przekonany, że ten proces zakończy się w tym miesiącu i będziemy już oficjalnie właścicielami HB.

Rozumiem, że idziecie w takim kierunku, o którym rozmawialiśmy zaraz po informacji o tym, że przejmujecie HB – Brand firmy, jej nazwa i cała firma zostają na swoim miejscu i wchodzą w skład grupy PESA?

Dokładnie tak. Oczywiście never say never, ale na dzisiaj, uwzględniając również naszą strategię na kilka najbliższych lat, to takie podejście ma dla nas tak naprawdę same plusy. Kupując i przejmując HeiterBlick przejmujemy uznaną już markę i dobre opinie o tej firmie. Nie chcemy tego psuć.

Cieszy nas, że przejęcie zostało tak pozytywnie odebrane w Niemczech. Sama firma HB także podchodzi do tego bardzo otwarcie – widzimy i słyszymy, że Niemcy cieszą się, że to właśnie PESA przejmuje zakład, ratuje go w trudnym momencie i chce go dalej rozwijać. Jesteśmy postrzegani jako firma z bliskiego sąsiedztwa a nie z dalekiej Korei czy Turcji, a do tego wszyscy widzą, jak rozwija się PESA , jak inwestujemy w nasz zakład w Bydgoszczy i jaką mamy strategię. Stąd też władze HB widzą dla siebie rolę w tej strukturze i są świadome tego, że to będzie dobra kooperacja i uzupełnianie wzajemnych potencjałów. HeiterBlick np. nie specjalizował się do tej pory w obróbce stali, a my jesteśmy w tym silni – z drugiej strony oni dadzą nam dostęp do ciekawych i zaawansowanych technologii, więc to będzie naprawdę ciekawa i dobra współpraca.

Co istotne, zachowujemy nie tylko logo i szyld firmy, ale też produkty. Będzie więc takie poczucie, że nie wprowadzamy radykalnych zmian, tylko rozwijamy to, co już było. Liczę na to, że dzięki współpracy staniemy się podmiotem pożądanym na rynku niemieckim. Na razie sygnały z rynku są bardzo dobre i liczymy, że będziemy tam zdobywać zamówienia – oczywiście wszyscy czekają na to, czy uda nam się pozyskać ten pierwszy, mityczny kontrakt po przejęciu HB, ale myślę, że w perspektywie dwóch czy trzech miesięcy będziemy mogli się czymś takim pochwalić, nie chciałbym jednak uprzedzać faktów.

Chcecie mieć zróżnicowane portfolio tramwajowe – macie swojego Twista 3.0, który trafi choćby do Krakowa a od HB pozostawicie wóz dla Würzburga, platformę dla Lipska oraz pojazdy wysokopodłogowe dla Dortmundu? Czy tak będzie wyglądało Wasze portfolio tramwajowe?

Dzielimy te wozy nieco inaczej – najbardziej fundamentalny podział to ten na tramwaje wysokopodłogowe i niskopodłogowe. Pojazdy dla Dortmundu są wysokopodłogowe, czego my do tej pory nie mieliśmy, więc to jak najbardziej jest uzupełnienie naszej oferty, bowiem są systemy transportowe, gdzie takie pojazdy świetnie się sprawdzą, podam tylko przykład Kolonii czy choćby Edmonton w Kanadzie. Do tego HB dostarczał też pojazdy wysokopodłogowe dla Hanoweru, tak więc tego typu platformę na pewno utrzymamy w swojej ofercie.

Kolejny pojazd czy platforma to niskopodłogowy tramwaj na wąski tor i taki jest model dla Wurzburga. On się świetnie prezentuje i jest ciekawy technicznie, tak więc opłaca się nam zachować ten rodzaj pojazdu.
Do tego mamy tramwaj lipski, on też ma ciekawe rozwiązania, które będziemy się starali wykorzystać w innych pojazdach, bo on pod pewnymi walorami jest podobny do naszego Twista nowej generacji – też ma skrętne wózki, więc przed nami zadanie połączenia w jedno najlepszych rozwiązań.

Pewne jest to, że naszym głównym tramwajem jest nowy Twist dla Krakowa, czyli model ze skrętnymi wózkami, modułową konstrukcją i możliwość oferowania w różnych długościach.

Czy skoro przejęcie udało się już sfinalizować, to czy budujecie już w Bydgoszczy pudła dla tramwajów dla Lipska?

Tak. Jedno jest już malowane, a drugie jest na etapie powstawania i to się po prostu powoli dzieje. Wiadomo, że musieliśmy zrobić walidację tego projektu i trzeba było nanieść pewne korekty, ale ten etap już za nami i przystępujemy do produkcji tych tramwajów. Przypomnę, że pudła będą spawane i malowane w Bydgoszczy a montaż końcowy i złożenie ich w jeden tramwaj będzie odbywało się już w Lipsku.
Zaawansowanie projektu sprawia, że w tym roku dostarczymy do Lipska pierwsze tramwaje, które będą mogły rozpocząć proces homologacji i zdobywania dopuszczeń do jazdy.

Od dawna wiadomo, że rozmawiacie o dostawach tramwajów do Brunszwiku, czy zdradzi Pan inne potencjalne niemieckie miasta, dokąd jako PESA lub też HB moglibyście dostarczyć pojazdy szynowe?

Brunszwik jest cały czas w grze. Do tego za nowymi pojazdami rozgląda się Bielefeld – tam jeżdżą już wozy HB, a w tle są jeszcze postępowania w Dortmundzie czy Kolonii, ale do tego jeszcze zdecydowanie daleka droga.

Pozostając jeszcze w tramwajach – Warszawa ruszyła z ponowionym przetargiem na wozy, ma on inny charakter niż pierwsze postępowanie – będziecie walczyć o stolicę i złożycie tam swoją ofertę?

Warszawa od zawsze jest nasza. Nowe postępowanie jest w trakcie i na razie nie chcę przesądzać, że złożymy ofertę, natomiast warunki ponownego postępowania wyglądają dobrze i liczymy na to, że mamy szansę na zwycięstwo, więc będziemy walczyć w tym postępowaniu.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
METRANS
STAUBLI
Petrosoft.pl

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Gdańsk z szansą na najdłuższe tramwaje w Polsce

Tabor i technika

Gdańsk z szansą na najdłuższe tramwaje w Polsce

Przemysław Farsewicz 22 czerwca 2026

Koleje Mazowieckie odbierają pudła kolejnych nowych EZT od PESY

Tabor i technika

Zobacz również:

PESA dla RegioJet pojechała 200 km/h!

Tabor i technika

PESA dla RegioJet pojechała 200 km/h!

inf. pras. oprac. JR 09 czerwca 2026

PESA Bydgoszcz kończy dostawy tramwajów do Wrocławia

Tabor i technika

PESA ma szansę dostarczyć tramwaje do Lizbony zamiast CRRC

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Gdańsk z szansą na najdłuższe tramwaje w Polsce

Tabor i technika

Gdańsk z szansą na najdłuższe tramwaje w Polsce

Przemysław Farsewicz 22 czerwca 2026

Koleje Mazowieckie odbierają pudła kolejnych nowych EZT od PESY

Tabor i technika

Zobacz również:

PESA dla RegioJet pojechała 200 km/h!

Tabor i technika

PESA dla RegioJet pojechała 200 km/h!

inf. pras. oprac. JR 09 czerwca 2026

PESA Bydgoszcz kończy dostawy tramwajów do Wrocławia

Tabor i technika

PESA ma szansę dostarczyć tramwaje do Lizbony zamiast CRRC

Tabor i technika

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5