Partnerzy serwisu:
Biznes

Oferta PKP Energetyki na prąd do pojazdów PKP Intercity w budżecie [stanowisko PKP Intercity]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
24-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Oferta PKP Energetyki na prąd do pojazdów PKP Intercity w budżecie [stanowisko PKP Intercity]
Fot. RK
Do PKP Intercity wpłynęła tylko jedna oferta w przetargu na „świadczenie usługi kompleksowej polegającej na sprzedaży energii elektrycznej na cele trakcyjne wraz z usługą dystrybucji energii elektrycznej”. 24 listopada PKP Intercity przesłało do nas stanowisko w tej sprawie.

PKP Intercity zamawia energię trakcyjną do swoich lokomotyw i elektrycznych zespołów trakcyjnych na dwa lata, z możliwością wydłużenia kontraktu o rok. Jak się okazuje, w konkursie ofert wpłynęła tylko jedna propozycja – od PKP Energetyka. Spółka chce dostarczać prąd do pojazdów IC za kwotę 3 547 100 938,15 zł brutto, a z prawem opcji za 5 498 006 454,13 zł brutto.

Jednocześnie PKP Intercity poinformowało, że na realizację zamówienia zamierza przeznaczyć kwotę z prawem opcji 6 965 375 110,34 zł brutto. Przewoźnik ma więc do czynienia z komfortową sytuacją, kiedy oferta mieści się w budżecie, a nawet jest korzystniejsza niż się spodziewał, choć i tak bez wątpienia droga. Przewoźnik musi podpisać umowę do końca roku.

Rozmowę na temat rosnących cen energii i konieczności jej zbilansowania przychodami przeprowadziliśmy z członkiem zarządu PKP Intercity podczas Kongresu Kolejowego. Można ją przeczytać tutaj.

Stanowisko PKP Intercity:

W trwającym postępowaniu PKP Intercity na zakup energii trakcyjnej na kolejne lata spółka otrzymała jedną ofertę, złożoną przez PKP Energetyka S.A. Pragniemy wyjaśnić, że kwota jaką PKP Intercity szacowało na realizację tego zadania wyliczana była w okresie, kiedy notowania cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii S.A. (TGA) oscylowały wokół wartości ok 2 000,00 zł/MWh. Przyjmując założenia finansowe do wszczęcia postępowania o zamówienie publiczne, PKP Intercity przyjęło aktualne na tamten okres notowania cen energii, z uwzględnieniem istotnych zawirowań w tym segmencie rynku.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych kwota ta została podana w trakcie otwarcia ofert. Należy zwrócić uwagę, że otwarcie ofert, a tym samym moment oszacowania ceny oferty przez PKP Energetyka S.A., odbyło się w czasie, gdy cena energii na TGA była dwukrotnie niższa (ok. 1 000 zł/MWh).

Zatem ocenę korzystności złożonej oferty należy dokonywać z punktu widzenia sytuacji rynkowej sprzedaży energii na dzień złożenia oferty, a nie w perspektywie okresu wcześniejszego. W chwili obecnej trwają pogłębione analizy w tym zakresie, których wynik będzie podstawą rozstrzygnięcia postępowania na usługę kompleksową polegającą na sprzedaży energii elektrycznej na cele trakcyjne wraz z usługą dystrybucji energii elektrycznej.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5