Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Pendolino mogłoby jeździć do Niemiec i Czech. Ale nie ma to sensu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
28-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Pendolino mogłoby jeździć do Niemiec i Czech. Ale nie ma to sensu
Fot. M. Szymajda
Pociągi Pendolino należące do PKP Intercity mogłyby już pojechać do Berlina i Pragi. Ale raczej nikomu się to nie opłaci.

W połowie grudnia media obiegła informacja, że pociągi serii ED250, czyli dwadzieścia sztuk wyprodukowanych przez Alstom pociągów Pendolino, mogą wjechać do Niemiec.

– Potwierdzamy, że Alstom poinformował PKP Intercity o uzyskaniu dokumentów dopuszczających pojazdy serii ED250 na niemieckiej sieci kolejowej w dniu 15 grudnia – napisało w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe PKP Intercity. Niewiele osób wie natomiast, że podobne dokumenty Alstom przekazał w odniesieniu do Republiki Czeskiej. Stało się to 23 maja.

Aby producent pojazdu mógł spełnić warunki narzucone mu przez PKP Intercity w momencie podpisywania umowy, musi jeszcze uzyskać homologowanie pociągów w Austrii.

– Aktualnie Alstom jest jeszcze w trakcie realizacji czynności homologacyjnych i uzyskania zezwolenia dla obszaru Austrii – poinformowało nas PKP Intercity.
Pociągów międzynarodowych realizowanych pociągami Pendolino nie należy się jednak spodziewać. – W rozkładzie jazdy na rok 2023 nie mamy zaplanowanych tras zagranicznych z wykorzystaniem pojazdów serii ED250 – napisała spółka. Powodów jest kilka.

Pierwszy to taki, że do 2025 obowiązywać będzie umowa na dofinansowanie projektu z funduszy unijnych, a w ramach tej umowy ED250 musi obsługiwać szereg tras krajowych, na których obecnie się pojawia. Kolejny dotyczy tego, że z prędkością wyższą niż 160 km/h pociągi te są w stanie jeździć obecnie wyłącznie na odcinkach krajowych – na trasie z Warszawy do Gdańska i na Centralnej Magistrali Kolejowej. Wysłanie ich więc do Berlina nie przyniesienie więc żadnych korzyści czasowych (nie ma planów podniesienia prędkości do 200 km/h na żadnym z odcinków magistrali Warszawa – Berlin) w stosunki do obsługi taborem, który kursuje do Niemiec obecnie.

W przypadki Pragi (i w przyszłości Wiednia) taki zysk byłby bardzo niewielki, a wiązałby się dodatkowo z kosztowną koniecznością przeszkolenia naszych sąsiadów z obsługi ED250 na stacjach postojowych. Część wagonów, które już teraz kursuje w międzynarodowych składach dogania komfortem Pendolino, jeśli chodzi o przestronność. Może się więc okazać, że wymóg doposażenia ED250 w dwa systemy zasilania, obsługujące Czechy, Niemcy i Austrię, a także czasochłonne homologowanie ich w tych krajach, było kosztowną, acz zupełnie niepotrzebną fanaberią.

Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

20 lat Pendolino w Czechach

Świat

20 lat Pendolino w Czechach

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Zobacz również:

20 lat Pendolino w Czechach

Świat

20 lat Pendolino w Czechach

Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5